Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am procedat corect ?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by J G
Alessia105 in momentul in care afirmi ca bunica ta era vinovata pentru ca primea bataie de la bunicul ta (il provoca) inteleg ca vorbim din pozitii diferite in legatura cu acest subiect. Parerea mea este ca nimic nu justifica bataia, absolut nimic! Nimeni nu merita bataie, nici barbat nici femeie. Nimeni nu face ceva ca sa merite bataia. Desigur nu putem generaliza. Insa de pilda in cazul de fata eu vad mai multe atribute din care trag concluzia pe care o trag. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
[asia][flo]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102542&whichpage=1"]Shoshonica[/url] are nevoie de [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]ajutor[/url]!
The moment scatters. Motionless, I stay and go: I am a pause
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Clover
Adica mai clar concluzia e ca sotia trebuie sa fie si mama si educator si mediator si psiholog si totul va fi perfect. Da poate sotia n-are chef de toate rolurile astea pentru ca in mod clar barbatul mediu nu bifeaza nici jumate din ele. Eu pricep urmatorul lucru: ea i-a zis suma corecta, el a tastat gresit adio si n-am cuvinte. Se ducea a doua zi si mai facea o plata, ce o fi fost asa greu? E mai simplu sa incepi sa urli la nevasta si copil si sa faci pe durul. alessia, ce vrei tu sa spui e ca ea si-a ales momentul prost sa reactioneze, da vinovata nu e. O mica diferenta de nuanta. El a gresit si tot el a inceput cu scandalul. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Fiecare stie ce e in casa lui ...fiecare am facut o alegere ..e alegerea noastra , responsabilitatea noastra ( a amandoura) ...nu ai chef de anumite responsabilitati ( si ma refer aici si la barbat si la femeie ) nu te mai casatoresti ..numai faci un cuplu .. un cuplu dupa mine presupune anumite resposabilitati DE AMBELE PARTI ..si nu ambitii ..eu is barbatul eu is cocosul in casa ..dar si eu is femeia si tre sa imi fii sub papuc ...orice drept impune si o obligatie .Degeaba ma bat cu pumnii in piept ca vreaus a fiu respectat/respectata cand eu la randul meu nu respect .
quote:
Eu pricep urmatorul lucru: ea i-a zis suma corecta, el a tastat gresit adio si n-am cuvinte.
Gresit ... 1.ea nu a furnizat suma corecta ..."La facura lui i-am spus suma fixa, dar la a mea i-am spus 30 ron".( factura fiind de 29.3 ron ) ...scandalul e la factura ei si nu a lui ... iar chestia cu penalitatile e doar un simplu argument in a isi ascunde greseala...nu cred ca cineva stie penalitatile care vor aparea pe factura urmatoare ..iar chiar daca le stii , le aflii dupa calcule care se fac dupa suma exacta nu dupa " Eu i-am spus sa pleasca mai mult,ptr ca oricum depasisem termenul si platim penalitati".Cred ca ea nu a avut factura sau suma exacta in fata cand i-a transmis-o l atelefon preferand sa spuna ...suma rotunda . 2 Daca citesti mai bine ai sa vezi ca si cei 30 de ron sunt cam cu dus intors pentru ca daca ii spunea 30 ron el numai avea ce sa transforme si nici ea sa ii strige ca " nu stie el nici pana acumcum se scrie 300.000"...acum de ce ii strigi ca nu stie sa scrie 300.000 cand tu ai spus in 30 Ron ( 30 de ron care fac exact 300.000 lei )...omul a gresit cand a transformat( sincer cate/cati dintre voi nu mai au probleme inca la transformat ROL in RON?) ...si ca sa isi argumenteze greseala a dat vina pe greseala ei .Daca mai e si tipicar ...iete nervii . Vina e impartita si exact cum ai spus tu " ea si-a ales momentul prost sa reactioneze" ( putea sa astepte sa se calmeze si sa discute normal ) Tocmai de asta am incercat sa ii arat si greselile ei( multtttt mai mici decat ale lui ..dar sunt )..nu vreau sa para ca o judec ...ci doar vreau sa arat cum se vede din afara( unul din punctele de vedere off course). Eu personal cand am o problema , o dilema , incerc sa o analizez din toate punctele de vedere ..ca cine stie poate adevrarul meu nu coincide cu adevarul "partii adverse" Si mai repet odata ..ea si numai ea stie care e drumul care trebuie urmat ...si oricare ar fi el ..trebuie lucrat fffff mult la comunicarea dintre ei ( si in cazul divortului ..oricare ar fi cauzele lui ..copilul trebuie sa stie ca are un tata ..bun ..rau ..cum e el ,dar ii e tata ) ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca insisti prea tare ca e vina e de la aia 30 de ron. Si daca nu a spus suma exacta ce importanta are? A zis o suma care oricum acoperea factura. Daca el era nesigur de transformare putea sa spuna "si cat e in lei noi?". Ea nu i-a furniza nimic gresit, el a gresit. Si sincera sa fiu, da, o cred pe ea, ca pana acum trebuia sa stie ca 300 mii inseamna 30 ron sau daca nu e sigur sa intrebe. Problema e alta: ca el urla de fata cu copilul, ca vine cu harta si ca probabil existau si altele de a zbughit-o asa rapid. Evident ca fiecare isi cunoaste rolul cand se casatoreste, da cand ai si un bebelus de crescut nu cred ca mai ai energie sa faci pe dadaca pentru sot. "Vai dragul meu ai grsit, da imi pun pantofii si palaria si zbor sa platesc eu. Vai ce toanta am fost!" "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar asa ... doar de la o factura de telefon sa te ia la urecheat? au mai fost antecedente? oricum, asta conteaza mai putin ... eu sunt total anti-violenta asa ca te aprob. cat despre "ea o cere" pai nene ... de cate ori nu o cer si ei??? si noi ce facem? le spargem capul de fiecare data? deci stai asa ... ca nu-i asa! si cu un copil asa mic el se ratoieste ca n-a inteles bine? acu' nu ca sunt eu mama de pitic "proaspat", dar oricine stie cat te solicita un bebe, de ajungi sa ai creierii prastie si sa nu te mai poti concentra la alte probleme. dicirstea eu una astept vesti ... de bine. [mamica] mami de [baietel]Matei Stefan 12.03.2007 [url="http://community.webshots.com/user/ioanaradu80"]poze cu matei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca v-am lasat in ceata. Tocmai parca masina cand scriam si a trebuit sa intrerup. Intotdeauna adevarul e undeva la mijloc. Si da, lucrurile sunt mult mai complexe si atmosfera din casa s-a stricat de ceva vreme. Problema vine din ce am vazut la noi acasa si daca ne-a placut sau nu si daca am fost capabili sa invatam ceva din ea. In ceea ce priveste declansarea..mi se pare aberant sa ne cramponam de o suma, indiferent cat platesti si cat sunt penalitatile, luna urmatoare se face reglarea, nu trebuie sa platesti exact. Deci daca platea 300 ron, adica 3 milioane, aveam factura achitata un an de zile si nu ma deranja nici treaba asta, in nici un caz nu tipam la el. De felul meu nu sunt certareata, nu caut noduri in papura si incerc sa gasesc o parte buna in orice lucru. Poate de asta am ajuns aici, ca am i-am vazut intotdeauna partile bune sotului meu si am zis ca firea lui agresiva se va domoli cand va aparea copilul pe care si l-a dorit atat de mult si pentru care a zis ca nu va face greselile pe care le-a facut tatal lui. Treaba sta in felul urmator: La mine acasa nu s-a vorbit niciodata urat, nu s-a injurat , nu au exista batai. Cand se ajungea la discutii la care se ridica tonul, tata se ridica si pleca din camera sau chiar din casa si isi rezolvau parintii mei problemele in afara razei noastre vizuale. Cea mai mare injuratura pe care am auzit-o eu acasa a fost " moasa-ta pe gheata". Si chiar daca erau in continuare suparati, nimeni din afara nu si-ar fi dat seama de asta. In schimb la sotul meu lucrurile au fost si sunt exact invers. Socrul meu a fost si afemeiat si bataus. Il batea pe Adi pana il lesina, la fel si pe maica-sa. Sunt divortati de 20 ani, dar stau in continuare impreuna pentru ca sunt si cu nasul pe sus, zic eu. Prefera sa sea intr-un apartament in Aviatiei si sa isi faca viata un chin, unul altuia, decat sa isi ia 2 garsoniere in cartiere dormitor si sa stea linistiti. Acum socrul nu mai e asa fioros, de frica lui Adi, dar tot nu exista vorba buna in casa aia, in schimb soacra-mea a inceput sa dea si ea. Si totul se intampla in fata copiilor, iar mai nou si a celuilalt nepot, care are 4 ani. Sotul meu a mai avut reactii deplasate si complet nejustificate. Daca am fi corecti, am recunoaste ca probleme la servici avem toti, iar traficul e acelasi pentru toti. Pentru ca eu stau de 2 luni acasa nu cred ca trebuie sa se presupuna automat ca el se speteste sa tina casa. Mai ales ca pentru cele 2 apartamente si 2 terenuri pe care le avem eu m-a agitat. Adica am avut firma dinaintea casatoriei, iar cand m-am bagat la datorii , am avut si servici si firma de intermedieri, eram si distribuitor zepter si am avut si o batrana in ingrijire. As fi indreptatita sa spun ca stiu ce inseamna sresul si sa tin o casa. Cu toate acestea m-a purtat foarte calm cu sotul meu, pentru ca imi parea rau ca nu a avut practic copilarie, am vrut sa aiba tot ce si-a dorit si credeti-ma ca ma lasam pe mine ca sa ii fac lui toate poftele. Iar cand mai sarea calul (adica se rastea la mine) gasea intotdeauna o scuza cu parintii, ca s-au certat sau s-au batut , si de aceaa e nervos. L-am si tinut pe taica-su pe la noi cateva zile, de 2 ori. Dar dupa 7 ani am cam obosit. Dar mai ales dupa ce a aparut bb. /i-am spus ca familia lui suntem eu si copilul, parintii lui sunt oameni mari si sa-si rezolve problemele si singuri, mai ales ca se complac in ele. Iar cat priveste rasfatul lui, acum am un copil de care trebuie sa am grija, nu mai pot sa stau si dupa mofturile sotului. Evident ca am avut mii de discutii, cum ca in fata copilului nostru nu se va ridica tonul, si chiar el promitea ca nu va face ce au facut parintii lui, ca nu ii placea atmosfera de acasa. Am vrut sa il cred . Acum el spune ca Matei e prea mic sa isi dea seama si ca daca nu plangea inseamna ca nu l-a deranjat cu nimic ...dar.. de picior m-a smucit pentru ca eu stateam picior peste picior,cu Matei in brate..m-a tras de ureche pentru ca a venit cu pumnul spre capul meu si in ultimul moment m-a prins de gat cu o mana si cu cea care era pumn m-a luat de ureche. [zz] [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]Ajutati-o pe Sonia !/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de parerile voastre deoarece nu pot discuta cu mam despre acest subiect, si in general nu se poate discta cu ea. Nu l-a placut niciodata pe Adi si oricum e genul care nu invata din greselile proprii. Tatal meu, desi nu a fost violent sau afemeiat, a avut alte bube. A fost si este foarte inchis si foarte avar, iar de ceva ani bea mai mult decat trebuie. Iar mama a spus ca a sta cu el "ca sa aiba copii tata", desi eu nu i-as fi simtit lipsa. Iar mie, cand aveam vreo 14-15 ani , mi-a spus ca abia asteapta sa nu iau treapta a doua ca sa divorteze, ca sigur nu intru la facultate si asa nu o sa imi plateasca pensie alimentara. Asa ca eu cred ca decat un tata de forma, mai bine lipsa. Adi a venit sa imi propuna sa fim o familie de complezenta. "pentru baiat, sa nu creasca fara tata". Acum eu sunt convinsa ca el nu va fi nici csa tatal meu nici ca tatal lui, dar nu stiu daca va fi tatal pe care trebuie sa il aiba baiatul meu, dar ma intreb daca un tata vitreg il va iubi asa cum ar trebui. [zz] [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]Ajutati-o pe Sonia !/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dicarstea...e prima oara cand raspund la un astfel de subiect...Noi am fost colege de odisee si imi e mai usor sa ma pun in locul tau pt ca avem copilasi de-o seama...Imi dau seama ce simti!Inclusiv adaptarea la noul statut ,de mamica e un mare efort...si probabil oboseala isi spune cuvantul...Nici tu nu mai esti nevasta odihnita si vesnic cu zambetul pe buze de-altadata...poate ca nu mai reusesti sa-i dai atat de multa atentie sotului tau(cum a fost obisnuit.)Cred ca ii e greu sa fie pe locul doi...poate manifesta in subconstient o oarecare "gelozie"pe puiut...si crede ca nu mai e important pt tine...A fost obisnuit sa-i spui mereu exact ce sa faca,iar acum ,cand nu ai mai gasit in tine rabdarea sa-i explici si ai asteptat sa se descurce singur(era vorba de ceva minor)s-a simtit neglijat.Din comportamentul lui rezulta ca a fost oarecum "cocolosit"de tine...E normal ca intr-o relatie sa existe si discutii in contradictoriu.Altfel ar insemna ca suntem "croiti" identic,ceea ce e prea putin probabil...Nu se poate sa semanam atat de mult!Adevarul si mai mare ar fi ca unul cedeaza mereu,numai ca sa nu se ajunga la "cearta"...Asa ceva nu mi-ar placea!!!Suntem liberi sa spunem ce gandim in aceeasi masura in care suntem obligati sa ascultam opinia sincera a celuilalt...Violenta naste violenta!Cred ca suntem produsul mediului in care am crescut(ajungem inconstient sa repetam greselile parintilor,de exemplu)chiar daca tocmai asta uram la ei...Nu te sfatuiesc sa te desparti de el!Te sfatuiesc sa-l faci atent...sa-i deschizi ochii si sa-l faci sa vada ca e posibil sa va piarda daca nu va face eforturi sa se schimbe!...e greu ,a fost o lectie dura pt el ,dar daca va iubeste cu adevarat,deja a invatat ceva din asta!...E mai usor sa divortezi...dar cred in a doua sansa acordata cuiva(oricui)...E omeneste sa gresesti...e grav ce-a facut!e...Tu stii sa vezi,in sufletul lui ,sa hotarasti daca e un sot si un tata bun...daca e omul langa care merita sa mai ramai...Daca a fost prima abatere...e foarte posibil sa-i para rau...Cred ca atunci cand iubim suntem capabili sa ne depasim conditia...sa ne schimbam felul de-a fi...caracterul...tiparele!...Depinde de el...acum se masoara dragostea lui,in fapte,nu in vorbe,in regrete si gesturi!Te pup...Doamne -ajuta sa iei cea mai inteleapta decizie! [url="http://profile.imageshack.us/user/szoloseb/"]Album foto[/url] | [url="http://img511.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img511/413/1181585826yxn.smil"]Slideshow[/url] [url="http://img158.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img158/6384/1184010470zi9.smil"]excursie[/url] [url="http://www.sonia.as.ro/"]ajutati o fetita minunata![/url] [url="http://img371.imageshack.us/my.php?image=555x416x0jq101limg0oa4.jpg"]casuta noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...