Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am procedat corect ?


Recommended Posts

In orice varianta alegi relatia lui cu copilul trebuie incurajata. Ca va iubiti sau nu, ca locuiti impreuna sau nu, el este si va ramane tatal copilului. La chestia asta nu trebuie sa faci rabat. In rest...daca il mai iubesti si vrei tu sa ramai cu el, este decizia ta si numai tu stii ce sa faci. Nu cred ca poate cineva sa-ti spuna sa ramai cu el daca tu nu simti ca-l mai vrei, si nici sa-ti spuna sa divortezi daca tu vrei sa fii in continuare cu el. In cazul in care il primesti inapoi, eu zic ca ar trebui sa existe o discutie foarte serioasa referitor la relatiile intre voi. Nu este vorba doar de respectul ce ar trebui sa vi-l acordati ca oameni, indiferent de sentimente, ci de ceea ce va invata copilul ca fiind comportament in familie. Dupa cum ziceai, scuza lui este ceea ce a vazut in familie. Ai grija si protejeaza-te cumva ca puiul tau sa nu aiba nevoie de aceeasi scuza in viitor. PS: Un tata vitreg l-ar putea iubi la fel de mult, dar poate e timpuriu sa-ti pui problema asta, tu stii. Incearca sa mergi pana la capat cu relatia asta si fa tot ce crezi ca poti face. Daca ai ajuns la capat, inchide subiectul si elibereaza-te de cosmar. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Conteaza foarte mult sa stai de vorba cu cineva, sa asculti pareri, de bine de rau, nu conteaza, tot ramai cu ceva. Mie mi-a facut foarte bine ca am putut comunica cu voi si mi-am mai usurat sufletul, m-am mai detasat putin si poate o sa imi limpezesc mai repede gandurile. Din pacate el e mai inchis,nu ar spune problemele de acasa nici unui prieten; e si timid si nu ar putea impartasi problemele unei terte persoane. Singura careia ii spune e mama lui, si care nu ma poate suferi. De altfel mi-a aratat ca i-a si trimis un mesaj sa isi ia toate lucrurile si sa ma lase ca nu il merit. Asta dupa ce in fata mea ii facea morala ca ridica tonul la mine si ii spunea sa aiba grija sa nu ma scarbeasca cu atitudinea lui. Cu un asemenea ajutor nu stiu daca isi va da seama ca a gresit. Se poarta ca si cum i-ar parea rau, dar nu a zis nimic si deocamdata nu ma simt in stare sa port o discutie "la rece". O sa il vad cum se comporta pe 17 august, cand facem 5 ani de la casatorie. Pe 3 septembrie e ziua lui de nastere iar pe 15 septembrie avem botezul. [zz] [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]Ajutati-o pe Sonia !/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, imi pare tare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva. De asta imi e si mie frica. Ca inceputul e cel mai greu, odata ridicata mana...cam greu sa o mai intorci. Atata ca nu o sa mai aiba ocazia. Deocamdata il tratez cu indiferenta si incerc sa imi pun ordine in ganduri si in suflet. Pana incep serviciul sunt cam legata de el, din pacate. Va trebui sa incep serviciul mai devreme, pentru ca am o rata la banca (pe numele meu[:D]) de 350 euro. [zz] [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]Ajutati-o pe Sonia !/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, imi pare tare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva. De asta imi e si mie frica. Ca inceputul e cel mai greu, odata ridicata mana...cam greu sa o mai intorci. Atata ca nu o sa mai aiba ocazia. Deocamdata il tratez cu indiferenta si incerc sa imi pun ordine in ganduri si in suflet. Pana incep serviciul sunt cam legata de el, din pacate. Va trebui sa incep serviciul mai devreme, pentru ca am o rata la banca (pe numele meu[:D]) de 350 euro. [zz] [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]Ajutati-o pe Sonia !/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea da, ai procedat corect. Toate au o limita. La mine violenta fizica este limita maxima. Noi nu am ajuns pana aici. Mi se pare inacceptabil ca acest barbat sa intre in casa si sa faca ceea ce as facut, cu atat mai mult, erai cu bebicul in brateee ! Asa ceva nu se poate accepta, trece cu vederea ... Si inca ceva: mi se pare ca i-a fost foarte usor sa-si faca bagajele. Nu insinuez nimic. Si nu vreau sa te supar. Sper ca esti mai bine azi si vezi partea buna a lucrurilor. Gandeste-te la ceea ce simti si ceea ce vrei si apoi sa iei decizia buna. Care cu siguranta va fi cea mai buna pt tine si bbMatei. [flo][flo][flo] ________________________________________ Daria & [zana] [url="http://www.webshots.com/user/giulia16"]GIULIA_(2004_08_16)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,in conditiile descrise de tine in al doilea post ..ai porcedat ffffffff corect ... vezi tu noi ne-am incins la discutii( nu le pot numi cearta..cel putin nu din partea mea ) .TOCMAI PENTRU CA NU AVEAM MACAR IN PARTE SI ALE DATE ALE PROBLEMEI ...noi am discutat STRIC pe text si pe putinele fapte prezenatate de tine ...mi se pare anormal ca daca ar fi fost prima data cand s-ar fi intamplat sa aveti o discutie anormala ..sa nu ii dai ceva circumstante atenuante ...si sa il incadrezi intr-o anumita categorie atata timp cat nu stim absolut nimic ,nimic despre voi si situatia voastra (de unde sa tiu eu cine aduce mai multi bani in casa , sau cine e mai activ dintre voi ...asta numai voi o stiti ) ..e adevarat ca nu ai prezizat de mana in gat ..ci doar ca pumnul pregatit s-a transformat intr-o tragere de ureche ( deci el s-a controlat in ultimul moment sa nu te loveasca cu pumnul )..vezi tu pe mine viata m-a invatat sa nu judec ..ci sa privesc lucrurile ...si de pe o parte si de pe alta ...Am judecat in viata mea pe cineva care nu avea ( si nu are in ochii unora ) nici o justificare ..abia cand m-am maturizat pe deplin am inteles ca situatia nu era asa cum o stiam ...si ca era n lucruri pe care nu le stiam ... Acea persoana a fost tatal meu ...l-am inteles prea tarziu , tocmai ca am luat numai povestea spusa de mama( unde bineinteles era un nenorocit ) ..regret enorm ..mai ales ca numai am cum sa ii cer iertare si sa ii spun ca il inteleg perfect acum( nu si ca a avut dreptate sa actioneze asa ) .ma maicina enorm vinovatia asta si am jurat ca voi incerca sa vad o poveste din ambele parti ..si voi sfatui pe toata lumea sa faca la fel,dar asa cum o spun de mii de ori . ..noi putem sa va spunem parerile noastre ,dar nu va putem spune fa aia sau aia ... nu putem distruge vieti si casnicii doar ca asa ni s-a intamplat noua .Repet nu am vrut sa te supar , sa te jignesc sau mai stiu eu ce( nici pe altcineva ) ... pur si simplu am vrut sa iti arat ca cel putin in problema asta ..asa minora cum e ea ... ai avut si tu greselile tale minore ..din n cauze sau n factori ...Imi cer scuze daca te-am lezat intr-un fel ..repet nu a fost intentia, dar am simtit ca regreti cele intamplate si deciza ta ...si ai simt( cel putin la momentul publicarii acestui subiect ) ca pe undeva ai avut un pic de vina .Corect? Anyway ... Da un copil crescut in teroare si violenta va semana teroare si violenta ...cel putin asa se intampla in cazul baietilor ...acum ca or mai fi exceptii ...sunt nu zic nu . Ce ai putea face??? DACA vrei sa ramaneti impreuna ( din orice motive ) ..recomanda-i sa vada un psihiatru sa faca ceva consiliere ..nu e ok ca mereu sa de-a vina pe parinti...daca termina cu tine si va incepe sa se razbune pe copil ( ca de asa a facut tatal lui cu el , deci e normal )?!?! Faceti si ceva consiliere familiara !!!Daca tu crezi ca merita relatia voastra o sansa ... da-i-o ..dar luptati pentru ea nu lasati lucrurile sa mearga mai departe asa din comoditate, din "las ca se schimba" , din " off saracu cate a tras la parintii lui".. Consideri ca numai merita ... numai merita ..asta e ... dar sfatul meu e sa ramaneti prieteni ..pentru copilul vostru ..si tot pentru copilul vostru el sa lupte sa se schimbe ( ma refer la relatia tata-fiu ) , conteaza fffffff mult ptr un copil ca sa stie ca are un tata acolo undeva ..bun , rau ...e tatal lui .. Eu iti doresc minte limpede in luarea celei mai bune solutii , tine ,ptr copilul tau, ptr voi ..te pupa ...alde alessia105. p.s. scuze de eventualele greseli ..tocmai a varstat piticul suc pe tastatura si scrie aiurea pana se usuca. ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diana ...stai linistita draga mea ... mi-a placut cum a sunat ..atat d...upa mine aici discutam nu ne certam sau jignim ...chiar daca nu suntem pe aceeasi lungime de unda ..tot amice /prietene virtuale suntem ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt binevenite sfaturile voastre, indiferent de directia lor. Daca as fi primit numai mesaje de "da-l naibii" , sub influenta momentului chiar as fi actionat in sensul asta. Asa am stat sa ma mai racoresc la creier. Ma rog sa gasesc partea buna a lucrurilor, cum fac intotdeauna. Chiar daca e acel "orice sut in fund e un pas inainte" [zz] [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]Ajutati-o pe Sonia !/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alessia105, s-ar putea ca vinovatia pe care o porti cu tine sa te faca sa cauti scuze inconstient partii acuzate. Gandeste-te si la lucrul asta. Chiar si cu date insuficiente, de la bun inceput era clar pentru mine ca factura aia nu era motiv de atata scandal si nu de fata cu un copil fie el si sugar. Ce pot sa spun, au fost atatea topicuri cu probleme care apar cand copilul e sub un an, incat poate ar trebui sa stai o vreme si sa astepti. Stresul e mare si trebuie sa accepti acest lucru. Nu e o perioada propice luarii deciziilor importante. Cat despre mers la psihiatru, bag o factura platita in sutienul fiecarui barbat care zice da cu inima deschisa [:D] Un lucru cred ca merita sa faci, sa-i spui ca daca sta cu tine sa stea pentru tine, nu pentru copi;. Eu nu cred in convivente de dragul copiilor. Aici cred ca ai putea trasa o linie clara. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clover, ai fost tare simpatica si ai mare dreptate. Din pacate, dupa ce m-am trezit [:D], am relizat ca nu prea pot sa fiu categorica cel putin un an, pana cand va fi gata apartamentul pentru care am facut credit, iar celalat e inchiriat cu chiria platita in avans si tocata deja [:D]. Asa ca trebuie sa imi ingros obrazul inca un an. Chiar daca voi incepe serviciul, salariul nu imi va putea acoperi rata, salariul bonei, necesitatile unui bb mic si utilitatile casei ( eu as prefera sa traiesc cu aer ca poate mai slabesc). Dar va trebui sa ma rog sa imi tina Dumnezeu creierii intregi si sa nu clachez. [zz] [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]Ajutati-o pe Sonia !/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...