Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

despre ragade


Mugur

Recommended Posts

Sper ca le-am zis bine. Stia are probleme cand ii da lui bb sa pape. Apar niste fisuri foarte durerose. Ce sa facem? Am incercat cu Dexpantenol si BPhanten dar cum incepe sa treca putin, dupa ce bb suge putin in forta cojita formata se desprinde si o doare iar! Imi e tare mila de ea si tot ii spun ca o sa-i treaca, dar... Mama a avut aceiasi problema in urma cu 27 ani si i-a dat cineva putina crema si in 2 zile au disparut problememe. Dar nu-si mai aminteste ce crema era. Voi ce folositi? Ionut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca nu are fisurile la ambii sani poate sa incerce sa nu ii dea din sanul afectat si in acest timp sa isi spele sanul cu apa si un sapun care nu usuca pielea si apoi sa dea cu Bepanthen sau cu o alta crema hidratanta. Ideea nu consta in crema ci in a feri pentru cateva zile sanul sa se poata vindeca.Eu asa am procedat si in trei zile au trecut fisurile.Am auzit ca si mirul de la Botez vindeca dar sa iti spun sincer nu am incercat. Eu am dat cu Bepanthen si crema de galbenele(facuta in casa nu cumparata).Succes si sa auzim numai lucruri bune! OANA si bb CRISTI http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=oanamarchezi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am trecut prin asemenea clipe. Pot sa-ti spun ca nu am putut rezolva aceasta problema cu nimic. Mie mi-au dat din maternitate un unguent special si tot nu a rezolvat. Pana la urma ii dadeam sa suga prin rotatie timp in care ma mulgeam cu pompa si se mai vindeca cat de cat. Dar era un chin groaznic. La fiecare alaptat plangeam de usturime si durere. Rana de la san era ca un crater care uneori se infecta. Am inteles ca acest lucru se intampla celor care au tenul alb si sensibil. L.Popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am trecut si eu prin mizeria asta, si inca la amindoi copiii; am folosit creme cu galebnele, garmastan si pompa electrica; ma suiam pe pereti la fiecare alaptat, foloseam si pompa si mia dadeam si cu biebronul; ranile au trecut cam pe doua luni jumate...daca aveti nevoie de o pompa electrica, a mea e la diana , puteti s-o luati de la ea, ( in bucuresti, adica); eu zic ca folosirea pompei electrice a fost cel mai bun lucru pe care l-am putut face, in timp ranile s-au vindecat si pielea s-a tabacit...groaznic mai suna dar asta e ; iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doctorita pediatra Carasava mi-a recomandat vitamina A+B2 uleioasa. Parca s-au mai ameliorat ranile. Ambii sani sunt afectati. Dar este stresul ca nu apuca sa se mulga cat sa umple un biberon intreg pentru masa urmatoare. Noaptea trecuta am avut o noapte alba. Unde sunt serile de altadat' cand dormeam 6 ore... Am luat si lapte praf NAN ca rezerva in caz ca nu se umple biberonul. Bebe suge minim 100 ml la o masa. Cam din 3 in 3 ore, dar aseara s-a trezit si la 2 ore. A fost un chin. Va multumesc pentru sfaturi, cred ca adorm...[bang] Ionut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma ferit Sfantul de asa probleme - desi am folosit preventiv Garmastan de la inceput. Insa am o prietena care mai avea putin si urla de durere cand ii dadea lu´bebeto sa pape. Si in afara de Gramastan (pe care nu e nevoie sa il speli de pe sani), a lasat si sanii la "aer liber dupa fiecare alaptat, dar fara sa-i spele ci asa, mozoliti de lapte [:D], si a folosit o vreme, pana i-au trecut ranile, mameloane de silicon - minuni au facut - manca si bebe bine, era si ea scutita de durerile alea ingrozitoare - mai ales ca la ea nici o sansa de muls, nu rezista de nici un fel (nici cu pompita, de maual ce sa mai vorbim). Deci cauta mameloane de silicon sau plastic (dar pentru alaptat, ca sunt si fara gauri) si vezi sa fie din plastic cat mai subtire si mai elastic! [flo] Numai bine la mamici si la bebici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ajuta garmastanul shi bepantenul, iar dupa uns, intre alaptari trebuie stat cu sanii la aer, dar uneori trebuie numai sa ai rabdare si sa induri pana se tabaceshte pielea ... anda a supt de la mine mai mult de o luna de zile numai lapte cu sange, apoi lucrurile au intrat in normal, pentru ca s-a adaptat pielea mea la problemutza; fiti tari, ca trece si asta, bebe sa fie sanatos! Daniela si bb Anda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...