Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

despre cezariana


Recommended Posts

Dragele mele , Va rog din suflet sa-mi dati si mie ceva detalii daca sunteti dragutze- referitoare la cezariana. Si anume - ce se intampla exact dupa operatie-te trezesti, unde te trezesti, iti pun sonda, nu iti pun, iti curge sange, esti imbracata , cat te tine cu perfuzii,anestezia generala se face in coloana sau in vene,etc Sunt o gramada de nebuloase care ma fac sa nu dorm noaptea si in tot ceea ce am citit pe site nu am gasit raspunsurile necesare. Mie mi-e frica si de o amarata de injectie ca sa nu maiu vorbim de restul!!! Multi [pup][pup][pup]de la o [gravi] speriata !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu trebuie sa-ti fie frica deloc. Deci, o sa iti povestesc exact cum a fost la mine. In 22 oct. dimineata la 8.30 a venit o asistenta si m-a luat din salon cu toate bagajele si m-a condus in sectia de terapie intensiva unde era si sala de operatie. Mi-a dat o camasa de operatie(ca un capot numai ca era desfacut in spate si nu avea decat 2 sireturi sus-adeca te lasa in funduletul gol). Apoi m-a asezat intr-un scaun cu rotile in ciuda protestelor mele si m-a dus in sala unde am fost rugata sa urc pe masa. Tin sa-ti spun ca masa e super ingusta. In stanga era o asistenta care mi-a pus o perfuzie cu glucoza cred , si prin acelasi loc iti tot baga in tine fel de fel de perfuzii mai multe zile. A aparut si anestezistul care m-a pus sama intorc pe o parte (era sa cadde pe masa), sa imi strang genunchii spre piept si sabag barbia in piept. Apoi a urmat intepatura in spate care nu doare deloc, a dat drumul la putin anestezic (simti ca si cum ar da drumul la cuburi de gheata pe spatele tau) si apoi mi-a introdus cateterul (un tub subtire subtire pe care l-am avut in coloana inca 24 de ore dupa operatie si prin care mi s-a mai dat cate putin anestezic pentru dureri). Din momentul ala nu am mai simtit nimic (durere). A urmat introducerea sondei de care mie imi era groaza, dar nu m-a durut absolut deloc. Dupa ce am amortit de tot, a inceput operatia. Anestezia mea era epidurala, nu generala. Simti tot ce se intampla, adica cum taie, cum trag copilul afara, dar nu te doare nimic nimic. La 9.40 s-a nascut minunica mea Carina, mi-au aratat-o vreo 10 secunde si apoi s-au pus pe aspirat lichid si placenta si pe cusut. Pe la 10 era gata totul, m-au dat jos de pe masa si m-au dus in salon. Eu nu am avut dureri pana a doua zi deloc pentru ca, asa cum ti-am zis am avut cateterul in spate prin care mi se tot dadea anestezic. Singura chestie enervanta a fost ca pana a doua zi nu am putut sa imi misc un picior ci doar degetele de el. Sonda nici nu o simti, toaleta ti-o face o infirmiera destul de repezit de vreo 3 ori pe zi (asa mi-a facut mie). A doua zi, deja ma dezmortisem si m-au pus sa ma ridic. Cred ca asta e cea mai grea parte, ca ametesti si te ustura operatia si ai tendinta sate apleci si nu ai voie. Trebuie sa stai cat mai dreapta. Oricum, a merge este conditia pentru a-ti da bebelusul asa ca am facut toate eforturile si de la 11 pana la 13 deja mergeam foarte bine. Dupa asta ti se scoate si sonda pentru ca se considera ca deja poti merge singura la baie. Fara sonda este absolut minunat. In mare cam asta e tot ce ti se intampla. Durerile de operatie o sa le ai, as minti daca as spune ca nu, dar in ceea ce ma priveste eu i-am multumit lui Dumneze ca taietura mea era pe burta si nu in alta parte. Daca esti optimista refacerea va fi floare la ureche. Bafta multa si sa nu-ti fie teama, iar bebelusul tau va merita orice efort Anda si bebelusa Carina cea nazdravana http://community.webshots.com/user/andamihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti povestesc ce am patit eu..:)...vorba vine... In afara ca eu am facut anestezia generala in mana....nu m-a durut nimic, dupa operatie am fost cam nauca cateva ore...si durerea de burta...suportabila..., am avut sonda..care nu ma deranja..o camasa infecta..care se inchidea la spate cu niste snururi..de imi vedeau toti fundul..:)) a doua zi deja mergeam prin spital...nu am ramas cu nici o amorteala..cu nimic.. singura chestie care nu mia- placut a fost patul de la reanimare...care era FOARTE INALT...si din care trebuia sa topai..sa ajungi jos...si atunci chiar ma durea burta...de muream...dar am stat acolo cam o zi ...dupa care m-au mutat in salon... So..cel putin din partea mea..du-te cu fruntea sus....si nastere usoara...:)) Te pup..si multa sanatate..si un bebel sanatos si cuminte..:)) Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga bebelusa, ai sa vezi ca sonda, perfuziile si restul injectiilor nu vor mai conta deloc pana la urma. In cazul meu, cel putin, asa s-a intamplat. Mie mi-au facut anestezie generala, desi mi-as fi dorit celalalt tip ca sa-mi pot vedea bebelusa imediat. Fetita mea are acum doi ani si o luna. Am adormit imediat si m-am trezit foarte greu. Cred ca ceea ce conteaza foarte mult este sa nu-ti fie frica dupa aceea (e absurd, nu?). Trebuie neaparat sa te misti foarte mult, sa incerci sa fii relaxata.Durerea in cazul meu nu a fost foarte mare, dar trebuia sa-mi masez burtica si-mi era frica. Mi-era firca de orice prostie, mi-era frica si sa tusesc sa nu se desfaca operatia. Dar operatia se vindeca destul de repede si nu se desface foarte usor. Asa ca sa ai curaj! Principalul este, asa cum ti-am mai spus, sa te misti foarte mult, chiar daca la inceput are sa-ti fie foarte greu. Eu m-am miscat, dar nu suficient, si am ramas cu o durere de cap care m-a chinuit vreo 5 saptamini. Apoi, mi-era frica de momentul in care imi va scoate firele de la operatie, dar sa stii ca nu doare deloc. In cazul in care iti vor face anestezie generala, sa nu te sperii sau sa te invinuiesti daca iti vei simti copilul putin strain de tine. Eu am avut un sentiment de uimire, nu-mi venea sa cred ca ea fusese la mine in burtica. Dar, fii optimista si senina, pentru ca asa vei trece mai usor peste astfel de momente. Iti urez curaj si sanatate tie si bebelusului tau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bebelusa am descris cu lux de amanunte( multe), cezariana mea cu anestezie generala. Am spus tot ce s-a intamplat, tot ce am simtit... si la un moment dat ma trezesc deconectata, nu-i nimic, scriu in continuare si incerc sa ma conectez cand trimit[alcool] Dupa ce am scris acolo un adevarat roman, verific si apas "trimite un raspuns" asteptand sa ma conectez... si ...nimic, mai incerc o data...tot nimic. Atunci dau Refresh si ma cuplez...stupoare, mesajul meu nicaieri[bang][bang][bang], si scrisesem un adevarat documentar, avusesem chef si inspiratie, retraisem totul...Asa ca deocamdata nu am nici un chef sa o iau de la inceput, sunt prea nervoasa si am un sentiment de "munca de Sisif". Daca mai vrei amanunte si descrieri mai incerc zilele urmatoare. Apropo, cand trebuie sa nasti? Sper ca mai e timp.Multa sanatate si curaj! Dana[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga bebelusa, sunt si eu o 'beneficiara' de cezariana si iti doresc curaj si rabdare. in cazul meu a fost un pic mai greu. operatia in sine o fost o placere dupa cele 29 de ore de travaliu... inainte de a merge la spital nici nu imi pusesem problema anesteziei (am citit un pic dar mi se parea infiorator si nici nu imi puneam problema sa ajung sa recurg la asa ceva...) oricum cand a venit momentul anestezistul a devenit cel mai drag om din lume si seringa am vazutprivit-o parca ar fi fost ciocolata. ma rugasem de o anestezie generala (nu mai suportam durerile) dar m-am multumit si cu cea locala. si a fost grozav. nu am simtit mare lucru dar am auzit totul (chestie care n-o fost neaparat un avantaj pentru ca medicii vorbeau MULTE prostii!!!) . am ajuns repede in salon unde m-am simtit bnisor, am vazut-o repede pe pisicuta mea si deci pana aici totul a mers struna. insa partea de recuperare in cazul meu a fost mai grea. (ma rog, TARE grea, ca sa fiu cinstita.)nu prea as intra in detalii pentru ca stiu ca am fost un caz particolar si tin minte ca nimic nu ma enerva mai mult cand eram gravida decat povestile nasoale despre nasteri. realitatea e ca mie mi-a fost un pic greu dar am intalnit si mamici care au zis ca au nascut in juma de ora si nici nu-si mai amintesc ce si cum o mers. partea cea mai grea insa a fost cea sufleteasca si cred ca asta e bine sa ti-o povestesc pentru ca cu cat mai mult esti pregatita cu atat mai mult o sa stii sa reactionezi. pentru ca nu m-am putut misca vre-o saptamana aproape (febra, complicatii) am urmarit ca int-un film cum toata lumea o lua in brate pe fetita mea, cum toti o mangaiau si o pupau, cum toti imi ziceau cat e de frumoasa draguta buna etc. eu tot ce am vazut eu era ca un film despre fetita mea in care tot ce am simtit eu a fost cand o aduceau la supt si cand ma chinuia (si ea si asistentele, nu neaparat in ordinea asta!!!) infiorator (n-am avut lapte deloc si deci o fost cam nasol)... asa incat am sfarsit cu un sentiment care mie mi-a dusa aminte de pasarele care daca le umbla cineva cu puisorii nu il mi recunosc. mi-a fost greu tare sa ma apropiu de fetita mea (acum are 1 an si opt luni si inca mai am momente cand mi-e greu)... cel mai nasol a fost ca am citit multe derspre importanta alaptarii si chiar si formarea mea este cumva in domeniu si credeam si voiam atat de tare sa pot sa alaptez fapt care m-o lasat cu un sentiment pronuntat de vinovatie care s-o complicat tare mult pe parcurs si in consecinta iti recomand sa itesti mult despre ce ti se poate intampla sa iti cunosti drepturile. cele mai multe carti pe care le-am citit recomandau sa vorbesti mult cu partenerul despre asteptarile si dorintele si nevoile tale si sa il faci un fel de avocat care sa te apere la fata locului... eu mi-as fi dorit ca cineva sa le opreasca pe asistente din hotararea de a ma face sa alaptez si daca nu aveam de unde. desi sunt convinse ca ele erau bineintentionate si nu am nimic altceva sa le repreosez - totul a fost perfect pentru mine la spital... hm... acuma cand recitesc imi dau seama ca probabil nu am facut altceva decat sa iti creez noi s mai multa confuzie... dar este starea mea actuala si cred ca asa ceva cereai asaca nu sterg nimic... iti doresc o nastere usoara si un copilas sanatos si o relatie calda intre voi... un zambet mamaruta mica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang][neand] De ce trebuie sa faci cazariana????????? Este neaparat necesar sa o faci ????? Te intreb asta deaoarece din proprie experienta te-as sfatui sa n-o faci si sa nasti normal. Eu am avut placenta praevia si a fost musai sa fac cezariana si a fost tare naspa. Din cauza ignorantei , impertinentei si durerea la basca a doctorilor m-am procopsit cu un stafilococ luat din sala de operatii si am avut probleme cu carul.Am facut febra 40* si nu s-a uitat o asistenta la mine , mi sa infectat operatia si 4luni de zile a fost un calvar. Nu stiu din ce oras esti ,dar ar fi bine sa te interesezi daca in spitalul unde vei naste nu au fost probleme de infectii postoperatorii. Iti doresc multa sanatate si sa ai un copil sanatos ! Mult noroc ca nu-i asa de greu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bebelusha, AR fi bine sa stai sa te gandesti si sa pui in balanta ce ar fi mai bine sa faci. Si eu sant in dilema si nu stiu exact daca am sa nasc normal sau prin cezariana...Inclin totusi spre nastere normala. Lucrez in spital si am vazut mamici in ambele variante, dupa o nastere normala te refaci mult mai repede iar cezariana iti pote da multe complicatii. Nu poti sa ai o nastere normala cu o anestezie epidurala ar fi binen daca ai putea vorbi asta cu anestezistul. Bafta, Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa va multumesc pt raspunsuri!Astept in continuare si alte experiente pre si post operatorii! Draga Dana,te rog cand ai chef totusi sa scrii din nou povestea ta! Eu voi naste undeva intre 15 aprilie si 15 mai - termenul ar fi 15 mai ,dar cum bebelutza mea a vrut sa iasa afara de la sfarsitul lui ianuarie... nu se stie!Oricum atunci mi-a facxut cerclaj si din cate am citit s-ar putea sa fie nevoie sa-l scoata mai devreme. Si voi naste la Municipal. Multi pupici si sa auzim numai de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ati uitat de tot? Nu mai are nimeni nimic de povestit? Va rooooogggg!!!! Si mai vreau sa va intreb daca firul de la cerclaj se poate scoate cand iti face cezariana sau trebuie inainte? Si daca e inainte iti mai face anestezie ? Mi-e o frica de mor! Multi pupici si o primavara frumoasa la toate mamicile si bebelushii lor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...