Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

despre cezariana


Recommended Posts

hai sa te incurajez si eu ca zau n-are de ce sa iti fie teama; uita toate prostile pe care le-ai auzit depsre operatii, anestezii, emdici si asistente; vei fi in sfirsit tete-a tete cu bebicul vostru si asta e cel mai important lucru; am sa incep prin a-ti spune ca eu am nascut de doau ori prin cezariana, la cerere ; nu ama vut recomandare pentru cezariana dar teama si sila de a naste natural intr-o lume medical in care parec durerea nu mai conteaza am fost hotarita sa nasc prin cezariana; asa ca mi-am luat pretenele medici la intrebari despre riscuri si avantaje si m-am convins ca e ok; am ales anestezia generala pentru ca m-am gindit ca n-am sa rezist treisferturi de ora fara sa ma apuce vomitatul la auzul si mirosul celor ce se intimpla; am ales asa si le-am amenintat sa ma trezeasca atunci cind e totul gata sa imi spuna daca bebe e ok, si sa mi-o arate...se pare ca le-am amenintat eficient si asa s-a intimplat; am sa iti povestesc ce s-a intimplat inainte si dupa operatie: m-am internat cu o zi inainte ,asa e obiceiul la brasov; in ziua dinainte ti se ia singe pentru analizele uzuale inainte de operatie si apoi esti libera sa stai in pat sau sa te plimbi...sau sa dai o fuga acasa...practic stai degeaba si te cam infiori de ce vezi si auzi , mai ales; dar eu una ma stat linsitita si am incercat sa u zimbesc prea tare la consolarile altor gravidute care imi plingeau de mila ca nasc prin cezariana?!!! n-aveam voie sa zic ca asa am vrut eu; la un moment dat insa am spus si una din gravidute mi s-a plins ca pe ea u a vrut s-o opereze medicul....ce m-am enervat, astia siont canibali timpiti, cum sa spui unei gravide care vera sa nasca prin cezariana pentru ca ii e frica , nu nu se poate!? am sa scriu cu liniute ca sa nu ma intind prea mult: -la internare esti dusa la camera de pregatire, nu mai stiu cum se cheama; acolo ti se schimba hainele cu cele de spital, ti se rade parul pubian, si ti se da intilnitre pentru a doua dimineata pentru clisma; clisma e ceva care se prectica numai in unele spitale, e recomandabil sa maninci numai ceva usor in ziua dinaintea operatieti, eu am mincat numai iaurt , si ceva struguri, putin insa, oricum aveam asa o burta ca nu maia veam chef de mincat; poti bea apa si suc sit vrei, fara acid daca se poate; poti utiliza si un supozitor cu glicerina daca vrei sa ai o clisma mai usoara...nu e insa deloc dureros si trecind peste comicul situatiei, ca zau e comic, asta e , trebuie, o faci si gata, gindeste-te ca si directoarea ta a facut...e bien sa ii dai infirmierei ceva banuti, nu mai stiu cit, 25-50 000 si se va purta extrem de amabil si delicat cu tine, te vei simti o rpintesa in acea sala de igienizare... -apoi mergi la sala de nasteri unde ti se ia singe pentru analize, ti se face si reactie la xilina parca si esti poftita in pat; uita-te bine la ce se intimpla acolo si rasufla usurata ca ai scapat, si , nu ma pot abtine, puteti sa imi taiati gitu'na, vei naste ca o doamna!!!! - in dimineata operatiei, hai la clisma, vrei sa povestesc si asta, hai ca povestesc: se face pe masa ginecologica, ti se introduce cu o canula, usurel, in finctie de cit ai cotizat...un litru cred de apa; apoi esti poftita sa te plimbi o tzirica si apoi fuguta la toaleta; nu trebuie sa te scremi cica, iese tot ce trebuie in ritmu natur... - apoi mergi la sala de nasteri; mai trebuie "montata o sonda " sau cateter vezical care sa colecteze urina care se formeza in timpul cit esti sub anestezie sau la reanimare, adica atit timp cit nu te poti deplasa la toaleta singura; asa ca air pe masa giencologica, se mosmondesc asistentele si te trezesti cu fificelul drept in vezisa, si cu o punguta atirdnidn intre picoare; nimeni nu iti zice ce simti si ce tre sa faci; eu eram intre prieteni si bineinteles ca nu mi-su pus marimea buna de sonda si in timp ce eu conversam cu dom director venim in vizita de dimineata se scurge urina pic pic pe podea...noroc ca eram ca drogata, satula de spital si dornica sa facem naibii oadata anestezia aia, ca e cala balamuc dimineata intr-o sala de nasteri; e uimitor ct de detasate sint asistentele si infirmierele si cit de indiferente ;la ce li se intimpla femeilor care sint acolo pentru marea intilnire; ele sint la servici si vei auzi cele ami tembele chestii vorbite pe accolo, in maestc cu gemete si urlete chiar... - sa revin la sonda vezicala, deci vei simti ca si cum faci pipilica, adica sfincterul deschis, relaxeaza-te totul se stringe in punguta si pis pis ajungi tu la sala de operatii; - te urci pe masa, te intinzi; ti se leaga miinile si picioarele de masa cu niste curele; ti se monteaza aparatul de masurat tensiune; ti se monteaza un ac special, branula, in vena si se fixeaza cu leucoplast , pe unde ti se administreaza acum anestezic si mai tirziu calmant, si ti se pune masca de oxigen; sleep well! asta e la anestezia generala; am sa iti povestesc si ce am vazut la o nastere la care am asistat cit am sta la reanimare...ca usa era deschisa...se poarta...deci pacienta e adormita, i se introduce o sonda traheala, si un balon cu care se oxigeneaza, apoi nenea doctorul cis-cis iese bebeul cam insingerat, se taie cordonul, bebe urla, il curata, apoi nenea docul scoat si placenta ca un saculet cu o bucata de cordon, de fapt trage de restul de cordon si trage si placenta, si o da la studiat unui alt medic sau moasei, apoi trec la curatat si cusut; mamica mai doarme un sfert de ora, cind e gata se scoate sonda traheala, mamai tuseste, va mai tusi citeva zile... apoi i se arata bebeul salut salut, mami e cam ametita dar are timp sa si plinga putin...si e transferata pe un pat de reanimare adus pe rotile linga masa de operatie; eu aveam 85 de kg si asistentele erau tare micute, dar hop m-ua aruncata, asta am simtit-o, le-am si zis cidn m-am trezit...asa ca mergi la reanimare, si stia acolo citeva ore bune si dormi, incepi sa simti durerea de la operatie, asistentele te mai intreaba, ti se ia temperatura, ti se face toaleta in zona genitala; te vei trzei cu un tamponoi de vata..trebuie...daca te doare spune-le ti se mai da algocalmin care doare de simti ca iti cade mina; dar ce conteaza...e minunat; eu una m-am simti bine icnd m-am terzit dupa-masa...stiam ca bebe e ok, ca eu sint ok, ca afara e soare, si...cel ami afin stau intinsa pe spate si dorm.....si mai gem, ca doare, mai bagam un algocalmin...pina a doua zi, seara ti se da si somnifer... - ziua a adoua: gata cu boiereala, trebuie s acam treci la treaba, e important cica sa te ridici din pat, la verticala, sa umbli cit mai curind posibil; s-ar putea sa ai probleme cu tensiunea, ama vut si eu prima data si m-au lasat in pace pina dupa-masa...ei orcium vor da navala asistentele si infirmieree; tre sa le platesti si te vor ajuta, te vor sustine, iti arat ele cum, te introci pe o parte, apoi in fund, apoi in picoare; vei simti cam nasol operatia, vei avea impresia ca iti fuge burta, dar nu trebuie sa te temi; sint 6 straturi de cusaturi si nu se rup cu una cu doua; daca vrei sa rizi si sa tusesti apasa cu palma pe toata operatia si merge; ei si te vei ocupa cu exersatul asta toata ziua si vei vedea ca vei reusi; apoi vei incerca sa te indrepti si vei resui si asta; cind te vad ca te misti bine ti se scoate sonda urinara fara nici o problema , tac si gata, si deja esti o lauza model... nunmai stiu ce vrei sa mai poevstesc oare -ah, lapticul va intizia putin, o zi, doua , 3, 4 5....in funcie de organism...plateste-le pe assitente sa ti se faca injectii si pentru asta, stiu ca tie- groaza, dar cred ca iti va trece....oricum mai faci in toate zilele de spiatlizare, cite doau sau trei injectii pe zi, una in fund, una in burtica, sint nedureroased ar poate, impresionante...(otul meu era sa lesine cind avazut cum imi ridca tanti camasa si tac in burtica...as fi lesinat si eu dar zau ai o stare de spirit care schimba cu totul situatia, nu stiu cum, ti s-au schimbat prioritatile, vrei sa te faci bine si a pleci acasa nu?) - deci intr-o buna dimineata, ca dimineta la 5.30 vin sa iti faca toaleta cit mai esti la reanimare...si iti dau si termometru sa iti iei temperatura; daca e mare se da alrma; ei, dar ina treia dimineata sa zicem , te vei trezi cu sinii umflati, durerosi, cu o senzatie de caldura si vei vedea cum se vad vinisoare albastrui mari, umflate...si tine-te mamai esti chiar o mami...solutii: comprese fierbinti, sau reci zic unii si altii, garmastan unguent,pompita...si bebe mincacios; intri pe mina asistenteleor de la pediatrie si vei avea de lucru si cu ele..adica de platit; ai grija ca toate asistentlee lucreaza in schimburi de 12 cu 24 parca, nu la da foarte multi bani, s-ar putea sa nu va mai vedeti...timpita e chestia asat cu banii...dar trebuie cu T; am scris destul, poate prea mult, m-a cam luat valul, scuzati de greseli, nu a timp de revazut - succes, vei vedea ca vei fi atit de dornica sa se termine totul ca vor trece toate repede... iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iris,esti o scumpa! Multumesc mult! Mai spune-mi te rog -masa din sala de operatie e tot ginecologica? Iar chestia cu sonda traheala e obligatorie ? ca mie mi-au facut anesteZie gen cand mi-au facut cerclajul si dupa o jum. de ora ma dadeam jos din pat! Nu am avut nici pe dracu! Cand iti pune sonda urinara te doare? Te pupam dulce,dulce! A! Si chestia cu injectia in burta???!! De ceeeee? E musai?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hi hi hi , pai sa stii ca sa povesti oricit depsre cezariana ca sa conving o graviduta ca nu e mare problema si ca merita sa nasti asa...pentru ca nu e, si am vazut ca multe gravidute tremura de firca operatiei; e o operatie de rutina, si u e cazul sa iti faci probleme; hai sa iti raspund ca altfel bat iar cimpii: - operatia se face pa masa de operatii nu pe cea ginecologica, din fericire....cine-o fi inventat-o...; eu am avut parte la prima naster de una model vechi care avea partile pe care stau picoarele rabatbile, nu stiu de ce...si cind m-am optintit eu sa ma urc pe ea, ca nu stiam cum sa abordez situatia, si nu era nimeni sa ma initieze. m-am asezat cu totul pe bucatitca d-aia si drept sub masa am ajuns....sa vezi ce m-au mai giugiulit asistentele dupa aia..n-am patit nimic dar...; - sonda traheala probabil ca e indicata cin anestezia e mai de lunga durata, habar n-am... dar am inteles ca se pune la cezariana; nu e insa nici un bai, ti se pune dupa ce dormi, si ti se scoate ianinte sa te trezesti...ramii cu o usoara jena pe git, ca o zgirietuar sa zic, care te face sa vrei sa tusseti , dar foarte putin, simti ceva....nu e grav..eu am aflat dupa ce am nascut ca ama vut asa ceva in git...ai vazut tu la "spitalul de urgenta" , nu?!!! stai linistita! - injectiile in burtica sint cele cu heparina parca , nu mai stiuexact , e o injectie care se face subcutanat, nu simti nimicut, e foarte utila si inlocuieste o injectie de tip vechi care lasa urme urite pe piele; se face cu ac foarte mic si subtire, scurt; e facuta pentru a preveni embolia pulmonara; se intimpla ca dupa operatii din motive diverse chaguri de singe sa se formeze si sa ajunga la nivelul bronhiilor si mai bine sa nu faci asa ceva; asta e unul din riscurile principale, asa am priceput eu...dar cu injectia asta se scapa de el...stiu si eu, la criza financiara care e in spital poate e bine sa intrebi la reanimare daca au aceasta injectie, inainte, si daca nu sa faci rost de ea sau sa cotizezi la reanimare...e mai bine decit hematoamele nasoale rau care ramin de la cealalta; - mi-am amintit citeva chestii amuzante; sa stii ca eu una m-am amuzat destul, se intimplau tot felul de lucruri necunoscute (si am fost tare neplacut surprinsa de fetele acre ale celor care lucreaza acolo; n-ar zimbi....mi s-a si spus ca tare mai sint zimbareata...ce-o fi vru sa zica; pai normal ca zimbesc, am venit sa nasc nu sa va vad pe voi acriturilor...) - la reanimare practic stai pina te poti deplasa usor singura, fara ajutor si pina ce ai mers la toaleta singura...cama sa am inteles eu; cit stai la reanimare ti se face toaleta genitala de trei ori pe zi, adica stai frumos pe pat si doua mutre acre sau zimbarete ca de fapt le cotizezi iti fac conversatie si te "aranjeaza"; dupa ce mergi in salon la lauze, nu mai tin minte cum era, parca tot mai vin mutrele acre-vesele, orcium sa ai la tine bani marunti ca tare e bine...daca nu vin pentru toaleta, poti sa le rogi tu sa mergi la reanimare sau sa vian ele la tine, e destul de greu sa te speli singura, de fapt ar trebui ca operatia sa nu fie udata in primele 6-7 zile, si cum sa te speli fara te uzi?!!! complicat, asa ca aranjeaza cu infirmierele, ele sint sefele, vei vedea...si pentru schimbatul camasii care ti se va umple de laptic...tot cu ele... -ei si ca sa se lamureasca medicul de la reanimare ca sti buna de trimis in alt salon te intreaba daca ai urinat, daca ai gaze, ..pe mine faza cu gazele m-a terminat; ma intreba doctorita draguta: ai vinturi? eu ma uit ca idioata, si zic ca e vreme frumoasa afara, nu bate vintul....noroc cu infirmiere care era pe acolo...deci retine "gaze" sau 'vinturi" . fooooarte important; eu nici la a doua naster nu m-am dumirit din prima...mi-a luat timp de gindire...e importanta in reanimare ca intestinele sa is reia axctivitatea, anestezi care ti se face le cam de si lor pe loc repaos si de asta trebuie actionat...ia la tine supozitoare cu glicerina daca crezi ca i tendinta la constipatie, e de evitat constipatia cit timp operatia e fresh...si crema antihemoroizi, si supozitoare antihemoroizi ca nu se stie... - apoi, se vor uita la sinii si sfircurile tale si isi vor da cu parera, te vor trage si vor apasa care cum, ba medicul obstretician care vine la vizita , ba asistenetele de la pediatrie; dca ai noroc de bebeu care stie ce trebe facut ai scpat usor, daca nu , sa stii ca va trebui sa suporti divers lectii despre cum sa alaptezi, dar vei vedea ca, daca esti pudica, asa cum eram eu, sa vezi ce uiti de pudoare; oricum , in general cind mergi la materniatet trebuie sa lasi pudoarea acasa, intri p o banda rulanta unde toti se zgiiesc la tine pe toate partile; asta e insa un motiv foarte bun sa iti aduni toate fortele si sa inveti tot ce se poate acolo si sa pleci repede acasa; sper ca nu te-am cicalit si n-am avut un ton prea ...sint doar o hoasca batrina si asta e un subiect drag mie te pup, stai cuminte si ai grija de bebica sa se faca mare! iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bebelusa, scuza-ma ca am lipsit cateva zile de pe forum si nu ti-am mai scris, credeam ca vor fi destule care sa-ti povesteasca cezariana. Acum am aflat cu bucurie ca ai acelasi termen ca mine 15 mai, si eu voi naste mai devreme prin cezariana, am sa-mi aleg data impreuna cu doctora dar in nici un caz in aprilie (daca totul e in regula) Joi am fost la control, am facut si echo. E totul in regula, bb putin cam mare, dar asa a fost si prima (4,350kg). La prima sarcina am ramas gravida cu oarece tratament si dupa 5 ani de eforturi si bb era cam mare asa ca mi s-a recomandat cezariana. Am aflat asta cu cateva zile inainte (cred ca intentionat din partea doctorei) si am fost foarte speriata. M-a chemat sa ma internez miercuri 7 septembrie 1994 (e ceva de atunci dar parca a fost ieri), mi s-a facut frizura obligatorie si mi s-au dat zdrentele la fel de obligatorii la intrarea in spital (Giulesti), am fost condusa apoi in sala de travaliu cu toate ca eu nu aveam nici un gand de a naste dar nu ma lua nimeni in seama pana a aparut doctora mea care a lamurit situatia si m-a mutat intr-un salon cu gravide. Popasul in sala de travaliu (cred ca am stat vre-o ora acolo) a fost o experienta neplacuta adaugata spaimei mele. Eram pentru prima data internata intr-un spital si ma simteam singura si inspaimantata, sotul era pe afara pe la poarta, asa era atunci. Doctora aspus sa incercam totusi o declansare, daca m-a vazut asa disperata, si a lasat vorba asistentelor care aveau grija de salonul unde eram, sa-mi faca niste injectii de declansare, apoi a plecat acasa (dupaamiaza-seara). Mi-am mai revenit cand am mai stat de vorba cu fetele din salon, chiar am inceput sa radem si am iesit la plimbare prin curte, mai tarziu mi s-au facut injectiile cu o substanta uleioasa si iar stres...asteptam din clipa in clipa contractiile, mi se spusese ca nu se intampla prea repede, poate spre dimineata, dar mai sigur ca nu se va declansa nimic, mie imi era frica mai ales ca doctora nu era in spital,ma simteam mai in siguranta cu ea alaturi. Nu mai stiu daca am dormit in noaptea aia, dimineata cand a venit doctora nu se intamplase nimic, asa ca, Hai la reanimare si la operatie[alcool]. Mi s-a dat un pat la reanimare, am mutat tot bagajul, am fost chemata sa stau de vorba cu anestezista care m-a intrebat cate ceva despre antecedentele medicale si a observat firea mea emotiva, apoi am fost condusa in sala de operatie (pe picioarele mele si nu mai stiu cum eram imbracata, asta era cel mai putin important cad eu ma gandeam ca poate sunt ultimele clipe ale vietii mele[bang]. Nu fusesem anesteziata niciodata, nu stiam mai nimic despre cezariana, de asta cred ca e bine sa vorbim aici pe forum si sa-si descrie fiecare experienta, sa nu ne ducem acolo cum m-am dus eu. Am fost ajutata sa ma urc pe masa de operatie (era cam inalta), mi s-au legat mainile cu niste cureluse in lateral (parca eram rastignita) sau erau doar aparete de monitorizare, nu sunt sigura, eram[alcool], mi s-au pus perfuzii in vene, (roia multa lume in jurul meu, pe la maini, la cap era anestezista si pe la picioare erau vreo doua, nu stiu cine si ce erau femeile astea, decat anestezista, nu l-e mai vazusem si nici dupa aia asa ca nu le-am dat nimic dar nici nu avenit cineva sa ceara ceva, am dat doar anestezistei si doctorei mele). O asistenta de la picioare ma pune sa departez picioarele si eu nu am inteles ce cauta ea acolo ca doar faceam cezariana, m-am lasat tare greu a trebuit sa insiste si m-am trezit ca-mi baga un furtunel subtire undeva unde nu stiam ca se poate baga ceva, am fost foarte neplacut surprinsa. Nu eram anesteziata deloc, poate doar de emotii, nu m-a durut dar a fost neplacut. La un moment dat am zarit-o si pe doctora, mi-a dezvelit burta si a inceput sa-mi dea cu ceva dezinfectant (am fost mult timp manjita cu ceva maro, poate tinctura de iod),ea sau anestezista mi-au spus: Acum o sa adormi si ai sa te trezesti la ultima cusatura. si mi-a pus o masca de respirat pe nas si gura cu un gaz ametitor. Pana sa adorm de tot red ca am simtit cum ma taie dar nu m-a durut. M-am trezit asa cum mi s-a spus, cam inca se mai cosea la burta mea, cred ca am si visat ceva dar nu mai stiu ce,eram tare ametita, mi s-a spus ca am o fetita si cat e de mare si nu am crezut,eu eram sigura ca fac baiat. Ma chinuiam sa raman treaza dar adormeam mereu, am fost mutata pe patul meu de la reanimare care avea roti si m-au dus la locul meu in salon, parca l-am vazut si pe sotul meu pe drum, salonul era alaturi. Cat eram intre somnuri am mai vazut si pe mamica, si pe taticu, stiu ca desi eram ametita imi era rusine de ei de cum sunt si ma chimuiam sa fac pe lucida dar era greu. Operatia a durat pana la 45 min, am iesit din sala pe la ora 10 dimineata, pe la pranz am reusit sa ma trezesc de-a binelea si ca constat starea mea: aveam o ponga cu gheata pe burta, perfuzii si sonda cu pricina, nu ma durea nimic si nu mi s-au dat calmante cat am mai stat in spital dar nici nu am cerut. Operatia era amortita cred ca de la gheata, durea doar cand ma miscam. Mai tarziu mi-au luat gheata si a inceput sa ma doare spatele din ce in ce mai tare din cauza pozitiei, de asta am inceput sa ma tot foiesc si ma durea operatia. Eu nici cand eram gravida si nici negravida nu pot sa stau mult pe state dreapta ca ma doare dupa un timp, trebuie sa ma intorc pe o parte ceea ce as fi vrut si atunci dar nu se putea, mi se incretea taietura, poate daca as fi avut o burtiera stransa???? Noaptea care a urmat a fost cea mai lunga din viata mea, si toata lumea dormea[bang][bang][bang], am atipit si eu putin spre dimineata. Nu prea imi mai aduc aminte cate toalete mi s-au facut cat am stat la reanimare, erau dragute toate asistentele si infirmierele acolo si f atente. Nu mai stiu cand mi s-a adus copila sa o vad, dar mi-aduc aminte ca nu eram prea nerabdatoare. Cand am vazut-o am fost foarte placut surprinsa, era foarte frumoasa, roz, grasuta, avea falcute si gusulita si semana f bine cu mine, as fu recunoscut-o dintr-o mie. A doua zi de la operatie, cam la 24 de ore am fost pusa sa ma ridic din pat dar ma durea si am refuzat la inceput, nai tarziu m-am ridicat ajutata de o asistenta rabdatoare. A fost cel mai greu moment, ma lua ameteala, mi se taia respiratia, ma durea...dar in cateva ore a fost mai usor si am inceput sa umblu aplecata pe acolo. In ziua aia am fost mutata intr-un salon de laule cu cezariana unde nu am mai fost asa bine ingrijite, rar venea cineva pe la noi, trebuia sa ne descurcam sa ne ridicam singure (sa-ti iei la tine un cordon pe care sa-l legi de tablia de la picioare sa te tii de el cand te ridici, e groaznic cand incordezi muschii aia taiati). Daca te mai intereseaza ceva intreabame ca acum nu maam timp ma piseaza sotul sa ma ocup de ei. Sanatate si mai vorbim. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa-i dana, uitasem sa mai povestesc despre statulpate sau pe o parte; eu una n-am ami putu dormi pe burta sau pe spate cam din luna a 2-a, mi se facea una -doua rau si asa ca am stat pe o parte de mi s-au tasat soldurile...abia asteptam sa scap de bagajel, si nu stiu serios cum asa fi putut sa ansc normal daca eu pe spate nu mai prea puteam sta..nici nu ma mai intereseaza, hi hi ...ei si cind m-am trezit din anestezie zau ca m-am simtit minunata; probabil ca savuram pozitia culcat pe spate de nici nu ma mai miscam; nu m-am simtit nici amortota nici intepenita ; dar dupa o zi am vazut ca de o parte si alta, colegel de salon, dormeau si mai si sforaiau pe o parte...si mi-am zis sa incerc; ama vut senzatia nasoala ca "fuge" burta si idei teribile despre ce se intimpla cu operatia; asistenta m-a lamurit ca e doar o senzatie, nimic practic nu se poate intimpla, adica nu se desface operatia cu una cu doua - si ca exemplu, mai vin lauze batute bine de sot, din pacte nu sint chiar putine si au multe alte probleme, operatia insa era ok...timpitii naibii...scuzati; asa ca daca simti ca vrei sa iti schimbi pozitia tine-ti burta cu mina si intoarce-te si "aseaz-o " usurel...dupa citeva zile poti sa dormi si pe burta...ei dar pina atunci mai e , mai afli tu o gramada de la noi...numa' sa nu iti mai fie frica , bine? iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca ai primit deja descrieri amanuntite n-o sa mai spun si eu povestea mea ci doar ce mi-ar fi placut mie sa stiu dinainte: -ca se pune sonda -daca stiam poate ca nu reactionam asa dar nestiind ce se intampla m-a durut parca mai rau si m-am impotrivit asa ca m-au imobilizat doua asistente si mi-a zburat orice urma de calm mai aveam... -ca imediat dupa operatie iti poate fi foarte frig- mie mi-a fost, imi clantaneau dintii, asistentele s-au speriat ca am convulsii dar mi-au dat 3 paturi si mi-a trecut in cateva minute. -ca noaptea poti cere somnifer- prima noapte n-am dormit si pt ca amortisem pe spate iar la orice miscare ma durea burta. A doua si a treia noapte(eu am stat 3 zile la reanimare) am aflat de somnifer asa ca m-am putut odihni. -ca pana sa poti face miscari mai ample e foarte bine sa iti misti macar picioarele cat poti de des. -ca pe masura ce te misti mai mult durerile devin din ce in ce mai suportabile. Parol! -ca poti cere injectie pentru destupat canalele si alaptatul se usureaza mult. -ca tot greul tine cateva zile. In prima zi credeam ca nu o sa mai merg niciodata...in 5 zile am plecat acasa pe picioarele mele si cu bb in brate si a fost ok iar de tot-de tot mi-am revenit cam dupa 3 saptamani. Si ca o consideratie personala, mie nu mi s-a parut un avantaj faptul ca am stat cu bb dupa ce am iesit de la reanimare. E drept ca daca nu s-ar fi intamplat poate as fi regretat... totusi nu reuseam deloc sa ma odihnesc, cand in sfarsit adormea si atipeam si eu, trantea usa de perete cate o femeie de serviciu in scopuri urgente cum ar fi verificatul cosului de gunoi la 4 dimineata si spalatul chiuvetei la 5... In plus nu prea stiam sa il alaptez sau ce sa fac cu el in general si abia ma taram cu el in brate un etaj mai sus pana la asistente sa intreb una-alta. Dar ce m-a deranjat cel mai rau- Vladut mai scancea, mai suiera in somn, eu ma speriam iar patutul lui era pus atat de sus fata de al meu incat trebuia sa ma scol in capul oaselor sa-l vad si ma durea burta. Ideea este ca am ajuns acasa intr-un hal fara de hal de oboseala si 2 zile il vedeam pe Vladut doar cand trebuia alaptat, restul am dormit. Dar a trecut totul cu bine. Multa sanatate tie si bebelului! Andreea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa-ti faci curaj, pentru ca fiind speriata iti faci mai mult rau. Eu sunt o fricoasa de pomina, daca vad seringa intru in panica, transpir instantaneu, incep sa tremur, mi se racesc mainile de parca-s cadavru (nu glumesc, le-am speriat pe asistente!) si reusesc sa enervez pe toata lumea cu frica mea maladiva. Poti sa-mi explici cat vrei ca o injectie e o intepatura de-o secunda, nu-mi pot controla frica. Si uite-ma teafara dupa doua operatii, o cezariana cu anestezie spinala si-o colecistectomie laparoscopica cu anestezie generala. Ca sa-ti faci viata mai usoara, poti sa ceri orice, chiar de trebuie sa cotizezi pentru asta. Poti sa-i rogi sa-ti introduca sonda de urina dupa ce-ti fac anestezia, in felul asta n-o sa mai simti nimic. La cezariana n-am avut prezenta de spirit sa cer asta, n-a fost dureros dar simti un fel de usturime, insa e de scurta durata. La cealalta operatie am cerut si nici n-am stiut de sonda pana nu mi-au scos-o (s-atunci e un mic discomfort). Anestezia generala e un pic mai dificila (dpdv al recuperarii) decat cea locala dar dormi si nu mai stai stresata acele cca 45min cat dureaza operatia. Mare lucru nu simti nici la anestezia locala dar te plictisesti si te cam dor oasele de la masa chirurgicala. Mie nu mi-au facut nici o injectie dupa cezariana, mi-au pus doar niste aparate de masat picioarele (poti sa rogi o asistenta sa faca asta din cand in cand, sau sa-l lase pe sotul tau sa-ti faca masajul). Prima jumatate de zi dupa operatie e cumplita, trebuie sa stai culcata pe spate si sa astepti sa treaca timpul. Nu prea poti sa te misti ca te doare, indiferent ca ai sau nu perfuzie cu anestezic (dupa ambele operatii am avut infuzii subcutanate, e o mica perfuzie sub piele, calmeaza durerea vreo 2-3 zile, la colecistectomie era cu morfina si nu puteam ramane treaza mai mult de 3 minute, nu exagerez, asa ca am renuntat a doua zi la ea, imi producea si o paralizie temporara a intestinelor care-mi provoca voma). Deci prima zi e un pic cam grea, dar trece! Durerile nu sunt mari, nu-s nici cat o durere de masea, dar sunt enervante. Cand trebuie sa te ridici prima data e iar destul de dificl, doare, mai mult ustura, mergi cam greu in primele ore, te mai tii de cate cineva, de pereti. Dar trece si asta! Si n-a murit inca nimeni de la asta! Perfuziile si sonda mi le-au scos dupa 48 de ore de la operatie. Eu sunt pro-cezariana programata dar n-am experienta unei nasteri normale. Am auzit pareri bune si despre nasterea normala cu anestezie peridurala si inductie (ca sa nu dureze mult travaliul te induc, in general durerile sunt mai mari dar avand anestezia locala nu le simti) si daca insisti si cotizezi destul pot sa faca tot posibilul sa fie si fara epiziotomie (aia era marea mea problema, ma teroriza ideea si n-am gasit intelegere, mi se spunea ca fara nu se poate decat in putine cazuri). Eu n-am avut de ales, a fost cezariana de urgenta. Dar cred ca o nastere normala cu inductie si peridurala, si fara epiziotomie, e de preferat. Ca sa scapi de ziua aia de dupa operatie. E adevarat ca si la nasterea normala poti avea un travaliu lung si chinuitor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Iris, poate nu ai sa ma crezi dar eu inca mai pot dormi pe burta si sunt in sapt 29. E adevarat, nu chiar pe burta, dreapta cu picioarele intinse, am o pozitie preferata inca de cand eram mica pe burta cu un picior indoit cu genunchiul la piept si cu mana respectiva la gura, e o pozitie comoda si nu stau chiar pe burta. E adevarat ca bb mai protesteaza cand e turtit impunge chiar in jos spre pat si inteapa dar se linisteste si se odihneste si ea daca eu ma simt bine. In legatura cu cezariana, si eu am citit aici unele lucruri pe care nu le-am trait, de exemplu mie nu mi s-a facut clisma (norocul meu) dar nici injectii de nici un fel, dupa. Cu o zi inainte am mancat aproape normal, nu prea aveam eu pofta de mancare de frica, in dimineata din-naintea operatiei nu am mai mancat nimic. Dupa operatie mi s-a dat un carbune pt gaze, si nu am avut voie decat lichide. Nu mi-a fost frig dupa operatie chiar si cu gheata pe burta dar era vara, septembrie inca cald. Discutia asta ma face sa simt mai aproape momentul care va fi la mijlocul lui mai, dar, de data asta nu mai sunt asa speriata, deocamdata, dimpotriva as vrea sa se intample mai repede. Dana nerabdatoare sa-si vada [bibe] sanatos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris!!!! esti bestiala, cat ai putut sa scrii!!! felicitari! Bebelusha draga, ai trecut deja prin multe pana acuma (ai zis ceva de cerclaj ceea ce ma face sa cred ca pana la el au mai fost cateva "hopuri"), pe langa astea operatia e un fleac. Asculta ce-ti spuen Iris, zilele alea de dupa op. trec ca vantul si dintr-o data te trezesti acasa cu puiutul in brate si uiti de toate. Capul sus si refacere usoara! Sa auzim de bine!!! PS: eu nu mai am ce adauga, dupa atatea detalii, la mine a fost scurt si la obiect, unele chestii mi le-am adus aminte acuma cand am citit ce au scris fetele[;)] Un an nou fericit! Cristina[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...