Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

gimnastica pt gravide...cine ma ajuta?


Saso

Recommended Posts

fetelor.. tare ma intereseaza asa ceva.. cica e tare bine sa fi pregatit fizic pt ce te asteapta.. sa nu devi o leguma mare.. care abia se rostogoleste si nu e in stare de nimc. Stie cineva.. cum as putea ajunge la descrierea unor exercitii.. sau ce exercitii sint indicate! Mi-ar place sa gasesc ceva.. cu desenase.. cum sa stai.. ce sa faci.. si de cite ori pe sapt si cit de mult! Eu ma stradui acum sa ma plimb cit mai mult pe afara..dar..tare as vrea parca sa fac mai mult.. Astept vesti de la voi! Va multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Saso, eu am ceva desene de la cursul de mamici si daca-mi dai adresa ti le pot trimite (ca cu intalnitul nu pot sa garantez nimic acu´[:D]). Dar cel mai bine ar fi sa te duci la un Geburtsvorbereitung Kurs - orice casa de asigurari il plateste si e cu totul altceva decat sa faci tu exercitiile acasa, plus ca sunt si alte informatii ref. nastere si lauzie de care o sa ai nevoie si pe care l epoti afla la curs. Vezi ca la magazinele cu lucruri de copii sau la cabinetul ginecologic au niste reviste in care exista si un Klinikführer - in care au lista clinicilor din tot Hessen-ul cu ce ofera ele. Du-te si viziteaza maternitati si ar fi de preferat sa faci cursul la maternitatea unde vrei sa si nasti. Sarcina usoara in continuare si daca mai vrei sa stii ceva - kein Problem - eu tocmai am nascut in decembrie - deci informatiile sunt proaspete. [:D] [flo] Numai bine la mamici si la bebici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ela, iti multumesc mult! faza e ca merg la un curs.. si am facut citeva exercitii, acum 2 sapt si de atunci tot respiram.Nu stiu cit ajuta faza cu respiratul..(daca poti sa ma ajuti si aici) cert e ca ma simt asa .. ca amortesc.. si tare m-as fi miscat.. cumva.. si ieri cind am fost la curs si am intrebat de o lista cu exercitiile de acu 2 sapt.. a zis tipa ca trebe sa-mi cumpar o carte.. mai tin minte o parte din ele.. alea ca te pui in 4 labe pe podea si te arcuiesti ca si pisica.. si faza ca imingi cu piciorele in perete.. si inca vre-o 2.. dar. ma gindeam ca-mi da asa o ordine cu ce sa incep..intelegi tu! Si nimic! Sa-mi cumpar o carte.. M-am gindit.. ca o s-o fac si pe asta.. dar ma gindeam sa va intreb si pe voi! Tu nu ai putea sa trimiti desenele pe mail? Nu ar costa mai putin? tu unde ai nascut? mie mi-e frica...tare .. ca o sa le-njur pe hebame..si ca poate n-o sa-nteleg ce-or sa-mi zica la nastere.. nu pot sa zic ca sint as in germana! sint aici de 2 ani jumate.. cind am venit n-am stiut o iota..numai engleza.. am facut un curs.. si mi-am gasit si de lucru..faza e ca de ex la curs.. sint altfel de cuvinte.. pe care nu le-am mai folosit! Noroc ca vine sotul meu cu mine.. dar..pot sa-l intreb abia dupa curs.. ca ce e aia.. ca daca-l bat atunci la cap..pierde si el sirul.. Asta e adresa de mail unde ..verific.. zilnic! sofigirda@gmx.net iti multumesc! [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela te rog frumos trimite-mi si mie pozele vreau si eu sa fac ceva miscare ca sunt o trantora mare.Eu inca nu ma duc la cursuri am doar 2.5 luni mai astept ceva timp dar sincer ma dor toate oasele si amortesc des cand dorm,cred ca trebuie sa fac si sport ceva ca nu imi e bine,dar nu stiu cat de mult am tensiunea ceva mica ...sper sa-mi recomande si doctorul ceva.Mersi frumos si numai bine[;)][copil]frumos si sanatos sa ava-ti...[;)] adg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragutele, Daca aflati despre exercitii din alea, vreau si eu pe mail. vidru@tokyo.com Eu sunt abia in 8 saptamani, dar simt cum ma ingras. In fiecare weekend merg cu bicicleta cel putin 2 ore pe zi, dar nici nu stiu daca asta imi face bine. In rest, miscare nu prea fac. Ce sporturi sunt interzise pentru gravidute? Probabil la mine inca nu e cazul sa fie ceva interzis, dar poate cand mi-o creste burta... nu voi mai avea voie sa fac anumite chestii. [hop][hop] Multumiri, Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, Am vazut (in magazinul de unde inchiriem casete video) casete cu gimnastica pentru gravide. Incearca - la noi sunt in coltul pt. sport (au acolo si cursuri de aerobic, de invatat golf, tenis samd). Valabil si pentru ceilalti - imposibil sa nu gasiti. Personal, io am fost o leguma mare in ultima luna, da' la nastere am fost beton si, in ciuda faptului ca in luna a 9-a aveam aproape 20 de kile extra, le-am dat jos urgent dupa, fara cura sau alte alea, dar cu plimbari luuungi cu bb prin oras...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana..sint[cool]exercitiile! nu pot decit sa-ti mai multumesc inca o data! sint super.. sint exact ce mi-am dorit.. dimineata cind ma trezesc sint pe jumatate amortita.. daca dorm cind pe o dunga cind pe alta.. umerii si spatele meu.. nu mai au cum sa se relaxeze.. eraum genul care dormea pe burta.. asa ca o broasca cu mainile si picioarele intinse..ca o clatita scapata din avion.. acum.. sint un ghemotoc in fiecare dimineata! multumita tie n-o sa mai fiu.. de plimbat ma plimb..cam 1 ora.. zilnic.. fara sa socotesc treaba prin casa pe care o fac zilnic asa incet, incet.. ma mai dau si pe stepper.. cite 7-10 minute intr-o tura.. in timp ce ma uit la tv.. dar pe stepper nu fac zilnic.. te pup dulce si-ti merci inca odata![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere Sofi. Si mie mi-au folosit, prin ultimile luni m-am lenevit insa si nu m-am tinut de ele. Deci le trimiti tu fetelor exercitiile? P.S. Sunt luate din mai multe locuri de pe net, asa ca se repeta unele exercitii. Anuca si mami http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=167&cid=122
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...