Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

din nou despre contractii si medicamentele aferent


Recommended Posts

buna dragutzelor, desi mi se pare ca am devenit experta in contractii, stii ca le fac la miscari mai bruste, sau noaptea, sau daca umblu,mai am cateva nelamuriri.sunt la a doua saptamana de stat in pat, dupa o saptamana de spitalizare si le am in continuare...sunt nedureroase, neregulate, par a fi Braxton Hicks, uneori am 3-4 pe zi, alteori mult mai multe...sunt in saptamana 28 si daca stau mai mult de 10 minute in picioare prin casa ma apuca.colul nu mi-a fost deschis, nu am cerclaj dar ma intreb cat de des ar trebui sa ma duc la medic sa verifice daca totul e ok? stiu ca am mai dezbatut subiectul dar ma tratez cu Salbutamol si No Spa si ma intreb :o voi duce asa inca 3 luni?aceste medicamente luate asa de mult timp nu-l afecteaza pe bb? va pup si numai bine cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Cris si eu am contractii nedureroase, sunt in saptamana 29 si l-e am de mai multe sapt. Doctora de familie mi-a spus ca nu e bine si mi-a dat No-spa, doctora ginecolog mi-a spus ca e normal si ca contractiile nedureroase nu deschid colul, in timpul contractiilor se oxigeneaza copilul, sa stau linistita si sa duc o viata normala, nici macar nu mi-a spus sa stau in pat. Eu am contractii cand fac efort (mic) si cand merg mai mult (chiar si prin casa). Nu stiu in ce stare e colul meu, nu mi s-a mai facut control vaginal de la 4 luni, nu mi s-a spus nimic la echo, probabil ca e in regula. Tu de ce ai stat in spital si de ce stai in pat? Si eu stau mult in pat dar mai fac si cate ceva prin casa si mai plec si prin oras, asta chiar ca e obositor si face contractii. Eu am mai fost o data insarcinata si tot asa am avut contractiile, totul a fost in regula si am nascut cu o saptamana mai devreme prin cezariana. Cred ca te alarmezi degeaba, stai linistita, sanatate. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris, poti duce linistita sarcina inca 3 luni. Atat timp cat colul nu s-a deschis , contractiile pot fi usor tinute sub control prin antispastice si repaos la pat. Eu in astfel de conditii am dus sarcina ultimele 4 luni...am nascut la 37 saptamani si a fost in regula.Stai cumintica si ai grija de bebitza! Raluca si Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Iata un subiect care ma intereseaza si pe mine si pe care bine ca l-am gasit postat.Puteti sa-mi explicati si mie cum simtiti voi contractiile? Eu sunt la 17 sapt de sarcina cu primul bb, dar sapt. trecuta m-am confruntat cu o situatie ciudata, intr-o dimineata pe cand dormeam deodata ma iau niste sagetari in abdomenul inferior care se duc pana spre fund! apoi vad ca se repeta treaba de vreo 4-5 ori.Seara am stat in bucatarie sa fac mancare cu geamul deschis si ma gandeam ca este de la frig...M-am speriat, normal...si apoi am citit pe DC despre contractiile Braxton-Hicks, cand simti burta tare si umflata ca o mingie, lucru pe care l-am simtit de vreo 2 ori in alte zile. Normal ca am sunat doctorul care mi-a spus sa urmaresc daca se repeda si-n alta zi, dar sa nu ma sperii ca e normal; dr. meu este din Bucuresti si eu locuiesc in provincie...astept sa ma duc pe 19 la control. De aceea va rog sa-mi explicati ce simtiti voi pt. ca eu fiind la prima sracina, inca nu inteleg anumite lucruri! Va multumesc. Simy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Contractiile Braxton sunt nedureroase, simti doar ca ti se intareste burta si se face grea , parca ai un bolovan in ea. Daca esti in mers simti cum balangane la fiecare pas. Eu asa simt, nu stiu altele. Daca te si doare nu e in regula. Sanatate, si lamuriti-ma daca gresesc. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In timpul sarcinii am avut si eu probleme cu contractiile, dar nu puteam sa stau locului atata si nici nu ma gandeam sa renunt la serviciu in luna a patra. Asa ca am urmat un tratament cu una sau doua injectii de Sulfat de Magneziu pe zi. Dar este un relaxant extraordinar. Cum mi se facea injectia cum simteam ca mi se moaie la loc burtica, care era tot asa ca un bolovan. Multa sanatate. Alina si [copil] Andra www.bebelus.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate inteleg de la voi ce simt eu sunt contractii? Mai tot timpul am burta tare. Ma doare din cand in cand, nu tare, dar totusi... I-am spus medicului si mi-a recomandat No-Spa. In mers am si eu senzatia ciudata ca mi se balangane burta (cum zicea Dana). Acum sunt in saptamana 21, dar dureaza de ceva timp simptomele astea. Eu sunt ingrijorata, dar medicul mi-a zis ca nu este nici o problema. Sper sa fie asa. Sanatate multa voua si bebicilor! Cornelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cornelia si eu sunt tot in saptamana 21 si la primul bb si inca din saptamana 17 am avut aceste contractii. Doctorul mi-a spus ca nu este nici un motiv de ingrijorare si mi-a recomandat NO SPA. Sper sa mai corespondam si sa ne impartasim din imtamplarile traite, mai ales ca avem cam acelasi termen, sfarsitul lui iulie. E-mailul meu este smady71@yahoo.com. Multumesc tuturor pentru sfaturile si experientele impartasite in acest forum, mie mi-au fost de foarte mare ajutor. Sanatate multa la mamici si bb, la viitoarele mamici si pupici de 8 Martie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...