Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cauterizarea ranilor pe col uterin


Recommended Posts

`[bang][bang] Acum cateva zile am fost diagnosticata cu rana pe colul uterin de marimea unei unghii mici. Am citit tot ce am gasit pe forum, dar am o nelamurire: nu mi s-a facut testul Papanicolau si nici nu mi-a spus nimeni sa-l fac . Mi s-a prescris tratament 10 zile cu stamicina si ovule de polyginax, iar dupa menstruatie , doctorita m-a chemat sa-mi faca o cauterizare. Oare o simpla "vizualizare " a problemei implica un diagnostic corect???? Am avut prea multe experiente neplacute legate de medici si sunt foarte sceptica! Rog mamicile care au trecut prin asa ceva sa-mi dea un raspuns! [grup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iulia, eu zic sa ai mai multe opinii. De ce? Pentru ca sora mea a fost din acelasi motiv la doctor, a dat in stanga si-n dreapta bani, ca sa fie tratata omeneste. Pentru ca dupa asa zisa cauterizare, a parasit Ro, si-a inceput sa sangereze. Si-a sunat doctora in Ro, care i-a spus sa nu fie ingrijorata, ca-i normal. Dupa cca. 10 zile de sangerare, a ajuns pe masa de operatie, in prag de septicemie si hemoragie interna. Cu ajutorul medicilor a fost salvata si este in viata. I-au scos trompa dreapta. I-au facut biopsia si acum asteapta rezultatul. Are 10 zile de la operatie si se simte bine. Eu iti doresc numai bine si intreba cat mai mult. Nu mai are rost sa vorbim despre medicii si medicina practicata in Ro, ca or sa urmeze rosiile si bolovanii. ai grija!!!! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Iulia, eu am avut o rana pe col si am cauterizat-o dar mi-a facut si colposcopie si papanicolau inainte, nu asa, doar pe "vizualizare"...eu zic sa mai ceri clar si alta opinie, mai mergi si la alt doctor, eventual nu-i spune de la inceput ce ti-a gasit celalalt, vezi daca zice acelasi lucru... interventia in sine nu este grea(cel putin ptr. mine nu a fost, avand in vedere ca am avut anestezie generala si nici nu m-am simtit rau dupa ce m-am trezit) dar depinde de la om la om si de la doctor la doctor..am inteles ca sunt doctori care fac cu anestezie locala... deci in concluzie, mai cere o opinie, nu strica succes si multa sanatate Roxana L
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fara indoiala trebuie sa faci papanicolau inainte de cauterizare. Eu am facut cauterizare la sf. anului trecut dupa o colposcopie si papanicolau. Te sfatuiesc sa te duci la o clinica particulara ( eu am fost la medicover-Dra. popescu).Am facut cu anestezie locala si desi am simtit tot, vroiam atat de mult sa scap cu bine incat nu prea a contat ce-am simtit (am avut o rana f. mare). Mi-a placut tare mult dra.Popescu, la obiect si cu mana f. usoara. Nu am avut complicatii, rana s-a cicatrizat complet (80% din col era rana)si ma mai duc peste 6 luni. Deci, du-te la alt doctor si bafta! Miha, o mamica fericita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Imi puteti spune, daca ai rana pe col poti ramane insarcinata? E adevarat ca daca nu ai nascut niciodata nu e bine sa faci cauterizarea inainte de a ramane insarcinata sau sunt simple supozitii? Eu am o rana de vreo doi ani (era pe atunci micuta) si n-am reusit sa merg la cauterizare, in schimb am reusit sa pierd 2 sarcini (una terapeutic si alta oprita din evolutie).Ca si cum n-ar fi de ajuns ..mai am si Rh negativ. Va pup, Lavv
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lavv
[hia] Imi puteti spune, daca ai rana pe col poti ramane insarcinata? E adevarat ca daca nu ai nascut niciodata nu e bine sa faci cauterizarea inainte de a ramane insarcinata sau sunt simple supozitii? Eu am o rana de vreo doi ani (era pe atunci micuta) si n-am reusit sa merg la cauterizare, in schimb am reusit sa pierd 2 sarcini (una terapeutic si alta oprita din evolutie).Ca si cum n-ar fi de ajuns ..mai am si Rh negativ. Va pup, Lavv
Poti ramane insarcinata si cu rana, dar povestea cu necauterizarea pana faci copil, sa n-o crezi. Asa am crezut si eu, am stat patru ani cu rana pana cand s-a facut mare si profunda. Du-te la alt doctor si insista sa o cauterizezi, este cel mai sanatos, altfel poti ajunge si la citostatice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Iulia, Si eu am avut o rana pe col acum vreo 2 ani, dar bineinteles ca inainte de cauterizare doctorita mea mi-a facut Papnicolau si colposcopie, asa ca eu zic sa te mai duci si la altcineva. Nici faza cu sa nu-ti faci cauterizare inainte de a ramane insarcinata nu e adevarata. Eu sunt insarcinata acum in 5 luni si jumatate. Daca vrei pot sa ti-o recomand pe doctorita mea pt. cauterizare (scrie-mi pe mail). Rana mea a fost destul de mare si mi-a facut anestezie locala si n-am simtit mai nimic. Oricum multa bafta si sanatate inainte de toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri. Asa ma gandeam si eu sa mai consult un doctor dar mi-a cam pierit cheful . Acesta este al-4-lea doctor pe care-l consult si este singurul care mi-a spus ca am ceva . CEilalti imi tot ziceau ca totul este O.K. dar eu ma simteam rau in continuare. Cred ca-mi voi face din proprie initiativa un papanicolau si cu rezultatul voi verge la ultimul doctor . N-are ce sa fie rau daca-mi fac singura niste analize!!!!!!! [bang][box][cheers] Iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cam pe dinafara in problema asta, dar poate ma lamuriti si pe mine cum iti dai seama ca ai rana pe colul uterin daca si medicii se prind asa de greu....Si in ce sens te-ai simtit rau de ai consultat mai multi medici? Care sunt simptomele? Sau cum apare o astfel de rana? Imi pare rau ca pun atatea intrebari dar cred ca este bine sa aflii cat mai multe despre corpul tau, eu sunt de parere ca "paza buna trece primejdia rea".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-ai cum sa-ti dai seama singura de rana, nu exista simptome, nu te doare. Din ce mi-a spus dr. mea, care mi-a depistat rana la primul control care mi l-a facut, unele fete se nasc chiar cu aceste rani. Totul se depisteaza la control ginecologic. Eu una habar n-am avut ca am asa ceva, asta in conditiile in care mergeam regulat la doctor la control. Dar, cel mai important este cum ti se face controlul, pentru ca eu desi mergeam la control, am fost la mai multi, doctorii se margineau la tuseu vaginal (cu manusa) si nu-mi faceau examen vaginal (adica sa se uite inauntru, si in special la col). Sper ca se intelege la ce ma refer. Bafta multa si sanatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...