Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cauterizarea ranilor pe col uterin


Recommended Posts

Eu am facut 2 cauterizari: o data la o dr care nu mi-a explicat mai nimic, doar ca am o rana si mi-a facut o chestie sf, cu un fel de foehn. Nu mirosea a carne incinsa (cum am aflat dupa ca trebuie), nu s-a uitat sa vada ce facea. Asa ca am ramas cu probleme si a trebuit sa mai fac o cauterizare. De data asta m-am dus la cine trebuie si am fost tratata corespunzator. Inainte de cauterizare se face neaparat colposcopie, pap si daca e cazul, biopsie, pt a vedea de ce matura e rana. Incearca la alt dr, un dr care propune o cauterizare fara analize nu este un profesionist, si poti pati ce am patit eu prima data. In Buc e un centru (Pt Diagnosticul si depistarea cancerului genito-mamar) care se ocupa in special de rani pe col si probleme de genul asta si dr de acolo sunt pregatiti in strainatate si sunt cei mai tari. Acolo e gratis totul dar trebuie sa ai trimitere de la dr de familie si sa te programezi din timp cu ~ 2 luni inainte. Se merita, oricum, pt ca sunt profesionisti. Iar dr de acolo lucreaza si la Medsana si la Sanador (Dinca si Tarlea). Centrul e pe langa mag Muzica. Eu am ramas insarcinata dupa cauterizare, dar colul mi s-a scurtat (e una dintre posibilele complicatii), dar oricum daca nu tratezi rana e si mai rau. Ovulele si tratamentele naturiste merg in cazurile usoare, deci oricum trebuie sa faci pap si colposcopie. Dr iti recomanda ovule si ceaiuri daca e cazul. Bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Acum 3 ani am fost si eu diagnosticata cu rana pe col.Am fost trimisa sa fac testul Papanicolau imediat.Cand am primit rezultatul care din fericire era bun, abia atunci m-am dus pt cauterizare.De atunci nu mai am nici un fel de probleme.Nu inteleg cum te-ar cauteriza daca tu nu ai fost trimisa sa faci acel test.Ce medic e asta? Rana mea a fost de marimea unei monezi de 5 000 lei.Ai grija. Bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...