Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ZIMAFLUOR - in sarcina? a luat cineva?


Recommended Posts

Fetelor, ieri am fost la a doua consultatie la dr meu si mi-a recomandat ca din sapt a 14-a sa incep sa iau Zimafluor pt dintii lu bb [:D]. Ideea e ca am citi si eu un prospect si scrie ca nu influenteaza in mod pozitiv fatul si ca nu s-au observat mari beneficii asupra fatului, in urma administarii lui. As vrea sa shtiu si parerea voastra, daca ati folosit asa ceva in timpul sarcinii (shtiu ca se da si la copii, de pe la 1 an juma - 2 ani)? Multumesc pt ajutor! [flo] danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu una stiam ca nu se mai recomanda administrarea de fluor in timpul sarcinii. Adica asa cum spuneai si tu....Vezi si pe situl Academiei americane de pediatrie, ce mai recomanda aia. Daca gasesc intre timp, iti dau eu linkul. Vilma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat din luna a 7-a zimafluor la recomandarea medicului; nu stiu daca a avut efect asupra dintilor lui bebe dar eu nu am facut nici o carie cu toate ca am si am avut mereu lipsa de calciu (eu am niste fisuri la baza dintilor care ma si dor la periaj, in perioada in care am luat zimafluor nu am mai avut probleme) dani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat fluor in timpul celei de a doua sarcini , pentru ca dupa prima sarcina, de fapt dupa ce am terminat cu alaptatul am 0 vut niste dureri nasoale de dinti, la rece, la apasare si ciocanirea dintilor, care erau de altfel bine mersi; dupa consult si radiografii dentistul a hotarit ca trebuie sa fac un tratament cu flor, local, mi-a dat cu o solutie cu fluor, cu o pensula mica pe dintii, zilnic, trei saptamini; la a doua sarcina am hotarit, impreuna cu dentistul sa iau fluor mia din vreme, tin minte ca s-a uitat pe cintinutul pastilelor tip prenatal si mi-a dat el nbiste pastile de fluor, dar nu mia tin minte dozajul; luam cite 10 patile pe luna, incepin din luna a 5 -a; dupa cea de-a doua nastere nu am ami avut problemele cu dintii care le avusesem dupa primul copil; o fi fost si meritul fluorului .... iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am luat zimaflor din luna 6.Nu pot sa-ti spun daca e bine sau rau,am urmat sfatul medicului meu in care am incredere.Samantha mea are 9 luni si acum cateva zile i-a iesit primul dintisor.O margeluta mica,alba. Sarcina usoara! http://www.cristianiordache.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...