Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gradinite particulare fara profit


Recommended Posts

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Exista undeva in lume gradinite particulare care sa nu mearga pe ideea de a face profit??? Aici sunt unele "initiative ale parintilor" (se aduna niste parinti si de fapt pun bani la un loc si achita cheltuielile) care nu stiu daca obtin profit, dar si parintii muncesc acolo, de altfel e f complicat sa ai copilul acolo si sa ai si servici, pt ca nu stiu cand ai avea timp de amandoua. Insa de gradinita organizata de o persoana/firma doar in intentii "caritabile" nu am auzit. Cristina[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea, in orice intreprindere, e bineninteles aceea de a face profit. Dar credeti-ma ca lucrez de 5 ani in domeniu (oarecum) si in plus am si un copil trecut prin crese si gradinite in Jap. si - mi-e lene acuma sa dezvolt ideea, dar nu vorbesc in necunostinta de cauza. Aici o scoala (gradinita, cresa) se face in primul cu scopul de a educa (si desigur ca exista anumite standarde ce trebuie a fi indeplinite) iar faptul ca se cauta ca asta sa fie si o afacere profitabila nu sare chiar asa de mult in ochi ca in frumoasa noastra Romanie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista gradinite fara profit in U.SA. Guvernul plateste pentru familiile cu venit scazut, gradinitelor care ofera calitate si care nu discrimineaza in nici un fel copiii sau parintii. Aceasta subventionare acopera cheltuielile in procent de 80%. Restul se acopera cu co-paymentul parintilor si cu fonduri obtinute din fund raisers. Sunt directoare la o asemenea gradinita si vorbesc in cunostinta de cauza. lillie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, nu cred ca exista asa ceva in Romania.Nu numai ca au nista preturi(unele) ce depasesc limita bunui simt, dar si din punct de vedere al educetiei lasa mult de dorit. Au aparut ca ciupercile dupa ploaie si multe din ele lasa mult de dorit. Foarte multe nu sunt interesate decat de obtinerea unor profituri cat mai mari si rapide, nepasandu-le de binele copilului! Nu contest ca sunt si unele bune, dar rare! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Iasi stiu ca sunt doua gradinite arondate pe langa doua biserici. Prima este pe langa biserica catolica, oricum e sustinuta cu fonduri de la o fundatie italiana si se plateste in functie de veniturile parintilor. Copiii sunt mai putini in grupa, sunt niste maicute care se ocupa de ei, pe langa educatoare si am inteles ca multi parinti sunt multumiti de educatia primita acolo. Cea de-a doua e sustinuta de englezi si cica nu s-ar plati???(am auzit de la o d-na care e educatoare, dar nu pot garanta ptr. asta). Cred ca totusi aceste gradinite nu urmaresc profitul; mentionez ca nu le-am vizitat , ci doar am auzit de la diverse persoane. Sanatate si copii voiosi, Gabrieala si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista si in ro asemenea gradinite. Personal am vizitat doua. Una in zona Vitan Mall. Se numeste Sunrise School. A fost sub patronajul unei fundatii straine dar a ramas pe autofinantare. Taxa era in vara trecuta vreo doua mil lei pentru program prelungit. Le da copiilor numai mancare lacto-vegetariana. A doua este pe calea Floreasca, in spatiul gestionat de "SOS satele copiilor". O cladire noua, moderna, cu multe jucarii, personal calificat si costa vara trecuta numai 1000000 lei pe luna pentru 4 ore (8 - 12). Nu are program mai mare de 4 ore. mja
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, e un inceput bun. Numai ca eu nu le-as numi "particulare" pe cele arondate fundatiilor, mai ales straine. Eu intelesesem ca e vorba de cele organizate de persoane particulare care fac asta de dragul caritatii, ceea ce , nu mai zic ca nu exista, dar e destul de rar, mai ales in Ro. Dar e bine ca exista si astea pe fundatii, poate dau un exemplu. Cristina[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...