Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Retete de post


dana d

Recommended Posts

Crochete cu ciuperci, Ingrediente 500 gr. ciuperci 200 gr. pesmet 2-3 morcovi 1 pastarnac 3-4 catei de usturoi( pisat) 1 cartof 2 linguri de faina 3-4 cepe 100 ml ulei verdeturi (patrunjel frunze,marar) dupa dorinta sare piper dupa gust Mod de preparare Ciupercile si fierb in apa cu sare timp se 20 de minute.Supa rezultata se poate folosi pentru un sos,sau pentru alt fel de mancare. Se toaca marunt sau se mixeaza.Ceapa se caleste foarte usor in 2 linguri de ulei.Dupa ce s-a racit se adauga restul de ulei.Se adauga morcovul si pastarnacul date prin razatoare,apoi pesmetul.Cartoful se curata se da prin razatoare,se adauga un praf de sare ca sa nu se innegreasca apoi se stoarce si se adauga in compozitie.Adaugam restul ingerdientelor si amestecam bine.Cu mana usor umezita,modelam crochetele pe care le asezam pe o tava unsa cu putin ulei. Ungem o tava,apoi le trecem prin palmele unse de asemenea cu ulei.Introducem tava la cupror pentru 30-40 de minute.Le putem intoarce sau le putem lasa asa. Cartofi cu ardei la cuptor. Ingrediente 500 g cartofi, ulei, 1 ceapa, 1 ardei gras, 1 lingurita mustar, sare, piper, concentrat Delikat, 1 lingurita mustar, 100 g pasta de tomate, patrunjel verde Mod de preparare Cartofii curatati se taie felii. Ceapa se toaca marunt si se pune la calit in ulei impreuna cu feliile de cartofi. Cand ceapa devine sticloasa, se adauga ardeiul tocat, mustarul si 300 ml supa facuta cu Delikat. Se lasa sa fiarba pana se inmoaie ardeii. Daca mai trebuie zeama, se completeaza cu supa. Cand sunt bine fierti cartofii, se adauga pasta de tomate, se sareaza si se pipereaza si se da mancarea la cuptor pentru 15 min. Se presara patrunjel tocat deasupra. O sa mai pun retete de post ca si eu tin postul,dar din pacate eu nu prea am timp de gatit si imi gateste menajera,astea sunt retetele pe care le fac eu personal,acu ma cheama datoria,o sa va mai dau retete de post.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alayna, pls, karkotika@xnet.ro. Sar'na! Cred ca mai bine le pui pe savefile.com, ca sa nute mai baraim atata... [pup] Fetelor, am inteles ca soia asta care este prin magazine (snitele, granule etc) este modificata genetic, ca sa fie mai productiva. Stie cienva mai multe? Fructele de mare - mi se pare aiurea justificarea ca nu au sange deci sunt de post, ca nici laptele n-are sange, nici oul... In fine... Mikka&Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...