Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Retete de post


dana d

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragi Gospodine, Pe ultima suta de metri a postului Craciunului, va aduc si eu doua retete de prajiturici (luate dintr-un vechi numar al revistei "Practic in bucatarie"). Prajitura cu morcov Ingrediente: -o cana cu morcov ras pe razatoarea de lamiie; -o cana cu ulei; -o cana cu zahar; -mirodenii; -1/2 praf de copt si o lingurita de bicarbonat stins; -3 cani de faina. Preparare:Se amesteca toate ingredientele, se toarna in tava unsa si tapetata, se intinde cu mina. Dupa ce s-a copt, se pudreaza cu zahar. Prajitura cu nuca: Ingrediente: -1/4 cana cu ulei; -1 si 1/2 cana cu zahar; -2 cani cu apa; -3 cani cu faina; - 3 (sau 4) linguri cu gem sau cu dulceata mai legata; -1/2 cana cu nuci pisate; -un praf de copt si 1 lingurita de bicarbonat stins; -3 linguri de cacao; -1 praf de sare. Preparare: Se amesteca toate ingredientele. Se unge tava, se tapeteaza si se coace la foc domol. Dupa ce s-a copt se pune deasupra o glazura alcatuita din : 12 linguri de zahar, 7 linguri de apa si 3 linguri de cacao. Glazura se toarna calduta peste prajitura. Prajitura cu morcovi e testata si noua ne place. Cealalta, cu nuca, urmeaza ... Pofta buna ! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
initial postat de claudia_a Mancarica de prune uscate! Se face de obicei in ajunul Craciunului, in aceeasi zi cu turtele si sarmalutzele de post! 1/2 kg de prune uscate 1 ceapa mai mica 2-3 linguri ulei 1lingura de zahar sare 3 linguri bulion Se caleste ceapa in ulei, se completeaza cu prunele uscate si se pune apa cat sa acopere prunele. Se lasa la fiert pana se umfla si sunt moi prunele; se pune bulionul, zaharul si sarea dupa gust...se mai fierbe putin si se ingroasa cu o lingura de faina! Este delicioasa si se serveste rece! Se mananca in ajunul carciunul, ultima zi de post! Prunele nu se pun la muiat, doar se spala! Si inca ceva ce am omis....se pun si cateva nuci taiate nu foarte maruntzel; ele se pun mai la sfarsit imediat dupa ce pui bulionul! Pofta mare![pofta]Sunt o bunatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am gasit in postul Craciunului o reteta pe care am facut-o si mi-a placut si v-o dau si voua, daca vreti s-o incercati. PILAF CU PRUNE USCATE Ingrediente: 1 ceºcuþã de orez, 300 g prune uscate afumate, o ceapã, ulei, sare, 3 linguri zahãr Preparare: Orezul se spalã bine ºi se lasa câteva minute în apã. Prunele se spalã sub jet de apã ºi se pun la fiert cu 3 ceºti de apã. Ceapa se taie mãrunt ºi se cãleºte în ulei. Se adaugã orezul, se cãleºte ºi el puþin cu ceapa. Dupã ce prunele au dat câteva clocote, se pun cu tot cu zeamã peste ceapã ºi orez. Se lasã sã fiarbã la foc foarte mic pânã se absoarbe toatã apa. Separat, se ard 3 linguri de zahãr si se sting cu puþinã apã. Dupã ce caramelul s-a dizolvat în apã, se toarnã peste orez. Se amestecã foarte puþin ºi cu grijã în pilaf, sã nu se sfarme orezul. Dacã orezul începe sã se prindã de fundul vasului, se opreºte focul ºi se lasã vasul acoperit pânã cand orezul este fiert sau se introduce la cuptor pânã este gata. Se poate face si fara orez, doar mancare de prune uscate, caz in care se pune mai putina apa. Doar ceapa calita in ulei, prunele si 1-2 cani de apa, un praf de sare. Se adauga caramelul si se lasa la foc mic pana cand prunele sunt fierte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OREZ CU MERE -o ceasca de orez, 3 mere, zahar (dupa gust) Se spala bine orezul. Se curata merele de coaja si se taie in cubulete mici. Punem totul la fiert cu suficienta apa. Cand merele si orezul sunt fierte, adaugam zahar, si, dupa gust, scortisoara, stafide, coaja rasa de lamaie. Merge dimineata, la mic dejun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nu mai suntem in post,dupa toate sarbatorile o dieta corespunzatoare banuiesc ca este bine venita. Telina cu smantana: -2 teline mari,1 pahar de smantana,1 lingurita faina,2 linguricascaval ras,1 lingurita unt,sare dupa gust. se curata telina,se taie feli si se spala.Se taie fiecare felie fideluta,se pune astfel telina pregatita cu putina sare si o ceasca de apa calda sa fiarba acoperit.Dupa jumatate de ora,se adauga untul si smantana in care s-a desfacut o lingurita de faina.Se mai fierbe la foc mic mancarea doar 5 minute,apoi se lasa sa se raceasca usor.Se serveste calda. Cartofi cu rosii: Curatati rosiile,le taiati in 4si puneti-le intr-o tigaie timp de 10 minute.Adaugaticartofii taiati rondele,sarati si ii lasati sa fiarba timp de un sfert de ora.Cand sunt gata ii scoateti si presarati patrunjel verde tocat .Pofta buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by angel_jp
Cu toate ca nu mai suntem in post,dupa toate sarbatorile o dieta corespunzatoare banuiesc ca este bine venita. Telina cu smantana: -2 teline mari,1 pahar de smantana,1 lingurita faina,2 linguricascaval ras,1 lingurita unt,sare dupa gust. se curata telina,se taie feli si se spala.Se taie fiecare felie fideluta,se pune astfel telina pregatita cu putina sare si o ceasca de apa calda sa fiarba acoperit.Dupa jumatate de ora,se adauga untul si smantana in care s-a desfacut o lingurita de faina.Se mai fierbe la foc mic mancarea doar 5 minute,apoi se lasa sa se raceasca usor.Se serveste calda. Cartofi cu rosii: Curatati rosiile,le taiati in 4si puneti-le intr-o tigaie timp de 10 minute.Adaugaticartofii taiati rondele,sarati si ii lasati sa fiarba timp de un sfert de ora.Cand sunt gata ii scoateti si presarati patrunjel verde tocat .Pofta buna!
Telina cu smantana, nu prea e de post :) dar e binevenita reteta Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salut, Dupa cum vad sunteti tare pricepute in "tainele bucatariei",asa ca-mi pun speranta in voi: cum sa pregatesc o coliva? Eu sunt din Maramu', pe la noi obiceiul colivei nu este. La parohia din Grenoble, parintele este banatean si daca faci pomelnic pentru morti trebuie musai coliva. Asa ca trebuie sa ma conformez. Daca nu am arpacas, graul este bun inlocuitor? Astept ajutor, Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cretoiu A.
E trecut de 1 noaptea si eu salivez citind bunataturile descrise mai sus.Bravo voua gospodinelor! Si eu stiu din sursa sigura(am intrebat cind aveam 3 luni de sarcina un vicar al episcopului)ca gravidele si mamele care alapteaza, bolnavii si batrinii peste 75 ani sunt scutiti de post alimentar(de cel "sufletesc"- rugaciuni, liniste si mers la biserica, impartasit etc...nu prea) O idee - la sosul de spaghete eu mai adaug o mina de stafide si citeodata cubulete de soia- manici de-ti crapa burta. Pofta buna! ACretoiu Un an nou plin de sanatate si impliniri!
albinutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
quote:
Originally posted by Dana Mirigel
Mai Osna draga, de unde stii tu atatea bunatati de post?Ce bine ca mi-ai dat o idee ce sa fac azi de mancare bun.ARDEI UMPLUTI!Iami-iami! multumesc ca mi-ai salvat sotul de la greva foamei.Daca nu fac ceva ce-i place,nu mananca!Fara varza, fara ceapa, fara fasole,fara...fara.Eu mananc de toate si tot nu ma ingras. Dana Mirigel
Draga Dana, ma bag si eu ca [biz] in... apa ca e post. Intradevar are ce spune Osna, nu gluma, se vede ca-i place. Eu sunt un gurmand si jumatate si am inebunit-o pe sotia mea cu pretentiile de nu mai stia saraca ce sa-mi puna pe masa.Am o carte de bucate de la bunica, pe care a primit-o de la bucatareasa sefa de la curtea regala in 1921. E beton, dar retetele ies cam scumpe....(cozonac cu 40 de oua...he- cine-si mai permite?) Oricum sunt orientative. Dar am gasit o sumedenie de retete pe internet, si i-am dat astfel idei cu nemiluita.[zid] http://www.reclamaaaaaa/solutii.php?half=regim http://www.eva.ro/gastronomie/ Este adevarat ca o ajut cand sunt pe-acasa...dar asta-i cam rar din cauza serviciului.Fac si eu ce pot.... De mazare cu ness ai auzit? Dar de Fasole cu ceai de tei? Sunt mancaruri pe care le-am inventat in timpul facultatii cand umbla FOAMEA prin camine..... Ei i-au placut....si astazi imi cere sa-i fac. Uau cat am scris....... Incearca retetele de pe internet aplicand urmatoarea chestie: Citeste retetele, imagineaza-ti gustul obtinut prin combinarea ingredientelor, si compune mancaruri noi....Eu asa fac. Succes. Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...