Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

rani la sani


compi

Recommended Posts

ati avut probleme de acest fel din cauza alaptarii? sotia mea are o infectie, a inceput sa ia medicamentul prescris pentru ultimul diagnostic. are pusee de febra si am trecut-o momentan pe aia mica pe lapte praf. daca ati avut in trecut acelasi ghinion, spuntei-mi cum ati scapat de problema si cat timp a durat. va multumesc anticipat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mititica, stiu cat de greu ii este. Si eu am avut o infectie dar mica. Am facut febra si eu am luat un eferalgan si mi-a trecut repede. Si nici n-am intrerupt alaptarea. Am avut la un san rana deschisa pe care am curatat-o cu apa oxigenata si am dat cu Garmastan. A trecut in vreo 4-5 zile (de tot) si la sanul respectiv numai m-am muls si am dat lapticul bebelui ca n-am putut altfel. Da' n-a fost decat o mica infectie locala care, asa cum ti-am spus s-a rezolvat oarecum usor. Curaj si spune-i sa se mulga, sa nu renunte la alaptat. Sper ca am inteles bine si ca infectia nu e de alta natura. Maria&Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut mastita si m-a taiat acolo sa scoata puroiul. Nu am incetat alaptatul, l-am alaptat doar dintr-un san si pe celalalt il storceam. Am facut antibiotic injectabil si apoi dupa ce s-a vindecat am alaptat pana la 11 luni. Nu cred ca laptele praf e cea mai buna solutie; acum depinde ce spune medicul. Sanatate multa, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut ca Mariailin.Este nemaipomenit Garmastanul asta,plus ca nu trebuie sa-l stergi de pe san ptr. ca nu este toxic ptr. bb.Iar pentru febra(~39)am luat paracetamol sinus care la fel,nu face rau la bb.Sterge sanul cu H2O2 sau ceai de musetel,lasa sanul putin la aer dupa care aplici Garmastanul.Sa se dea cu el si inainte si dupa alaptat.Limba lui bb. este aspra si este normal sa faca rani daca nu a avut grija inainte sa se dea cu putina glicerina pe sfarcuri.Interzis biberonul cu desavarsire!Iti spun din proprie experienta.Asa inveti bb. lenes.SA alapteze dintr-un san si mai des,iar pe cel bolnav sa-l mulga.Chiar daca doare.Bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sotia mea s-a vindecat. a luat augmentin o saptamana, dar trebuie sa foloseasca pompita pentru laptele matern.oricum, aia mica are voie sa bea si lapte matern si lapte praf, asa ca au reaparut zambetele in casa. va multumesc de raspunsuri in numele lui Lore si al Mariucai [bibe] .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...