Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi pt gravidute!


Recommended Posts

PE PARCURSUL SARCINII RESPECTATI URMATOARELE: 1. Reguli igenice: Pastrati o alimentatie echilibrata. Ea va asigura mentinerea sanatatii dvs, nevoile de crestere ale fatului, forta fizica si vitalitate in travaliu, succesul lactatiei; Petreceti zilnic 2 ore in aer proaspat si lumina solara in parc sau gradina; Nu renuntati la plimbari, odihna, activitati care va sunt placute, recreative si care va reconforteaza psihic; Faceti exercitii fizice moderate si sporturi usoare o jumatate de ora de doua ori pe saptamana, si exercitii zilnice de respiratie si de relaxare; Dormiti in fiecare noapte ce l putin 9 ore si odihniti-va, chiar daca nu dormiti, zilnic 1-2 ore dupa-amiaza. Nu sunt necesare medicamente pentru somn. Plimbatul, un dus caldut, o ceasca de lapte la culcare sunt somnifere naturale. In ultimele luni de sarcina o mica perna asezata sub abdomen inlatura disconfortul; Faceti dusuri zilnice cu apa calduta. Spalati de doua ori pe zi organelle genitale si regiunea anusului cu apa calduta si sapun neiritant, miscarile mainilor care spala fiiind indreptate catre anus si nu invers; Masati zilnicdupa spalare sanii cu un prosop pentru a intari mucoasa areolo-mamelonara; Periati-va zilinic parul, ingrijiti-va zilnic unghiile, spalati-va pe dinti dimineata si seara; Purtati o imbracaminte comoda, larga, dar chocheta, care sa ascunda talia si o incaltaminte cu tocuri joase si late; Daca nu exista motive medicale pentru abstinenta, raporturile sexuale sunt premise, dar cu frecventa moderata si in general pana in luna a VII-a; Respectati data internarii in concediu prenatal. 2. Evitati urmatoarele: Fumatul si camerele in care se fumeaza; Bauturile alcoolice (chiar si in cantitati mici); Drogurile; Bauturile cu continut ridicat de cofeina :cafea, ceai, cola Alimente foarte sarate si conservele Contactul cu persoane bolnave de boli infectioase; gripa, hepatita virala, rubeola, varicela, HIV-SIDA Serviciile cu raze roentgen, contactul cu substante toxice; Conflicte conjugale si la locul de munca; Munca obositoare, ridicarea greutatilor, pozitia vicioasa a corpului, trepidatiile, munca de noapte, statul prelungit in picioare, munca in zgomot, sau la temperaturi inalte; Munca casnica grea: mutatul mobilei, spalatul pe jos, spalatul geamurilor, stersul lampilor, caratul rufelor la pod, caratul pe scara pe mese sau scaune; Spray-urile, insecticidele, vopselele, dizolvantii,etc; Contactul cu animalele decasa (pisici), care pot transmite toxoplasmoza Testati-va la inceputul sarcinii imunitatea la rubeola si toxoplasmoza; Contactul cu oile si mieii, in special in sezonul de fatat; Consumul de medicamente din proprie initiativa. Consultati intotdeauna medicul dvs. ginecolog inainte de a lua un medicament; Consumul de fructe si legume nespalate, de lapte nepasteurizat si produsele din acest fel de lapte, carnea si ouale insufficient gatite; Zborul cu avionul dupa luna a VII-a Calatoriile cu trenul, autobuzul, masina in ultimul trimestru dar in special in luna a IX-a Calatoriile intr-o tara pentru care se cere vaccinare. 3. Consultati medical in caz de: Dureri abdominale; Febra; Vome si greturi cefalee (dureri de cap) Edeme la maini si l apicioare Crestere brusca in greutate in ultimele saptamani Oboseala nemotivata, disconfort, slabiciune, vertijuri; Deregleri alemictiunii (urinarii) Diaree Prurit cutanat constant (mancarime a pielii) Scurgeri vaginale abundente, mirositoare si insotite de mancarimi sau usturimi; 4. Deplasati-va urgent la spital in caz de: Pierderi de sange prin vagin; Scurgerea lichidului amniotic; Eliminarea unui mucus rozat cu striuri sanghinolente (dopul gelatinos); Dureri abdominale (contractii uterine); Edeme care progreseaza rapid; Scaderea vederii, dureri de cap, ameteli; Percepere slaba sau deloc a miscarilor fatului; Sarcina usoara! Kerstin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 3 months later...
quote:
Originally posted by romana
Eu sint ametita mai tot timpul de cind sint insarcinata ( saptamina 26), asa ca nu cred ca ma mai iau in serios medicii, oricum la urmatorul control am sa insist sa primesc lamuriri aspura acestui aspect. Cu drag, Romana
Draga Romana, Poate ai nevoie de un supliment de acid folic si vitamine. De la jumatatea sarcinii eu am luat vitamine "prenatal", un supliment nutritiv pentru viitoare mamici. Am intrebat sfatul medicului si mi-a zis ca daca am bani in plus sa-mi iau, rau n-au sa-mi faca. Eu zic sa intrebi medicul, poate chiar ai nevoie. Oricum primul trimestru e dificil si eu eram cam amitita si mi-era extrem de rau de la mirosuri. doua luni n-am intrat in magazine alimentare. Dar a trecut [:p]. Sarcina usoara!!!!! si sa ai grija de tine! [flo] Cristina-mami si Sandica-bebe (08.01.2000) www.zambitchi.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...