Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

? vizita ginecolog


Recommended Posts

quote:
Originally posted by monicar
Eu sunt in saptamana a 10-a acum si aici nu stiu de ce nimeni nu-mi recomanda acid folic sau alte vitamine. Am inteles ca in Romania e o moda, dar nu stiu daca e bine sa luam asa de capul nostru. Eu mi-am facut analizele sangelui si astept peste o saptamana rezultatele. POate ca dupa aceea o sa-mi zica ce pastile sa iau sau daca am lipsa de vreo vitamina. Monica[grup]
Monica, acidul folic nu are nici o treaba cu moda sau cu faptul ca esti in Ro, Germania , Australia sau Papua - Noua Guinee![:D] S-ar putea sa exagerez eu acum, pt. ca eu am aflat de rolul lui si de faptul ca spina bifida e ereditara, dupa ce am ramas gravida si - desi prima vizita la doctor a fost la 2 sapt. de la conceptie, mi-a dat acid folic de prin sapt. 10-a! Nu-ti spun ce stresata si vinovata m-am simtit ca nu mi-am facut temele mai devreme! Insa eu respect prea mult libera alegere a fiecaruia asa ca ma opresc aici cu "dadacitul" [;)]- e decizia ta si numai a ta ce faci pentru tine si pentru bebe![:)] O sarcina usoara si un bebe sanatos! [flo] Numai bine la mamici si la bebici! Manu si Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
m-am decis sa nu astept pana voi merge la primul control asa ca voi cumpara acidul folic fara sa astept recomandarea medicului. acidul folic este cunoscut sub vreo denumire mai speciala sau pur si simplu daca merg la farmacista si cer acid folic ea va stii ce sa imi dea? [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by milana
trebuie sa specific ca este pt femei insarcinate?
Nu trebuie neaparat sa mentionezi ca e pt femei insarcinate, desi poate daca-i spui, iti va da cele care contin 1mg acid folic. Mai vine in 0.4mg si 0.6 in multivitamine. Unii doctori recomanda 1mg altii 0.4, altii 0.6 dar orice iei nu prezinta nici un pericol ci doar AVANTAJE. Asa ca fuga repede si ia-ti ce gasesti.[pup] Adela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vazut ca unele dintre voi au spus sa iau acid folic altele au spus sa nu iau. acum, eu una sunt cam nauca de cap [:D] si am decis sa nu iau nimic pana nu ajung la doctor. in schimb mananc citrice, cel putin o portocala pe zi. e bine asa? [flo] pt voi si pt sfaturile voastre [gravi] - 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca incerc sa te mai dez-naucesc :))) Sist nervos al copilului se formeaza in primele luni de sarcina, iar acidul folic este cel ce contribuie la formarea corecta a acestuia. De aceea unii dr. il recomanda chiar inainte de a ramane insarcinata, insa aproape toti in primele luni. Daca nu poti vorbi cu dr. tau la telefon eu zic sa intrebi la farmacie, un farmacist are totusi o facultate la activ. Sarcina usoara. Cristina[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...