Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am ingrasat oare prea tare?


Recommended Posts

Parerile sunt impartite, dar eu am zis ca spun la toata lumea - sa nu pateasca nimeni ca mine. In luna a 6-a luasem numai 7 kg si eram f. multumita. Dar de atunci am inceput sa iau vitamine - ca asa a zis dr, dar fara sa-mi faca analizele! Si eu - idioata! - le-am luat, ca stie ea ce e mai bine pt. bebe, nu? Si in luna a 7-a - desi aveam acelasi regim de viata - am luat 6 kg - deci se facusera 13 si m-am internat cu 26 kg in plus!!![bang][bang] Am nascut usor - ca aveam conditie fizica si - desi eram ca un elefant - ma plimbam zilnic km intregi si mai urcam si 5 etaje de vreo 2 ori pe zi, dar am ramas cu 10 kg in plus - si nu stiu zau cand o sa scap de ele!!! Concluzia - nu ai de unde sa stii cum va reactiona organismul tau asa ca e mai bine sa previi, decat sa innebunesti pe urma cand te uiti in oglinda! Mananca putin si des, bea apa cel putin 2l pe zi (chiar daca retii apa, de asta scapi cel mai repede) si nu-ti face griji - bebe are de unde sa-si ia ce-i trebuie! Si vitamine ia numai ca sa acopere carente dovedite la analize, nu ca asa e moda si spune doctorul! Sarcina usoara si nastere ... ca a mea![:D] [flo] Numai bine la mamici si la bebici! Manu si Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Ela, Mie daca-mi zice doctorul sa iau vitamine, le iau, ca stie el mai bine ce fel de alimente se gasesc in comert si daca asigura necesarul de vitamine sau nu. Ca nu-ti face nimeni analize daca ai sau nu suficienta vitamina B in organism! Daca as avea ferma mea de animale pe care sa le hranesc cu ceva ce cresc tot eu la ferma mea si unde stiu exact ce ingrasaminte sau pesticide pun in pamint, atunci as avea indoieli despre vitamine. Toate bune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io n-am luat nici un fel de vitamine! Da' nu cred ca de la vitamine te ingrashi, n-are legatura zic eu. Io n-am luat din prostie, ca m-a batut mama la cap ca "iese copilul prea mare si nasti greu", dar cred ca e bine a fi luate pentru ca bb oricum isi ia tot ce trebuie de la tine, fie ca iei, fie ca nu, iar vitaminele se iau pentru binele mamei. Oricum, nici eu n-am avut probleme si nici bb din cauza ca n-am luat. A avut 3.700kg la nastere si scor APGAR 10, iar eu dupa doua saptamani m-am si intors la munca, nici o problema, ma simt bine si acu'. Sanatate tuturor si moderatzie in regimul de viatza, nici foame, nici prajituri peste prajituri he he he!!! (Sunt buna la dat sfaturi, mai putzin la aplicat propriile sfaturi :-)) Ruxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by parpalak
Draga Ela, Mie daca-mi zice doctorul sa iau vitamine, le iau, ca stie el mai bine ce fel de alimente se gasesc in comert si daca asigura necesarul de vitamine sau nu. Ca nu-ti face nimeni analize daca ai sau nu suficienta vitamina B in organism! Daca as avea ferma mea de animale pe care sa le hranesc cu ceva ce cresc tot eu la ferma mea si unde stiu exact ce ingrasaminte sau pesticide pun in pamint, atunci as avea indoieli despre vitamine. Toate bune.
Parpalak, eu n-am facut decat sa prezint experienta mea si sa trag niste concluzii de care - pesonal - am de gand sa tin cont la al doilea bebe! Iar administrarea de vit. in timpul sarcinii e controversata pana si intre doctori - eu am avut pana in luna a-6a unul care nu le considera necesare, dar eram io stresata - ca ia uite, toata lumea ia, mie de ce nu-mi da?[:D] Bineinteles ca fiecare face cum crede ca e mai bine pentru ea si pentru bebe - asa ca n-o lua personal![;)] Ruxi, si io ziceam ca e prostie asta - ca vitaminele ingrasa! Si poate in cele mai multe cazuri e - din pacate nu a fost si la mine![bang] Nu pot sa-ti spun ce disperare ma apuca la fiecare urcat pe cantar - mancam la fel, ma plimbam chiar mai mult - si totusi nu mai aveam nici un control asupra greutatii! Dar, bine ca bebeii sunt sanatosi si kg sa fie ultima noastra grija, nu?[;)] [flo]Numai bine la mamici si la bebici! Manu si Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Ela, sa stii ca n-am luat-o personal :) Si poate ca la voi la alimentara se gasesc alte lucruri decit la noi la alimentara... Anul trecut am facut concediul in Portuglia si-am dat pe spate ce-am gasit la alimentara pe-acolo.. un lapte cu gust de lapte, de-as fi baut 10 kile pe zi, si rosii cu gust si miros de rosii, ba chiar si cu urme de pamint pe ele.. La Canada nici vorba.. nici de una nici de alta.. Asa ca poate au toti dreptate. Doar ca n-am mai auzit ca vitaminele s-ar lua ca asa de moda. Plus ca eu am o istorie sa ma trezesc cu lipsa la inventar, ba calciu, ba fier.. (pina la urma ai dreptate, asta e o chestie personala). 'Ai sa traim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAninci cit trebuie si ce trebuie,nu pentru doi.Sau lasa ca slabesti dupa nastre .Poate poti sa mai dai jos ,poate nu.IAr fetele care au tendinte de ingrasare pun pe ele mai repede decit celelalte.Eu am luat 15 kg in greutate la prima nastere si le-am dat jos repede ,insa sunt unele femei care pun pe ele si cam greu de dat jos. MAninca normal nu te gindi ca bebelul nu ia in greutate ca el tot isi ia chiar daca tu maninci sau nu .Eu acum la a doua sarcina m-am ingrasat deja 10kg (31sapt.),si lumea care ma vede zice ca nu prea se vede ca m-am ingrasat ,asta din cauza ca la fata nu am pus cam nimic.Eu grasa sau slaba tot slaba sunt se pare.AsA ca tu faci cum crezi. Lidia si DAvid D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...