Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

si eu vreau un sfat


Recommended Posts

Am o relatie de 3 ani cu actualul meu iubit.Legatura noastra ca oricare alta a avut si urcusuri si coborasuri,dar fiind o optimista prin definitie am incercat sa uit toate momentele neplacute si iata ca in momentul de fata relatia noastra e mai puternica decat la inceput. Pana aici toate bune si frumoase dar iata ca a intervenit o problema(de fapt ele sunt mai multe). Am uitat sa mentionez ca iubitul meu este japonez si momentan locuiesc impreuna cu el in Japonia. Problema ar fi urmatoarea: el isi doreste cu mare disperare un copil. Si eu mi-l doresc enorm (mai ales cand stau pe acest site si citesc intamplarile mamicilor si a bebelusilor lor simt cum mi se face inima ghem).Vreau sa fiu si eu ca ele. Vreau sa fiu si eu insarcinata , vreau sa va povestesc si eu despre greturile mele matnale, vreau sa fiu si eu mandra de ecografia care tocmai am facut-o !!!!! DAR MI-E FRICA!!!! Mi-e frica ingrozitor ca va trebui sa nasc in Romania, ca el nu va reusi sa fie langa mine in orice moment,ca viitorul meu bebe nu va fi cetatean japonez,ca eu nu voi mai obtine nici un fel de viza pentru Japonia etc etc. Am vazut ca sunt multe mamici romance care locuiesc aici de aceea le rog sa imi dea un sfat, o informatie,orice!Nu stiu absolut nimic despre legislatia lor. Nu stiu cum se comporta japonezii intr-o astfel de situatie. Acum vreo cateva zile am sunat la ambasada si le-am cerut niste informatii. Mi-au spus ca viitorul copil va putea sa isi hotarasca singur cetatenia la varsta de 18 ani. Pana atunci va avea cetatenie dubla (asta in cazul in care tatal il va recunoaste-ceea ce nu este nici o problema) Astept orice informatie de la voi! Va multumesc mult!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Casatoria cu iubitul tau ar simplifica, cred, o parte din probleme (vize si, cred, o eventuala nastere in Japonia). Pe de alta parte, nici nasterea in Romania nu e chiar asa de inspaimantatoare. Cel putin pentru mine nu a fost. Eu chiar ma gandesc ca, daca as ramane insarcinata (in Jap.), sa ma duc sa nasc in Romania. Ma rog, am si eu "piticii" mei. Dar cred ca din problema pe care ai expus-o lipsesc niste date...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Momentan am viza de entertainer. Prietenul meu mi-a ,,aranjat`` viza cu unul dintre amicii lui care este impresar. Am incercat sa vin cu o working visa dar necesita mult timp si o gramada de acte.Aceasta varianta a fost cea mai usoara si cea mai rapida. La expirarea vizei(odata la 6 luni) ma reintorc in tara si port sa revin dupa 1-2 saptamani. Iar in acest timp vine si prietenul meu in Romania.Astfel nu ne despartim aproape deloc. Oricum si asa este un chin si o mare cheltuiala:taxele impresarului(care merge dupa principiul,,frate frate dar branza pe bani``),banii periodici care ii cheltui pe biletele de avion , asigurarea medicala etc etc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Raluca, nu vreau sa fiu rautacioasa dar sfatul meu sincer e sa nu faci un copil pana nu se legalizeaza divortul si pana nu va casatoriti. Japonezii sunt oameni de cuvant dar nu poti sa bagi mana in foc ca nu se va impaca cu sotia lui sau ca nu se indragosteste de altcineva si o sa ramai cu okii in soare! Fii foarte precauta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Anda are dreptate. Am vrut sa spun si eu acelasi lucru, dar pana la urma mi-am muscat limba, caci nestiind situatia in care te afli, am zis sa nu gafez. Si eu cred ca ar fi mai bine sa amani un pic lucrurile pana se clarifica - adica se pronunta - divortul iubitului tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu fetele. Nu prea as face un copil fara sa aiba un tatic legal... Barbatii indiferent de rasa si nationalitate stii si tu cum sunt, asa ca nu te hazarda. Dupa ce te hotarasti, da-ne un semn si noi te ajutam cu sfaturi. Eu urmeaza sa nasc in Octombrie in Tokyo, asa ca poti sa ma intrebi orice. Succese, Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce ti-e tie frica ingrozitor ca va trebui sa nasti in Romania? Si aici fetele nasc si au copii sanatosi ca in orice alt loc de pe pamant. Si daca se intampla ceva, nu inseamna ca in alta parte nu se intampla. Eu am o prietena care nu se afla in tara. Nu voi spune tara ca nu are importanta. Insarcinata fiind, la ecografie , doctorii de acolo i-au spus ca are sarcina extrauterina. Au urcat-o pe masa de operatie si dupa ce au taiat-o au zis "OOOPS ! sorry, ne-am inselat". Dupa aceea a trebuit sa se duca la psiholog sa-si revina. Deci se intampla si bune si rele peste tot. Eu zic ca chestia asta cu nascutul acasa la tine sa fie ultima grija. Ai tu altele care sa le rezolvi. Eu iti doresc mult succes, multa sanatate si sa alegi calea cea mai buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru sfaturi tuturor[:)] Sa stiti ca m-au ajutat mult pentru ca ieri cand am scris mesajul eram foarte debusolata si ma simteam cu moralul la pamant. Aici nu prea cunosc pe nimeni si in ultima vreme nu am mai reusit sa discut cu cineva. Oricum in caz ca se intrezareste vreo veste noua va tin la curent[japan] . inca o data mersi mult[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...