Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

un cuplu de lesbiene ...'ce e de facut?'


Recommended Posts

am o prietena...stiu, asa incep toate minciunile, cu 'am o prietena/cunostinta/amica'...de data asta chiar e prietena mea - in sensul clasic si conservator al cuvantului - si se confrunta cu problema 'imi doresc un copil dar e bine sa-l am?si cum?cu cine?'. apelez la voi pt ca 1.ea e timida si ciufuta cateodata si nu-i place sa-si expuna rufele pe sarma afara si deci n-ar fi apelat niciodata la voi. 2.pt ca raspunsul nu e deloc simplu. sunt un cuplu de lesbiene (si da, ea una din ele), deci acel copil va avea doua mame sau o mama-mama si o/un mama/tata. Asta n-a fi nimic dar partenera ei de viata (hai s-o numim 'cealalta' sau mama-tata cred ca i s-ar potrivi mai bine) e din nefericire o fire geloasa si posesiva si nu accepta ideea de a avea un copil decat cu ajutorul unei banci de sperma...deci copilul nu va sti niciodata nici macar cine este tatal biologic (datele personale ale donatorilor sunt strict confidentiale)... sfatul meu a fost sa schimbe partenera cu un partener (prietena mea nefiind o lesby adevarata ci mai degraba o cautatoare de comori care cocheteaza acum cu ideea de gay). imposibil de realizat mi s-a raspuns. pentru ca nu e legata numai sufleteste de 'cealalta' ci si depinde de ea in masura in care nu vrea sa fie expulzata din tara in care traieste de 6 ani... eu i-am zis...voi ce ziceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sa raspundem la intrebari pe rind: 1. Imi doresc un copil dar e bine sa-l am? Daca ea isi doreste un copil, da, e bine sa-l aibe! E chiar minunat, cea mai mare bucurie din viata unei femei, aceea de a deveni MAMA. 2. Cum? Simplu, ca toate celelalte femei, raminind gravida, purtind sarcina pina la capat, nascind... Mai exista si solutia adoptarii unui copil. 3. Cu cine? Cu un barbat, de preferinta bun si tot de preferinta... cunoscut. Donatori anonimi... mi se pare ciudat, doar nu s-au terminat barbatii. I-as sugera prietenei tale sa se marite (cu un barbat) si sa faca un copil. Daca este maritata cu un cetatean al tarii in care se afla nu o mai expulzeaza nimeni, ba din contra, va avea toate drepturile si va primi si ea cetatenie, la fel daca face numai un copil cu un cetatean din acea tara, fiind mama unui copil de nationalitate X si fiind singura persoana care se ocupa de el, iarasi NU va fi expulzata. Sper ca raspunsul meu ii va folosi prietenei tale, succes si mult curaj! Spune-i sa nu lase sa-i treaca viata fara sa faca ceea ce-si doreste sa faca. @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Otilia
Sa raspundem la intrebari pe rind: I-as sugera prietenei tale sa se marite (cu un barbat) si sa faca un copil. Daca este maritata cu un cetatean al tarii in care se afla nu o mai expulzeaza nimeni, ba din contra, va avea toate drepturile si va primi si ea cetatenie, la fel daca face numai un copil cu un cetatean din acea tara, fiind mama unui copil de nationalitate X si fiind singura persoana care se ocupa de el, iarasi NU va fi expulzata.
Depinde Otilia, daca respectiva e in Olanda si a ajuns acolo spunand ca-i lesbianca? Si pe tema asta aia au acceptat-o? Daca se marita cu un barbat, e klar ca nu-i lesbianca si se pune sub semnul intrebarii ramanerea ei in tzara respectiva. Asa ca singura solutzie e sa ramana cu tipa respectiva. Am dat si io cu presupusul... Pe de alta parte, un caz asemanator am aflat de curand in Frantza. Un cuplu de lesbiene eu facut inseminare artif de la donator si acu au o fetitza. Dar n-as putea sa declar 100% ca sunt pro sau contra... Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nesigura asupra preferintelor ei sexuale si incerta asupra statutului ei in tara de adoptie, dependenta de o relatie pe care trebuie sa o accepte , eu zic ca nu-i momentul sa-si puna problema unui copil. Macar citeva din problemele de mai sus trebuiesc rezolvate inainte de venirea copilului, Andrada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
Nesigura asupra preferintelor ei sexuale si incerta asupra statutului ei in tara de adoptie, dependenta de o relatie pe care trebuie sa o accepte , eu zic ca nu-i momentul sa-si puna problema unui copil. Macar citeva din problemele de mai sus trebuiesc rezolvate inainte de venirea copilului, Andrada
SUBSCRIU ! Cred ca aducerea unui copil pe lume nu este numai o implinire si o bucurie extraordinara dar si o mare responsabilitate. Un copil nu e doar solutia unor probleme mai vechi... Sper ca prietena ta sa isi gaseasca linistea si implinirea si sa reuseasca sa aduca un copil pe lume intr-un cuplu stabil si trainic ( indiferent de sexul parintilor). LALI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pritena ta are probleme mintale[bang][bang][bang] si nu hormonale asa ca ar fi bine sa si le rezolve inainte de a da nastere unui copil! Sper sa nu fiu prea dura dar nu suport oamenii egoisti care se gandesc doar la binele lor! Un copil e o responsabilitate enorma! Un copil nu e o pisica un canar sau un catel, e o finta rationala care poate fi marcata pentru totdeauna daca nimereste unde nu trebuie! Mihi mami lui Lori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa par a fi "batuta" in cap[bang], dar cred ca faptul ca sunt lesbiene ar trebui sa le dea de gandit la ce fel de viata si de educatie vor oferi copilului. parerea mea este ca orientarea sexuala viitoare a copilului va fi mult influentata de mediul familial. nu am nimic cu homosexualii, atata timp cat comportamentul lor sexual nu afecteaza pe cei din jur... parerea mea... ariel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mihi
Eu cred ca pritena ta are probleme mintale[bang][bang][bang] si nu hormonale asa ca ar fi bine sa si le rezolve inainte de a da nastere unui copil! Sper sa nu fiu prea dura dar nu suport oamenii egoisti care se gandesc doar la binele lor! Un copil e o responsabilitate enorma! Un copil nu e o pisica un canar sau un catel, e o finta rationala care poate fi marcata pentru totdeauna daca nimereste unde nu trebuie! Mihi mami lui Lori
ba da. esti dura. si fara un argument solid. daca se gandea numai la ea atunci trantea repede un copil fara sa-si faca prea multe probleme...mai gandeste-te.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Otilia
Sa raspundem la intrebari pe rind: 1. Imi doresc un copil dar e bine sa-l am? Daca ea isi doreste un copil, da, e bine sa-l aibe! E chiar minunat, cea mai mare bucurie din viata unei femei, aceea de a deveni MAMA. 2. Cum? Simplu, ca toate celelalte femei, raminind gravida, purtind sarcina pina la capat, nascind... Mai exista si solutia adoptarii unui copil. 3. Cu cine? Cu un barbat, de preferinta bun si tot de preferinta... cunoscut. Donatori anonimi... mi se pare ciudat, doar nu s-au terminat barbatii. I-as sugera prietenei tale sa se marite (cu un barbat) si sa faca un copil. Daca este maritata cu un cetatean al tarii in care se afla nu o mai expulzeaza nimeni, ba din contra, va avea toate drepturile si va primi si ea cetatenie, la fel daca face numai un copil cu un cetatean din acea tara, fiind mama unui copil de nationalitate X si fiind singura persoana care se ocupa de el, iarasi NU va fi expulzata. Sper ca raspunsul meu ii va folosi prietenei tale, succes si mult curaj! Spune-i sa nu lase sa-i treaca viata fara sa faca ceea ce-si doreste sa faca. @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe]
mersi mult otilia. din pacate imi dai solutia pe care i-am dat-o si eu si care cred in continuare ca este cea mai buna si lipsita de compromisuri...solutie care cel putin pentru moment mi-a fost spus ca este imposibil de aplicat. eu n-as zice imposibil in locul ei ci as zice ca ai nevoie de foarte mult curaj sa pui punct si s-o iei de la capat - cu toate riscurile implicate... apropo de 'ciudatenia' pe care o gasesti in metoda fertilizarii artificiale cu ajutorul unei banci de sperma - esti un pic consevatoare. metoda nu mai e de mult neobisnuita in lumea de dincolo de (fosta) cortina de fier. sarna mult inca o data.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...