Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

trtament pt. micoza


ginna

Recommended Posts

fetelor, ma ajutati si pe mine cu un sfat? sunt insarcinata in 5 luni si cred ca m-am procopsit cu o micoza care ma cam deranjeaza. ce mi-ati recomanda voi sa folosesc? eu m-am gandit la ceva unguent de tipul CLOTRIMAZOL sau NIDOFLOR. ce spuneti? va pup pe toate, gina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
De unde stii ca e o micoza? Ar putea fi o candidoza, (candida albicanis), parca. E ceva foarte des intalnit in timpul sarcinii, eu am avut la prima sarcina, am folosit ovule Macmiror. Candidoza nu se ia, exista in vagin tot timpul dar in timpul sarcinii se poate inmulti astfel incat sa te deranjeze, se manifesta prin mancarimi, usturimi, scurgeri albe branzoase (in stadiu mai avansat) O poate lua si sotul dar nu neaparat se manifesta si la el, la noi nu s-a intamplat. Mai bine mergi la doctor, nu te trata dupa ureche. sanatate, Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt de parere sa consulti medicul, cu toate ca pe prospectul clotrimazolului scrie ca este interzis doar in primul trimestru de sarcina si ca nu strabate membranele vaginale si nu are actiune sistemica (adica nu intra in organism prin sange). candida albicans este o ciuperca care genereaza o candidoza, deci, in consecinta este o MICOZA...cum au zis fetele inaintea mea, este o afectiune des intalnita in sarcina, care se manifesta prin mancarimi, scurgeri vaginale albe, branzoase, care pot avea miros. trebuie sa se trateze si sotul tau, altfel o plimbati de la unul la altul... dar inainte de toate cere acordul medicului. cred totusi ca-ti va recomanda clotrimazol ovule timp de 6 zile 1/seara... ariel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...