Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cordonul in jurul gatului..?!


Recommended Posts

In saptamina 21 de sarcina adica acum 3 saptamani am facut morfologia de sarcina la Sanador, la dr. Herghelegiu.( de care eu sint super multumita). Toate rezultatele si masuratorile au iesit super bine...insa...la un moment dat il aud dictandu-i asistentei.." se constata prezenta unei circulare cervicale laxe a CO - fara afectarea circulatiei in vasele ombilicale". Evident am intrebat ce inseamna si am inteles ca bebelusa mea-caci se pare ca este fetita- ar avea cordonul in jurul gatului. Mi s-a explicat ca nu trebuie sa imi fac probleme,sarcina fiind la jumatate..se poate rasuci si cordonul se elibereaza. Totusi, eu imi fac probleme..am inteles ca se intampla destul de des, si ca riscul cel mai mare ar fi ca nu se oxigeneaza suficent bebe-ul... Voi ce stiti in legatura cu asta? E cazul sa imi fac probleme mai mult decat imi fac??... carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu este cazul sa-ti faci probleme. Daca ai medic bun va sti el cum sa procedeze daca bebita pina atunci va fi cuminte. Majoritatea fac asa. Sanatate Petruta & bb Mihai ( care tot asa a facut nebunii cu cordonul , si la iesire doctorul l-a prins bine si la desfasurat). [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, cu 1 sapt inainte de termen am fost la un ecograf Doppler special pt a vedea daca are cordonul in jurul gatului pt ca voiam sa nasc natural. Nu-l avea, iar la cezariana, surprise!!, il avea in jruul gatului. Atata s-a foit si s-a invartit incat si l-a pus taaare bine. Insa eu stiu o mamica cu 3 copii din care 2 zu fost nascuti normal cu cordonul in jurul gatului si nu au nici o problema. Asa ca daca dr zice "no problem" atunci asa e. Sarcina usoara. Cristina[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost pacienta dr Herghelegiu si am mare incredere in el. Catalina mea a avut cordonul ombilical in jurul gatului de la 25 saptamani, dar eu am nascut prin cezariana cu dr Secara care a avut mare grija si de mine si de copil. Din cate am citit, nu tb sa-ti faci probleme.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Herghelegiu nu stiu cit e de bun la eco, mie mi-a facut 3 eco, ma plingeam de dureri in partea stinga si el imi zicea ca ar fi o hernie [bang] Dupa vreo 3 luni ovarele mele au luat-o razna, si la o eco, dar nu facuta de el mi-a gasit ovarul stg microchistic si un chist pe partea dreapta.[V] Asa ca eu te sfatuiesc sa te duci si la alt medic. Sa fim fericite http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=224&cid=229
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...