Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine a ajuns in SUA prin loteria vizelor?


Recommended Posts

Poate vi se va parea ridicol, dar am trimis anul trecut o scrisoare la o adresa in Kentuky si eram curioasa daca se poate ajunge in SUA cu chestia asta, pentru ca noi continuam sa visam ca s-ar putea sa ajungem acolo, mai ales ca se apropie perioada cand ar trebui sa primim un eventual accept. Mai am cateva intrebari: Cum altfel am putea ajunge in SUA? Cine a ajuns acolo a gasit loc de munca, cum? Unde gasiti locuinta si cum? Visez si ca orice vis sper sa se implineasca. Putem discuta despre asta... E un lou subiect, haideti sa-l dezvoltam. Va pupa dulce DanaR
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
de ajuns cu loteria vizelor ajungi daca o sa ai bafta in prima faza cand te selecteaza calcuatorul. Dupa care trebuie sa dai o caruta de detalii personale, sa faci un examen medical si sa treci de un interviu. Noi le-am facut pe toate da nu prea am avut chef de plecat asa ca am ramas acasa. Bafta multa Marina PS: am castigat la a doua trimitere cred
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici diploma mea-economie nici cea a sotului meu -ofiter de marina nu erau recunoascute. Aveam drept de munca si atat da nici un chef sa ne apucam de spalat vase. Asa ca am decis sa o lasam balta si din punctul meu de vedere a fost o decizie inteleapta. Dan regreta uneori ca nu ne-am dus macar pt copil ca sa aiba cetatenie americana. Da nu moare din asta. Oricum de interviu treci fara grija,numai sa va selecteze calculatorul... Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca-ti raspund eu...DA! se poate veni cu loteria care e cea mai buna varianta pentru ca obtii drept de munca. Din cate stiu eu , mai poti veni cu o oferta de munca facuta de o companie americana....E foarte important sa ai pe cineva aici care sa -ti dea informatiile de baza sa-ti gaseasca o locuintza...etc Dar mai bine citeste tu subiesctul "despre sua si canada" ...acolo vei gasi multe informatii utile. anita,mama lui maddy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diplomele pot fi echivalate, citeodata nu mai trebuie sa iei nici un curs suplimentar alteori trebuie sa iei o gramada. Depinde de notele din facultate, profilul facultati echivalente, etc. Ai grija sa-ti traduci diplomele, programa si transcriptul dupa rezultate. Pentru anumite slujbe in anumite companii nici nu-ti trebuie sa arati diploma ci doar sa arati ca stii (la interviu), Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
N-am ajus aici cu loteria dar avem multi prieteni care au fost norocosi.Rezultatele de anul asta incep sa apara incepand din mai si pana in toamna (primesti plicul in posta);daca ai noroc sa te nimereasca calculatorul...Oricum e calea cea mai simpla de-a obtine rezidenta americana,dar ai de trecut printr-un filtru si trebuie sa dispui de o anumita suma de bani cand vii aici;in jur de 10.000-15.000(in functie de nr.de membri ai familiei);asta ca sa dovedesti ca ai cu ce sa te intretii pana-ti gasesti loc de munca...Nu e greu,da-ti trebuie noroc...Las' ca-ti trimit pe mail o adresa de unde poti afla mai multe.[pup] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa te intrebi cum gasesti locuinta si loc de munca intreaba-te daca esti destul de norocoasa! Noi ne-am incercat norocul 3 ani la rind si nu am cistigat loteria. Am incercat chiar si cind eram deja aici, in speranta ca vom obtine green cardul mai repede decit pe caile avocatesti...Pina la urma tot avocatii ne-au ajutat. Poti incerca sa gasesti o pozitie la o firma care sa iti sponsorizeze o viza de lucru, dar in situatia in care e economia aici...Oricum, nu e imposibil! Anca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai si eu stiam ca te selecteaza calculatorul......insa am vorbit cu cineva destul de apropiat de procedura asta a Loteriei si m-a lasat sa inteleg ca acest calculator e perdeaua......de fapt cica s-ar face o selectie amanuntita a dosarelor si nu intra in "extragere" decat cele care "trebuie". Selectia s-ar face in functie de capacitatea intelectuala si de munca.....cu alte cuvinte cat are de castigat USA acceptand persoana respectiva. Iar aceasta persoana mi-a zis: "Doar nu crezi ca luam pe cineva care sa fie candidat sigur la ajutor social si sa ajungem sa pierdem cu el in loc sa castigam!" Acuma daca m-a mintit el ...va mint si eu pe voi......sincera sa fiu inclin sa fiu de acord cu ideea asta...mi se pare chiar de bun simtz. Bafta la toata lumea! Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...