Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine a ajuns in SUA prin loteria vizelor?


Recommended Posts

Dragele mele, sunteti niste scumpe si va pup dulce pentru toate informatiile. Stiam ca raspunsurile vin incepand din primavara dar nu mai stiam exact de cand de aceea ma gandeam si eu ca poate a primit cineva deja raspunsul. Noi speram sa fim selectati si daca nu anul asta mai incercam... Oricum o gafa am facut-o deja. Am urmat procedura simpla dar avand in vedere ca spuneau ca scrisoarea nu trebuie trimisa cu nici un fel de regim special, una din scrisori-cea pe numele meu - am trimis-o simpla si am aflat apoi ca face chiar si jumatate de an daca nu o pui par avion. Cea pe numele sotului meu am trimis-o par avion. Oricum perioada de trimitere a scrisorilor este scurta si nu stiam in cat timp ajunge o scrisoare in U.S.A. Noi va pupam si daca ajungem in U.S.A. va dam de stire. DanaR Veve merci pt. e-mail. Te pup dulce.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
M-am speriat... Stiati ca este nevoie de atata banet... 14.630$ pentru trei persoane... Plus taxe de traducere a actelor, plus taxe procesare date, plus taxe viza, plus drum.... Cu atatia bani cred ca imi aranjez o situatie frumusica si in tara... Dar visul e vis... Mai scrieti ca mai aflati. Va pupa DanaR
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Sotul verisoarei mele a castigat Loteria Vizelor in 2000 si in 2001 a plecat cu verisoara mea(s-au casatorit intre timp, ca sa plece impreuna). S-au stabilit in Atlanta. Le-a fost greu la inceput caci nu aveau casa lor(stateau cu chirie la niste cunostinte) si nu pot profesa ca medici(amandoi) dar macar sunt in domeniu, lucreaza amandoi ca asistenti sau asa ceva intr-un spital. Stiu ca le merge bine, au prieteni, doar distanta atat de mare de casa... Steffi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
quote:

Rog frumos daca cineva stie mai multe despre cazul in care te casatoresti cu o persoana care are green card ! Se acorda mai usor viza si drept de munca in SUA in acest caz ?? Am o prietena care are green card si e de acord sa ne casatorim ca sa obtin viza. E un tip de viza - V - care se acorda sotilor/sotiilor de rezidenti permanenti (detinatori de green card). Insa dureaza foarte mult, cateodata si 5-6 ani, timp in care celalalt trebuie sa stea in tara de origine, asa ca nu-i nici o afacere. Incearca sa ajungi in US cu alt tip de viza, dar in nici un caz ilegal, pentru ca atunci iti pierzi dreptul de munca. Cat mai are pana sa-si ia cetatenia? Pentru ca atunci lucrurile se simplifica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu si sotul meu am venit aici pe alta cale, am venit la studii. Bursele de doctorat sunt cel mai mult oferite. Trebuie sa faci niste traduceri legalizate dupa diplome si foi matricole, ei vor transfera notele in sistemul lor de notare (in general o nota peste 3.00 in sistemul lor e ok), ai de dat neaparat testul Toefl (unde trebuie sa ai peste un anumit scor) si in functie de departament si universitate mai ai de dat testele GRE General (nu pun accent pe scorul de la verbal intrucat si ei ar avea mari probleme sa faca un scor bun...) si GRE Subject in domeniul tau, cred ca pt economie este un alt fel de test GMAT. Mai ai nevoie de 2-3 recomandari de la niste profi, eventual un eseu despre interesele tale, un CV si e bine sa iei legatura si cu un faculty member din usa. O astfel de bursa iti asigura un venit stabil pt 4-6 chiar 7 ani indiferent de situatia economica a USA, intr-un mediu placut, ai unele facilitati ca si student, iti platesc ei scoala si primesti o diploma apreciata de ei. Iar un master e mai scurt ca si durata, dar nu toate universitatile au burse pt asta, dar sunt totusi destule. In orice caz e o cale buna de a veni daca nu ai rabdare si daca nu esti atat de norocos. Pt viza ai nevoie sa ai dovezi ca ai legatura cu tara mama...(averi, pamant, apartament (chiar si pus de familie pe numele tau), casa, slujba (cu carte de munca), familie, cont in banca in $, eu am avut 3000$ imprumutati de la rude si prieteni pt o saptamana cat mergeam la interviu si i-am dat apoi inapoi), plus rezultatele la teste si brosurile si formularul I20 de la universitatea din USA. Oricum daca te refuza din prima trebuie cam in momentul in care schimbi ceva in situatia ta (de ex daca la inceput nu ai nimic nici averi, nici casa, nici servici cu carte de munca, nici sotie sau sot te resping, dar intr-o luna iti faci rost de mare parte din ceea ce cer ei) mergi si primesti apoi viza. Acum e mult mai usor dupa 11 sept. si de cand Romania are libertate in spatiul schengen... Cred ca e bine sa vii asa, caci eviti spalatul de vase si alte joburi care poate iti displac, chit ca la o adica daca faci bani ce conteaza ce faci? Aicea f multi studenti au astfel de munci pt ca sa se intretina si sa-si plateasca scoala si orice munca e vazuta ca o munca nu ca si ceva rusinos sau degradant. E f bine sa ai din start greencard, acesta fiind scopul final al tuturor, caci scoala si examene de recunoastere a diplomelor se pot face lejer odata ajuns aicea. In general ei recunosc diplomele, mai putin ale medicilor care au de dat cateva examene pt asta (pe care le si platesc tot ei, aici totul se plateste, inclusiv scoala), dar orice diploma o poti folosi ca sa intrii aici in graduate school (de ex un medic poate face biotehnologii sau ceva asemanator). Eu va doresc succes si intrucat si noi vrem sa aplicam pt loteria vizelor as vrea sa va intreb daca adresa unde se trimit aplicatiile e aceeasi pt fiecare an sau se schimba si daca se schimba care este adresa pt urmatoarea tura de extrageri (pt 2005)? allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allya din cate stiu eu incepand din acest an toate aplicatiile se trimit prin internet iar adresa va fi anuntzata la o data ulterioara. Eu am citit treaba asta in Evenimentul zilei parca. Si mai stiu ca aplicatiile le poti trimite incepand din luna octombrie. Deci mai avem o luna pana incepe circul[:o)] Sincera sa fiu nici mie nu mi-s clare o groaza de treburi(de ex cum se va semna aplicatia? ) dar stau si fierb in suc propriu pana se mai indura "oficialitatile" si or sa ne mai dea niste detalii[pup] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ralucami
Allya din cate stiu eu incepand din acest an toate aplicatiile se trimit prin internet iar adresa va fi anuntzata la o data ulterioara. Eu am citit treaba asta in Evenimentul zilei parca. Si mai stiu ca aplicatiile le poti trimite incepand din luna octombrie. Deci mai avem o luna pana incepe circul[:o)] Sincera sa fiu nici mie nu mi-s clare o groaza de treburi(de ex cum se va semna aplicatia? ) dar stau si fierb in suc propriu pana se mai indura "oficialitatile" si or sa ne mai dea niste detalii[pup] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
uite lamuriri: http://www.usembassy.ro/InfoR/romana/imm2.htm L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...