Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

secrete de familie...sau cat de secret e un secret


Recommended Posts

parca a fost si un film cu titlul acesta dar cateodata viata bate filmul [:)] ok..aici este vorba despre o persoana tare draga mie si anume fata fratelui meu, nepoata mea adica, care are 21 ani, studenta la drept in anul 3, un copil care a crescut cu niste parinti severi (poate putin preaaa severi), premianta si participanta la multe olimpiade si tot felul de debate-uri nu stiu cat de relevant este insa eu mentionez totusi ca parintii ei sunt foarte prosperi si au o situatie putin mai ridicata peste medie cu toata severitatea parintilor din cand in cand isi mai lua "libertati" de care parintii nu stiau, bineinteles ma refer in primul rand la primul ei contact sexual care cu toata severitatea parintilor s-a consumat pe la varsta de 16-17 ani mentionez acest lucru ca sa accentuez cat de deschia e relatia mea cu ea cu toate ca acum suntem departe una de cealalta imi spune multe lucruri despre ea si continuam sa cultivam afinitatea pe care o avem una pentru cealalta inca de cand era mica as indrazni sa spun ca este mai mult decat o relatie obisnuita matusa-nepoata: o relatie de prietenie a dat la facultate in alt oras printre altele pentru "a scapa" de acasa si a putea sa ia propriile hotarari/decizii neinfluientata de mana de fier a parintilor in urma cu un an mi-a spus ca a intalnit un baiat cu 7 ani mai mare ca ea si mi-a povestit putin despre el baiatul nu a avut NICIODATA serviciu (motivand ca inca nu e hotarat ce sa faca si ce i s-ar potrivi), e tipul de "bad boy", uns cu toate alifiile, traieste din tot felul de "combinatii" (vanzari-cumparari de te miri ce), are un proces deschis pentru inselatorie (dar dupa spusele ei, el e nevinovat), imi spune ca este foarte protector, are grija de ea, se simte foarte bine cu el si se simte iubita certuri au mai fost intre ei insa au trecut prin ele si sunt tot impreuna ultima cearta a fost referitoare la vacanta de vara cand el vroia sa mearga cu ea peste hotare si ea a dus munca grea de lamurire cu parintii sa o lase spunand ca merge nu niste colegi de facultate si pana la urma au lasat-o insa el nu a mai vrut motivand ca nu are bani ea atunci s-a dus la mare cu niste colegi si l-a chemat si pe el insa nu a vrut sa vina motivand ca "ii e groaza sa calatoreasca singur cu trenul o distanta asa mare" ce s-a intamplat insa de revelion m-a pus pe ganduri...baiatul nu se afla in aceiasi localitate cu facultatea si nici in localitatea unde locuieste nepoata mea si ea a vrut sa petreaca revelionul cu el insa parintii nestiind de relatia ei, ea trebuie sa minta mereu ca isi viziteaza o colega de facultate care se afla in acelasi oras cu acest baiat revelionul cu baiatul acesta presupunea mersul cu trenul o noapte intreaga ca ea sa ajunga la el in oras...si asta cu 2 zile inainte de revelion intr-un tren de noapte in care nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar putea intampla (dat fiind faptul ca era in jurul sarbatorilor) eu i-am spus ca daca el vrea sa petreaca revelionul cu ea, atunci sa inchirieze o cabana, camera la hotel..sau sa gaseasca alta solutie si sa VINA EL nu sa o puna pe ea toata noaptea pe tren...dar asa e cand esti tanar si ai alte prioritati...nu tot ce ti se spune se potriveste cu planurile tale si pe langa asta cam cati invata din greselile altora? mai bine ne dam noi insine cu capul ca intra mai bine in el... in sfarsit...s-a dus si din fericire totul a decurs ok darrrr....daca cumva i se intampla ceva cred ca nu mi-o iertam niciodata ca am stiut si nu i-am zis alor ei putea sa i se intample ORICE, pe tren, la el in casa (avand in vedere ca are un anturaj asa mai...neortodox) iar parintii ei nici nu stiau unde se afla si aici vine problema/intrebarea mea: le zic parintilor sau nu despre relatia aceasta? am eu dreptul sa dezvalui acest secret al ei? ar fi justificat? cat de secret e un secret? ea m-a rugat bineinteles sa nu le spun...iar eu nu vreau sa isi piarda increderea in mine...la urma urmei acum are cineva cu care se sfatuieste, mi-e teama sa nu se inchida in ea in acelasi timp, varsta si experienta mea imi spune altceva...dar ii stiu pe parintii ei si stiu ca daca ar afla, nu ar ramane fara urmari multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi mesajul acesta lung, sper ca am fost destul de explicita si astept rau de tot raspunsuri de la voi s'auzim si de mai bine! meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dar ea ce asteptari are de la aceasta relatie? Eu cred ca e cam naiva si foarte indragostita si nu o sa se sfarseasca bine. Faptul ca el, la varsta asta, nu are un venit legal stabil e un maaaare semn de intrebare. Sa-si traiasca tineretea aventuroasa, dar nu cu tipi din astia dubiosi. E un mare risc pe care si-l asuma. Nu zic sa le spui parintilor ei neaparat, dar incearca sa o convingi pe ea sa renunte. Cumva. http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca mai ai dreptul de a le spune parintilor. ti l-ai pierdut cand ai devenit complice de atata timp. daca le spuneai de prima oara era altceva. in plus fata e majora si deci responsabila de actele ei. eu una nu m-as baga. as discuta doar cu ea cat mai mult. i-as da sfaturi, daca le urmeaza bine, daca nu....e viata ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea situatie pt. tine.Avand niste parinti asa de rigizi,de asta e si fata mai rebela,nu vad alta solutie decat sa incerci sa-i deschizi ei ochii.Lucru greu nu numai ca esti departe dar pt. ca acum ea nu e gata sa asculte pe cei care-i spun altceva decat ceea ce vrea ea sa auda.Incearca totusi,poate venind de la tine se aprinde un 'beculet'in capul ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de aproape un an tot incerc sa o conving insa doar de revelion am inceput sa ma imi pun intrebari daca nu cumva e mai bine sa le spun alor ei i-am spus si ei acest lucru, ba mai mult...am incercat sa o incurajez sa le spuna ea si am intrebat-o cum se simte prietenul ei ca "il ascunde" complice nu stiu daca e cuvantul potrivit...nu s-a infaptuit nici o crima sau ceva penal [:D] si in cazul in care pot fi numita complice ce ar fi trebuit sa fac? sa merg sa le spun alor ei imediat ce am aflat? cu increderea ei in mine cum ramane? trebuie sa recunosc ca am sperat in tot timpul acesta ca relatia se va sfarsi insa acum a trecut aproape un an ce asteptari are ea de la relatia asta? nu stiu, probabil asteptari pe care le ai cand ai 21 ani si iubesti asa cum numai la varsta aia o poti face chiar...ce fel de asteptari avem cand iubim? sa se sfarseasca iubirea? sau sa fim impreuna cu persoana iubita toata viata? meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In locul ei m-as simti ingrozitor de tradata daca le-ai spune parintilor. In locul parintilor m-as simti ingrozitor de tradata ca nu mi-ai spus. Deci n-ai cum sa impaci cele 2 alternative. Daca motivatia ta este sa faci ce este mai bine pentru ea, atunci intrebarea e, daca afla parintii relatia ei se va termina ? Daca tot nu se va termina ci se va consuma pe ascuns, n-are rost sa le spui. Decat ca sa te simti cu constiinta impacata. [gravi] 26s + [fetita] Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ea nu e suficient de matura sa decida pentru ea, deci da as opta pentru a spune parintilor daca ei o pot supraveghea intr-un fel sa rupa aceasta relatie. Din pacate asta va insemna sfarsitul relatiei de prietenie cu nepoata ta, cel putin pana realizeaza ca i-ai facut un bine si certuri cu fratele tau pentru ca nu le-ai spus mai devreme. Daca te hotarasti sa le spui, fa-o fara ca ea sa stie dinainte ca le spui si sa isi faca planuri cum sa plece la el. Poti eventual daca te tin nervii sa provoci o discutie in care sa fie si parintii si copilul. Din pacate ea este produsul severitatii parintilor ei. Daca nu ar fi fost asa severi poate nu simtea nevoia sa aiba o iubire rebela. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am amintit de o fosta colega de liceu. Fata de familie foarte buna, peste medie...bla bla. Prin clasa a 11a s-a "cuplat" cu un golan. Golanul respectiv fusese de fapt pus de un si mai mare golan, capul golanilor, sa "aiba grija de ea". Nimeni nu intelegea ce cauta ea cu golanul. Varianta lor era ca se indragostisera unul de altul. Ea a fost renegata de parinti. Chiar si dupa nasterea primului copil, parintii ei nu au vrut sa auda de ea. ...Acum au doi copii, au trecut 15 ani de atunci, sunt bine-mersi impreuna...tatal ei in continuare nu vorbeste cu ei, mama ei a mai reluat relatiile. "Golanul" (desi fara studii), e om de casa (din cate povesteste ea), asigura venitul familiei din afaceri, nu le lipseste nimic. E trup si suflet familiei. Cum o fi sa fie...asa sa fie. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da-i un termen in care sa spuna parintilor ei si explica-i ca altfel va trebui s-o faci tu.Abordeaza un ton mai de matusa nu de prietena .Acum la 21 ani ea inca pluteste si crede orice.Roaga-te sa nu se termine totul urat,ca atunci nu-ti vei mai gasi nici tu linistea nici fata de tine nici fata de parintii ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu le spui parintilor despre ceea ce stii,atata timp cat Ea a decis sa nu le spuna. In primul rand ea nu mai e minora,are totusi 21 de ani,deci poate lua deciziile pe care le vrea,chiar daca sunt gresite.Nu vad cum ar putea parintii,(care nu-i sunt prieteni),sa o oblige sa faca ceea ce doresc ei.Da,alegerea pare a fi una gresita,dar la 21 de ani ai dreptul sa faci greseli,nu doar obligatia de a merge supusa pe drumul trasat de altii... Parerea mea este ca,odata cu aflarea vestii,parintii,cu stilul lor rigid, o vor impinge si mai tare in bratele acelui baiat. In al doilea ,daca le spui parintilor,tu pierzi prietenia si increderea ei.Deci fata chiar nu va mai avea un adult care sa o ajute,sa o indrume,sa o incurajeze... <<Omul este un strop de natura,cu zile de primavara si zile de toamna,cu cadura verii si cu frigul iernii...>>
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...