Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

secrete de familie...sau cat de secret e un secret


Recommended Posts

Este foarte sensibila situatia. Nu vreau sa dau o lectie de morala sau sa incerc sa imi impun parerea. Totusi ... vreau sa iti spun ca alegerea nu o poti face decat tu. Trebuie sa gandesti tu , in liniste la situatie , iar dupa aceea sa te gandesti ca esti in locul parintilor. Ce ai prefera (?) sa stii sau sa ti se ascunda? Aida - mama de pisica mica. [pis][flo][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Meg iarta-ma dar nu inteleg ce rezolvi daca le spui? Si sincer nu inteleg care e problema, care e pericolul de care vrei sa o salvezi? Are 21 de ani, e intr-o relatie fara viitor, e adevarat (banuiesc ca e un soi de razbunare pe parinti, sincer cred ca daca avea voie sa fie cu el nu tinea atata relatia asta insa clandestinitatea o face interesanta). Daca vrea sa se marite, planuieste copii atunci da, e pericol dar oricum parintii nu il pot rezolva. Ei au facut-o lata deja! Parerea mea e ca daca le spui si se implica e pericol ca ea sa renunte la tot ca sa fie cu el si atunci ar fi dezastru. Sa revin, are 21 de ani... o relatie aberanta cu parintii pe care la varsta asta trebuie sa-i minta ca sa poata merge undeva, unde vrea ea... A mers cu trenul noaptea niste ore, e adevarat o inconstienta dar nu e ceva extraordinar. Imi aduc aminte in ce stare plecam eu din Club A pe la 19 ani si mergeam pe jos pana in regie, la 3 dimineata, cu prietenele mele! Hai s-o lasam naibii de treaba, ce e asa de grav? Deci nu inteleg cum de te gandesti sa vorbesti cu parintii unei persoane care are 21 de ani ca sa se implice in viata ei si sa-i impuna sa faca ceva! Stiind deja ca ei nu au fost capabili sa ofere o educatie buna! J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca trebuie sa vorbesti cu parintii ei, nu ajuti, dar cred ca ar ajuta sfaturile de la tine. E mai ok sa aiba incredere in tine, sa fii prietena de nadejde si putin cate putin poate intelege....sa se valorifice ea si sa ii fie bine. [flo] "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi in locul parintilor, as vrea sa stiu. Dar inteleg ca parintii nu vor fi neaparat cei mai diplomatii in rezolvarea situatiei. Plus ca fata nu mai locuieste in acelasi oras cu parintii, deci nu vor putea sa o tina prea mult in mana. Faptul ca le-ai spus s-ar putea sa inrautateasca lucrurile. Cel mai simplu ar fi sa incerci sa ii deschizi ei ochii, dar din pacate nu prea merge acest lucru cu o persoana indragostita (nu degeaba se spune ca dragostea e oarba). Incearca eventual sa o temperezi. Sa o faci sa inteleaga ca dragostea ei rebela e un fel de razbunare pe parintii ei si ca de fapt isi face rau siesi incercand sa se razbune pe altii. Plus ca isi poate strica viata dintr-o greseala pe care o face acum. Din descrierea ta, inteleg ca el e destul de versat ca sa o duca de nas si sa traiasca pe spinarea ei. Pentru el pare o relatie comoda. Plus ca nu are nici garantia ca e singura lui relatie fiind atat de putin impreuna. Profilul lui pare sa semene cu cel al unui abuzator, iar al ei cu o persoana dornica de iubire si intelegere. Ea e vulnerabila afectiv din cauza educatiei, iar el a sesizat aceasta oportunitate. Ce imi da sperante e faptul ca a plecat la mare fara el, deci totusi nu este complet subjugata de el. Care ar fi riscurile: sa se aleaga cu vreo boala cu transmitere sexuala, sa se apuce de droguri, sa traiasca o relatie abuziva, sa se invarta intr-un mediu care poate deveni periculos la un moment dat, sa renunte la propria educatie ca sa i se alature... Nu are nici o prietena sau alta ruda cu care sa poata discuta situatia la fata locului ? Cu care ai putea discuta tu ca sa incerce sa o indrume si sa aiba o viziune mai clara ? Nu cred ca e momentul sa pierzi increderea ei, dar totusi ar trebui facut ceva. Sunt de acord ca fiecare isi traieste propria viata, dar asta nu e un motiv sa il lasi sa isi sparga capul pana nu isi mai revine. Teribilismele din tinerete pot avea cateodata consecinte pe viata. Sanziana & Marina (03/10/2004)[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76961"]Cand s-a nascut Marina...[/url] [url="http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10723;104/st/20041003/n/Marina/dt/7/k/f9fe/age.png"]Varsta Marinei[/url] "We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un copil ramane copil pentru parintii lui pana la moarte nu doar pana la majorat.Si poate avea 21 de ani daca nu are experienta de viata.(nici nu merita luat in calcul motivele pentru care nu are experienta-e un fapt) Eu ca parinte e clar ca as vrea sa stiu daca copilul meu a apucat-o pe cai gresite. Sunt o multime de parinti care au o parere extrem de buna despre copii lor (cine nu are?) si ii auzi-copilul meu, minunea mea cuminte, nu bea, nu fumeaza, etc. Si toti vecinii si rudele stiu ca odrasla mult iubita isi pierde noptile cand cica invata, in cele mai rau famate cluburi.Sau altele de genul asta. Si nimeni nu spune parintilor adevarul, iar cand copilul o da in bara e vina parintilor ca nu l-au educat bine, bineinteles. Deci, ma repet, eu as vrea sa stiu tot ce se poate sti despre copilul meu, si bune dar si rele. Asa ca, in cazul de fata, daca tu ca persoana matura consideri ca este o relatie nesanatoasa pentru nepoata ta cred ca mai bine spui si parintilor despre asta poate impreuna va vine o idee cum sa abordati problema.In privinta celeilalte probleme, ca-si va pierde increderea in tine, poti apela la o solutie mai putin ortodoxa, adica parintii fetei sa-i dea de inteles ca stiu din alta parte. Stiu eu, un telefon intr-un loc unde se presupune ca a fost ea candva si n-a fost...ceva de genul asta. Adica, sa afle "intamplator" Stiu ca nu pare corect fata de nepoata, dar e clar ca acum ea nu va putea aprecia gestul tau ca fiind un "ajutor".Sa faci asa e mai bine din mai multe puncte de vedere, e foarte bine ca nepoata sa nu se simta parasita/judecata de toti, sa nu simta ca a ramas singura impotriva tuturor pentru ca atunci chiar nu va putea fi obiectiva in actiunile ei urmatoare. Si faptul ca le spui parintilor ei, nu inseamna neaparat sa va aliati pentru a o inchide intr-o cusca. Deloc. Poate prin discutia asta parintii fetei trebuie educati si sa le explici ca severitatea asta a lor a determinat-o pe fata sa aiba secrete fata de ei, si numai daca ei ii dau unda verde relatiei se va putea convinge ea singura daca relatia e benefica sau nu pentru ea.E important sa inteleaga ca nu e sanatos pentru fata sa se implice in relatii ascunse-dovada-relatia actuala ascunsa, si mai mult, cu o persoana aparent dubioasa, persoana de care nu se poate convinge daca e sau nu potrivita pentru ea, pentru ca mare parte din energie si luciditate si-o consuma inventand metode de a se vedea cu el, si prin asta, ce e mai important ramane pe planul 2. Sper ca se intelege ceva din ce-am scris.
io zic asa: e ori asa, ori altfel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca i-ai fost confidenta pina acum, nu e tocmai recomandat sa-i inseli increderea. Parintilor ei deja le-ai ascuns 1 an de zile, ca o mai faci putin sau nu... nu cred ca mai conteaza. mai ales ca primordial este interesul adolescentei, nu al tau sau al parintilor. Conteaza mult cum ar gestiona ei situatia daca ar afla. Sau ce masuri ar lua. "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu for2nity[floare3] tzucurei de tzucurei [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/m_costin/my_photos "]1[/url], [url="http://community.webshots.com/user/carmen_p100"]2[/url], [url="http://community.webshots.com/user/carmen_p200"]3[/url]
...anii cei mai buni sunt cei care-or sa vina...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam ingrata situatia ta. In primul rand e vina parintilor, au tinut-o prea din scurt si cand a scapat... s-a dus. Dar e drept ca la 20 de ani nu ai minte si faci multe prostii din inconstienta (uneori cand ma gandesc la mine cand aveam 20 de ani ma apuca groaza, desi nic n-am fost din cele mai zaltate). Mai bine ar fi s-o indrumi tu, ca in tine are incredere. Parintii vor incerca s-o forteze sa termine relatie si exista riscul sa obtina contrariul. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...