Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Exercitii ptr. respiratie..


Recommended Posts

Stie cineva ce fel de exercitii respiratorii se practica pentru o nastere usoara. Am auzit tot felul de povesti, dar nimic concret..a practicat cineva. Daca da, unde? Eu trebuie sa nasc prin iunie-iulie si as vrea sa ma apuc de acum. Dar exercitii in apa pentru gravide pe undeva prin Bucuresti?Multumesc frumos! Va pup pe toate! carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu nu am putut urma cursurile prenatale pt ca a trebuit sa stau la pat cica.... taaaaaare imi era frica credeam eu ca daca n-am facut cursurile n-am sa stiu sa nasc [:p] in ziua nasterii explicam in nestire moasei si doctorului ca nu stiu domle cum sa respir! ce ma fac? [:D] pina la urma a fost fffff simplu: cind incepe contractia doctorul iti spune sa impingi si tu tragi aer muuuuuult in piept, iti tii respiratia si impingi pina-ti iese ochii din orbite si-ti spune dr ca te poti opri si-atunci iti poti da sufletul[:D] glumesc! NU TE SPERIA DE NASTERE! ai sa vezi ca va fi mult mai usor chiar decit iti imaginezi! totul e sa nu intri in panica si sa faci ceea ce-ti spune dr tau. Sunt tot felul de exercitii ... dar sunt femei care se pot concentra pe respiratie si vizualizare in momentul nasterii si femei care prefera sa se manifeste mai ... "personal". Citeste mai multe informatii si de pe lamaze.com, ti-ar fi de folos poate http://www.lamaze.com/birth/choices/articles/0,9474,167805_81000-4,00.html#breathing mult succes, nastere usoara si un bebe sanatos, frumos si mincacios Doina&Carlita-iubita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Dragä Carmen, eu nu am fäcut nici un fel de pregätiri prenatale...tot ce am fäcut a fost sä fiu cit mai activä...am mers mult pe jos si m-am umflat cu multe fructe in special si cu...mincare... primul copil l-am näscut la Polizu, cu 2 säptämini mai devreme, in ziua cind venea sotul meu sä mä ia in Germania.... Totul e sä colaborezi cu doctorul si o sä vezi cä nu e deloc greu si...o sä simti si tu pe moment ce trebuie sä faci, sau cum sä respiri...ce-mi pare räu e cä, in momentul cind i-am spus doctorului sä nu mä taie...cä nu avusesem dilatatie si imi fäcuserä dilatatie manualä, care tot nu ajungea...mi-a spus doctorul cä deja mä täiase....si eu nu am simtit nimic!!!! Mi-a explicat cä dacä nu mä täia, puteam sä mä rup urit si astfel se vindeca mai greu...si a avut dreptate... La a doua nastere, in Germania, nu prea stiu, cä mi-au fäcut in final cezarianä, cu toate cä eu m-am incäpätinat vreo 4 ore, cä eu vreau sä nasc normal!!!...ceea ce nu se putea deoarece situatia a fost mai complicatä. Niciodatä nu mi-am fäcut probleme de genul ästa, deoarece femeile care nästeau inainte nu fäceau nici exercitii de respiratie si citeodatä nästeau si färä doctor....asa cä de ce sä-mi fac eu problem in zilele noastre, cind medicina este la indemina tuturor? Eu descoperisem un tric, in noaptea dinaintea nasterii...in momentul cind veneau contractatiile, respiram si expiram adinc si in acest timp, imi schimbam putin pozitia si...durerea devenea deodatä mai suportabilä....sä nu crezi cä am urlat ca celelalte din salon...cä mai sint si de ästea....eu stäteam in patul meu linistitä, stringeam de gratiile de la pat, si-mi practicam tricul... Eu iti urez o nastere usoarä si un copilas sänätos. Te pup, Cami.[dual]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate vei stii respira, dar ideea e ca daca te concentrezi pe respiratie si nu pe durere, acestea din urma devin mai suportabile. Poate daca esti in spital de la inceputul nasterii ti se va explica cum sa respiri, dar aici la noi, o buna parte din travaliu se petrece acasa, iar daca nu stii sa-ti mentii durerea sub control poti panica. Cand durerile sunt mai mici, pe durata contractiilor, este suficient sa respiri adanc si sa expiri la fel, iar cand durerile devin puternice inspiri scurt, cu forta, si expiri in reprize de 4-5 expiratii cum iti convine prea mult, ultima expiratie fiind mai lunga. Mai exista si alte moduri de a respira (ex. insp. si exp. foarte scurte, folosit mai mult cand iti vine sa impingi si nu ai inca voie), dar le-am folosit cu succes numai pe astea doua. Bafta si nastere usoara! [pup]Diana si[copil]Patric
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...