Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Simtome de nastere????


Recommended Posts

Eu sunt insarcinata in 38 de saptamani cu al doilea copil. Ca si la prima sarcina,mi sa-au intarit muschii abdominali pe toata durata sarcinii. La prima sarcina nu am am facut nici un tratament si am nascut prin cezariana la 39 de saptamani un bb de 3800 gr sanatos tus. La aceasta sarcina mi sa recomandat DUVADILAN pentru relaxarea muschilor abdominali, inca din luna a- 5- a pana la sfarsitul sarcinii. Eu nu am vrut sa i-au prea mult timp asa ca m-am oprit prin luna a -7-a deoarece medicamentul provoaca palpitatii si tahicardie la fat. Slava Domnului, am dus si aceasta sarcina cu bine. Cred ca saptaman viitoare ma vor interna deoarece voi naste tot prin cezariana si bb. este in prezentatie pelvina.Oricum dute la un medic sa te vada, apoi vei face cum iti dicteaza instinctul de mama. Mult noroc ! Verutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu patesc la fel, doar ca mie mi se intareste abdomenul in jurul ombilicului (am 23 sapt). Doctora mea spune ca sunt contractii si mi-a dat tratament. Pe mine ma ajuta No-spa, si in plus iau magne B6, vit. E, si la nevoie, seara, 1/2 diazepam. Du-te oricum la doctor. Eu stau mereu cu frica, am dureri inghinale, si ma gandesc tot timpul ca macar sa mai astepte bb putin ca sa aiba sanse sa traiasca. Multa bafta si sarcina usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caludia, multumesc pentru intrebare, nu am ajuns la medic din motive personale, dar am incercat sa nu mai fac efort, sa merg cat mai putin, pot spune ca sambata ma ajutat sotul si am facut mancare. Facem totul impreuna mai mult el.Acum sunt mai bine. Daca imi vor aparea din nou acele simtome, voi vedea cum voi face si daca este nevoie voi ajunge la doctor inainte de data stabilita adica 10.04.2003. Va multumesc tuturor pentru sfaturi, imi sunteti de mare ajutor. Va tin la curent in continuare. AMary
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Ieri am fost la doctora mea si mi-a zis ca ne mai vedem si saptamana viitoare deoarece placenta nu este inca fragmentata si inca nu sunt pregatita pentru operatie. Dar ceea ce m-a pus pe ganduri este pozitia copilului care mi se pare cel putin ciudata. Dupa ce ca este in prezentatie pelviana(adica s-a angajat cu dosul) sta piciorusele perfect intinse pe langa corp si nu in pozitie de ghemuit cum este normal. A mai auzit vreuna dintre voi despre un astfel de caz ? Este oare ceva in neregula cu bebelusha? (se pare ca este fetita). Doctora a zis ca e ok dar nu sunt linistita deloc. Verutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

verutza, sti cum este pana nu se naste bb, este greu de spus in unele cazuri chiar si de doctori. Cand am nascut-o pe Rebeca la ecograf mi-a spus ca e ok, nascandu-se cu 3 saptamani mai devreme a trebuit sa mi-o tina la incubator.Rebeca a fost bine,dar o doctora "nebuna", cand am fost sa-mi vad copilul mi la descris ca si cum nu ar ma fi avut de trait dupa ea doar cateva ore.Iti dai seama stiind ca este ok cu bb sa ma trezesc cu o astfel de bomba care a doua zi sa aflu ca totul fusese o gresala. Eu zic sa te increzi in Dumnezeu ca totul va fi bine. Sa auzim numai de bine. AMary
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu iau No-spa..dar nu prea vad vreo ameliorare:(((...Am 31 saptamani si as vrea sa ajung cu sarcina la final.Insa chiar daca stau lungita in pat simt cateodata cum se incordeaza si se intareste burta si apoi singura se relaxeaza.Doc asta mi-a dat:No=spa...insa nu vad vreo ameliorare..noroc ca am intrat deja in concediu prenatal si stau acasa...desi treaba din casa tot tb sa o fac. Am sa merg la doc tocmai pe 17 aprilie...sper sa fie ok pana atunci!!! Va doresc si voua sanatate si numai bine! KORINA & BB STEFAN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AMary, Aceasta doctora a reusit sa ma sperie cand a spus ca bb sta complet pliat iar piciorusele arata ca niste atele. De atunci sunt permanent preocupata de pozitia lui, ma chinuie gandul ca se simte rau, mai ales ca nu suporta sa stau in orice pozitie. La culcare de exemplu se agita f.mult si imi gasesc f.greu pozitia de dormit. Si primul copil se agita mult si incepand din luna a-7-a nu ma mai lasat sa dorm. La nastere a avut craniul presat in partea stanga cu tot cu ureche care era indoita de-a binelea. Atunci am crezut ca-i va ramane craniul asa, si am fost f.deprimata mult timp pana cand am inceput sa-i revina la forma normala. Acum sper ca intelegi de ce sunt atat de ingrijorata. Luni ma duc din nou la consultatie ca sa vada cand ma interneaza. Te tin la curent si-ti multumesc pentru incurajare. Numai bine, verutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Korinna, si eu stau mereu cu frica din cauza contractiilor, si cand mai trece o sapt ma gandesc ca e o sansa in plus pt bb sa traiasca. Am 24 de sapt si o tin asa de la 19 - cu No-spa. magne B6, vit E, diazepam. Mama mi-a spus ca si ei i se intarea abdomenul dar ca nu a avut nici o pb din cauza asta. Si o alta prietena mi-a spus ca a patit la fel si a nascut dupa termen. Poate reusim si noi sa ne linistim si sa fie totul ok in final.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...