Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce-o fi vrand sa spuna?


vilma

Recommended Posts

V-ati intrebat vreodata ce-o fi vrand sa spuna puiul vostru? Nu stiu ce-o fi vrut sa spuna Anca...am intrebat-o ce-a visat azi noapte, si dupa ce a insirat: Uca, Mona, Ashe, .....apa mae (Dunarea), usha-cuca (utza-utza cu carutza= leaganele) si..... papa jeshi!!???!! Nu ne-am prins inca ce-o fi asta.... [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vilma draga, sa stii ca eu ma intreb zilnic ce mi-o povesti atat...ca numai el intelege ce zice. Dupa 5 minute in care turuie in chineza lui, adauga un "tataie" la final sau mai stiu eu ce alt cuvand pe care il stiu si eu[:D]...si ma lamureste bustean despre ce era vorba in fraza[:-)))][:-)))][:-)))]. Cu toate ca sunt convinsa ca ne va face capul celendar cand va incepe sa vorbeasca efectiv, abia astept momentul in care voi intelege ce-mi va spune. Deocamdata, ne lovim de multe plansete din cauza asta, pentru ca s-a prins ca nu-l intelegem si se supara tare[pup] Sanatate maxima!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Apropos de "apa" noi am avu mari probleme cu "muta apa" sau ceva de genul acesta pe vremea cand avea vreo 18 luni si nu vorbea prea clar . Multa vreme Sebi plangea in disperare urland "muta apa , muta apa" cand voia sa-i punem in canita apa sa bea. Am incercat toate variantele posibile i-am umplut cana, i-am varsat toata apa din sticla, i-am mutat apa dintr-o sticla in alta i-am pus apa de la robinet cu jetul mare, i-am pus apa in lighenasul in care-l spalam la fundulet, i-am pus apa in cada de baie dar ce nu i-am facut si asta in timp ce tipa si nu-l puteam linisti in nici un chip. Asta se intampla dupa ce ne-am intors de pe litoral si abia tarziu ne-am dat seama ca el plangea dupa mare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Vilma, si noi avem probleme MARI la capitolul acesta, suntem batuti in cap si nu prea pricepem fata...se chinuie ce se chinuie dupa care se uita mirata, ca de' n-am inteles, intoarce spatele si pleaca....asta e intotdeauna reactia ei cand noi nu o intelegem! Raluca si Ilinca (1 an si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat de subiectul asta...asa ca trebuie sa va spun ce inseamna papa jeshi....ei bine, inseamna papanashi. De ce nu ne-am dat seama? Pentru ca de fapt papajeshi e o scurtatura, Anca reusind foarte bine sa spuna si papanashi!!!!!! da' numai cand vrea ea (sic). Ne mai deruteaza cu o faza: la ea, baie inseamna si baie, dar si plimbare!! Va dati seama cand incepe: Mami, pune buza, pune shesheta, pune jaka, mershem baie...... Vilma si Ancuta (1 an si 11 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va mai spun si eu din argoul puiului meu: * aivai = (dupa indelungi probleme) halva. * pampuma = plapumioara lui * camun = scaun * prajitoarea = vrajitoarea (dupa multe explicatii ca se spune corect vrajitoarea si un prajitoarea in timp ce ne uitam la filmuletul Alba ca zapada cand vrajitoarea, asa cum i-am spus noi pregatea marul otravit pentru Alba ca zapada) ma intreaba foarte mirat "Mami, dar de ce pe prajitoarea o cheama frajitoarea?" * Piticul Somnorila = Piticul "mi-i somn" SEBI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Andra mea a inceput sa spuna tot mai multe cuvinte. E adevarat ca a inventat o limba proprie dar noi ne chinuim sa intelegem. De cele mai multe ori iti dai seama pentru ca te duce unde vrea sau iti arata cu degetelul. Dar acum vreo doua saptamani a venit la noi o familie cu un baietel Alex care i-a placut mult Andrei. S-au jucat nevoie mare. Dupa vreo doua zile de la vizita, Andra tot striga prin casa: achi achi achi. Nu stiam ce spune sau ce vrea. Am incercat: ochi, nu! copii, nu! Acum doua trei zile ne intalnim pe strada cu familiunea respectiva si Andra se smulge de-a binelea din mana mea si fuge la baietel: Achi, Achi, Achi. De fapt, ea isi striga prietenul. Mai are si alte cuvinte simpatice pe langa cele pe care le spune foarte bine: apa, papa, coca, pish, caca, degetele (asta nu il pot scrie cum il spune ea), ochi, urechi (chechea), nas, ei, chiar spune multe. Propozitia (singura pe care a facut-o si probabil e doar o repetitie dupa mine) este tzitzi ham coca mi-mi - asta in traducere tzitzi a furat-o catelul si a dus-o la o coca mica, mica!!! Cam atat! Pupici tuturor. A, Andra are 1 an si 4 luni. Alina si [copil] Andra www.bebelus.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...