Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

lamaia versus greata


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu sunt gravida in noua saptamani si ma lupt din plin cu greturile. Foarte bune sunt lamaile si dr. mi-a recomandat pastile de ghimbir care sunt si ele bune. Le-am luat de la plafar. Dar iti spun cat de bine mi-a facut iesirea la tara, unde nu am avut nici cel mai mic simptom de greata. Probabil aerul. L.Popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hihi, ce bine e sa ai prieteni [pup] [pup] [pup] p.s. lasa ca renunt la semnatura pana ma duc la doctor. macar sa ma lamureasca in cate saptamani sunt [:D]
quote:
Originally posted by Anny
Milana, Schimba-ti semnatura ca nu mai ai 5 saptamani, cred ca ai vreo 6 [bis] [pup] Anny [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am vomitat chiar si cu doua zile inainte sa nasc, dar la mine au mers bine portocalele; am mancat cate n-am mancat toata viata, cate 1-2 kg/zi; nici portocalele nici lamaile si nici alte fructe nu-ti vor face rau, daca poti mananca; sanatate multa, nastere usoara si bebe sanatos Daniela si bb Anda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha eu am intrat in 14 sapt si sper sa termin cu greturile ca m-au terminat! Asa am auzit ca te tin cam 14 saptamani! Pe mine ma inebuneste saliva e atat de abundenta incat acasa stau cu un prosop langa mine! Draga mea sarcina usoara si un bebe sanatos! Mihi mami lui Lori(2 ani fara 6 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din cartea Mariei Treben am gasit : "daca aveti ameteli si greturi beti cate o cana de ceai de coada -soricelului pe zi,oparind o lingurita plina-ochi cu planta bine maruntita,lasand-o sa infuzeze un minut si strecurand apoi infuzia." "incercati dimineata si seara sa luati,diluata intr-un paharel de apa,o lingurita de bitter,daca aveti varsaturi permanente". "sunatoarea se recomanda in cazul in care gravida este nervoasa,surescitata,are insomnii.Se opareste o lingurita plina de sunatoare cu o cana de apa clocotita,se lasa putin sa traga,se strecoara si se bea ceaiul caldut,seara,inainte de culcare" Tot in cartea asta-"Boli specifice femeilor" mai spune de vasc,impotriva sterilitatii,sau a metroragiilor post-partum, despre bitter suedez pt o nastere usoara,care sa dureze mai putin,mai putine dureri si dilatare rapida,sau pt dureri postnatale,sau ceai de cretisoara,sau cimbru pt prevenirea pierderii sarcinii. Si multe altele,dupa cum spune si titlul cartii. Poate va e de ajutor ,mamicilor si viitoarelor mamici! Toate bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Draga Milana. Sunt in 7 saptamani si simt ca inebunesc ! Si eu caut un leac contra afurisitei de G. Mi s-a recomandat, si am luat EMETIN. Il poti gasi la farmacii. La mine nu prea a avut efect, dar am incercat avand in vedere ca e unul dintre putinele remedii 100% naturale. TE ROG ca daca gasesti vreu leac bun, sa imi spui si mie. Cu drag, FLORIDAN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu le-am tras cu lamaia destul de des, insa dupa prea multa lamaie am avut probleme cu aciditatea. Mi-a facut foarte bine chestii mentolate puternic, cum ar fi Tic-Tac (2 calorii) cu aroma de menta si guma Orbit winterfresh. Asta, dupa ce doctorul mi-a dat vitamina B9 care cica calmeaza destul de bine greturile astea. La mine nu prea le-a calmat - am vomat de cateva ori la inceputul sarcinii. Dar toate trec si vei uita complet de orice rau care ti-a fost cand iti vei tine puiul in brate. Sarcina usoara, ca aveti lung drum de parcurs... Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...