Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

help!!!


nico_10

Recommended Posts

Urmeaza sa nasc la jumatatea lunii mai. In momentul de fata sunt la serviciu (lucrez la aceasta firma de 2 ani) si vreau sa intru in concediu prenatal incepand cu data de 1 mai 2003. Salariul meu brut din cartea de munca este de 10 milioane lei. Cine ma invata si pe mine cum se calculeaza indemnizatia de maternitate? Plata indemnizatiei de maternitate se face lunar sau bilunar?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu conteaza salariul din cartea de munca ci salariul efectiv realizat in fiecare luna. Daca vei intra de la data de 1.05.2003 in concediu vei incasa banii lunar de pe statul de plata ca si pana acum. Modalitatea de calcul este urmatoarea: 1. Se aduna salariile realizate de tine in cele 6 luni anterioare lunii mai 2003 deci noiembrie->aprilie. Acest total se inmulteste cu 85%. Rezultatul se imparte la total numar de zile lucratoare din cele 6 luni si rezulta o indemnizatie zilnica. Aceasta in principiu ramane fixa mai putin indexarile periodice) In fiecare luna se inmulteste aceasta indemnizatie zilnica cu numarul de zile lucratoare din luna respectiva si rezulta indemnizatia bruta in acea luna. Aceasta se impoziteaza si se mai retine 1% fond de somaj. Aceasta calculatie dureaza pe o perioada de maxim 126 de zile incapand cu prima zi de concediu medical respectiv 1.05.2003 si se refera doar la indemnizatia de maternitate nu si la cea pentru crestera copilului minor pana la varsta de 2 ani a acestuia. Marius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fi sa aranjezi cu firma sa nu iti treaca nici un fel de concediu, ci direct cerere de ingrijire copil, pt. ca acele concedii iti afecteaza indemnizatia de ingrijire copil in minus. Eu asa am facut pt. ca am firma mea si sunt unicul angajat. Cele de la Casa de Pensii au facut mutre, dar poti sa le convingi cu o atentie. Succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...