Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Anestezia la stomatologie


Adi

Recommended Posts

Buna! Sunt insarcinata in 29 de saptamani. As vrea sa stiu, daca merg la dentist si este cazul sa imi scoata un nerv, anestezia poate sa il influenteze pe bebe? Ce sa fac? Daca incepe sa ma doara tare si nu pot suporta durerea? Multumesc mult, Adina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cand am avut probleme cu dintii si imi trebuia anestezie ptr. o extractie, doctorul mi-a recomandat numai cu xilina. Nu este recomandata anestezia in primele 3 luni si in ultimele 3 luni de sarcina. Si eu am asteptat pana in luna a4a ptr. a-mi scoate maseaua. Daca iti scoate un nerv poate sa-ti faca si anestezie locala, tot mai simti cate ceva, dar oricum este suportabila durerea. Sanatate multa, Maadi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te speria, stomatologul ar trebui sa stie ce fel de anestezic trebuie sa iti faca. Se face anestezie locala si nu iti afecteaza bb-ul. Atata timp cat tu nu suferi si nu o sa te doara o sa fie bine si ptr. bb. Durerea mamei inteleg ca il influenteaza si pe copil. Asa ca spune-i doctorului sa fie atent si sa-ti faca anestezia corect. Intr-adevar, xilina nu dauneaza. SI la cantitatea mica care se face nu are cum sa ajunga pana la copilas.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stomatologul tau trebuie sa stie ce anestezic si in ce cantitate poate sa foloseasca. Eu alaptez si ma duc la dentist (na, vorba aia, un dinte pentru un copil... caci dupa nastere au inceput problemele...) si mi-a facut numai citeva picaturi de anestezic, foarte putin... caci trece si in lapte. Mai bine, mie nu-mi plac anesteziile de la care nu-ti mai poti misca gura toata ziua... de obicei refuzam anestezia chiar si inainte de a fi gravida sau de a alapta, preferam sa suport putin durerea dar sa fiu in forma imediat dupa ce plecam din cabinet. Curaj si sanatate! [flo] @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu acum 2 ore am fost la dentist, dar sunt in a 8-a saptamana, si mi s-a spus ca nu e voie anestezie, deoarece contine andrenalina, si e e categoric interzisa in timpul sarcinii.Eu am avut o carie, si s-a rezolvat fara anestezie. Dar si asa credeam ca fac infarct, tot timpul ma gandeam la bebelu, sa nu pateasca ceva. Acum am scapat, si totusi ma gandesc ce bine ca m-am dus acum, ca dupa aia cine stie cum se inrautatea! Iti doresc succes!!!! alinkav
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adi, Eram in plin tratament stomatologic cand am aflat ca sunt insarcinata-adica aveam 1 saptamana si 1/2, cam asa ceva. Am facut si 3 radiografii dentare si anestezii la greu! Dr nu m-a intrebat daca sunt insarcinata si oricum era destul de devreme ca sa aflu chiar si eu. Insa cand mi-am dat seama, am crezut ca mor! Ma simteam atat de vinovata! Dar m-am interesat la multi medici si sa stii ca majoritatea mi-au spus ca nu se face tratament pana cand nu misca bebe. Stiu sigur ca se poate face o anestezie locala cu un spray special care iti amorteste locul, dar nu tine la fel de mult ca una injectabila. . Eu cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi mai multi doctori - ca sa fii sigura!!! Vreau sa-ti spun ca eu am ramas cu nervul scos,cu canalul obturat, cu pansamentul si...fara plomba pt ca mi-a fost frica sa ma mai duc. Si tot incerc sa-mi fac curaj, dar nu prea-mi iese! De ce oare ne-om confrunta cu atatea probleme??? Multa sanatate, Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adi eu sint asistenta.aici in israel se fac tratamente toata perioada sarcinii.nu conteaza felul tratamentului(de canal,plombe,extractii,)important e sa-l faca cu anestezie fara adrenalina.se spune ca film nu se face in prima jumatate a sarcinii,insa eu cred ca e mai bine sa nu faci deloc.dupa nastere poti cere sa te filmeze caci nu are legatura cu alaptarea.razele care se fac la dinti sint destul de slabe.verifica intotdeauna sa-ti puna un sort de protectie contra razelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...