Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

He he....mi-e dor de zapada....sincer...ca ma puteam da cu skiurile si cu saniuta :-)...aici e atat de cald. Asa vrea sa vina o ploicica de vara...sti tu...cu niscaiva tunete :-D, asa ca sa te mai racoresti. In Bucuresti, ieri, au fost 50 de grade in tramvaie...iti inchipui ce poate fi acolo...o cloaca de caldura, ce mai!!! Pana la noi ordine...numa' bine! Cica a scazut puncatjul la 28 ...acum eimportant sa mai avem IELTSUL si analizele medicale ...si via NZ!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Ina 77, mult noroc in obtinerea cit mai rapida a vizei! Daca te mai relaxezi un pic dupa IELTS, zi-mi si mie ce stii despre firma de consultanta care v-a facut evaluarea, ca vrem si noi, ca tot stam asa si trece timpul........ Bafta multa in continuare! Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, lasati d**** avocatii si firmele de emigrare! Puteti face singuri dosarul,evaluarea,etc... ABSOLUT totul e scris pe site-ul oficial, [url]www.immigration.govt.nz[/url] Ina77 vei vedea acolo ca din pacate punctajul n-a scazut deloc la 28 puncte anul asta, baremul e la 29 din decembrie 2002 si atunci a scazut de la 30... deci nu va luati dupa zvonuri si nu umpleti de pomana buzunarele smecherilor.... :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit shi eu......sincera sa fiu nu mi se pare o usha trantita ....ba din contra......pentru unii se deschide larg poarta. Ce vor sa faca este sa incurajeze popularea altor orashe...Aucklandul a devenit insuportabil de aglomerat shi de scump in ultimii 3 ani de cand s-a deschis emigrarea haotica......shi mai ales sa reduca numarul profesorilor, doctorilor, inginerilor care conduc taxiurile sau fac pe vanzatorii. Vor sa aduca numai oameni pregatitzi shi pentru care sunt deja joburi pe piatza. Ce e asha de rau??? Shtitzi catzi emigrantzi sunt care vin shi trec direct pe asigurari sociale???? Iar usha se deschide larg pentru tineri shi profesionishti...ceea ce nu e absolut de loc rau....sistemul de calculare a punctajului de pana acum ii cam dezavantaja pe aceshtia......se pierdeau puncte frumoase la experientza in munca. Sper din tot sufletul sa fie o oportunitate si pentru cadrele medicale....tocmai aseara am aflat ca in partea de nord a Aucklandului s-a construit o maternitate, este dotata full cu toata aparatura shi facilitatzile...din pacate s-a amanat darea ei in folosintza din lipsa de cadre medicale. Doamne ajuta la toata lumea! Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai la nivelul bunelor intentii suna bine, dar realitatea e trista... Pina o sa apara noua lege care chiar sa faca ceea ce spun ei, politica interimara e de usa inchisa: s-a desfiintat posibilitatea de a pleca cu job search visa si a aplica apoi pentru rezidenta, acum fiind obligatoriu sa ai job offer pentru a aplica. Iar un job offer de la distanta e practic imposibil de obtinut pentru un roman...:( In plus, noile reguli se aplica retroactiv si din 20.000 de aplicatii depuse deja se estimeaza ca peste jumatate vor fi anulate...o mare magarie. Oamenii aia au respectat conditiile existente la momentul depunerii actelor, iar acum sint trimisi acasa. Iata si un articol din Herald relativ la asta... [url]http://www.nzherald.co.nz/storydisplay.cfm?storyID=3510477&thesection=news&thesubsection=general[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa ma injurati cit vreti, da' pe site-ul oficial al NZIS nu se poate face evaalurea decit ca visitor! Si asta nu de ieri-de azi, ca-l accesez cel putin la 2 saptamini si asa e de multe luni! Deci, eu cum imi fac evaluarea punctajului, daca la ei pe site nu e valabila, iar cel mai apropiat consulat e la Londra? Astept idei!! Pliiiiz!!! Mult succes macar celorlalti! Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In acest moment se modifica punctajul shi modul de calculare. cerd ca nici macar o firma specializata in emigrare (serioasa) nu te poate ajuta in acest moment deoarece nu se shtie cum va fi legea noua. Acum se vor putea lua puncte shi daca mergi in alta zona in afara Aucklandului. Trebuie sa ai rabdare pana se ia o hotarare. Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain de raspunsuri, fetelor! Deci, deocamdata, sa stam cuminti si sa mai fac ceva competente, specializari, sau sotul meu sa mai faca ceva cursuri, sa mai ia ceva certificate, nu?! Multumesc inca o data si vaa pup pe toate! Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...