Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

emigrarea sufletului


Recommended Posts

Am plecat din tara intr-o toamna tirzie in '99 frumoasa cum numai in Ro poate fi, plina de culoare si miresme. Ma incurajam singura spunindu-mi ca trebuie sa fiu calma si sa ma comport ca si cum as pleca intr-o scurta calatorie din care sigur ma voi intoarce. Abia ajunsa in avion ca deja incepuse sa ma cuprinda o frica nebuna ca n-am sa pot uita niciodata de unde am plecat si pe cei pe care i-am lasat, ca o sa mor de dor fara sa mai aflu vreodata daca am facut bine sau nu ca ne-am hotarit sa incepem o noua viata... Afara ploua si mie-mi parea ca toata lumea plinge odata cu mine, iar dorul incepea sa se tranforme aprope intr-o durere fizica, surda. Aceasta senzatie nu poate fi descrisa in cuvinte, caci ele sint prea sarace ca sa poata exprima ceea ce simteam atunci... Acum parca s-a mai atenuat, dar inca ma mai doare fiecare anotimp petrecut departe de Ro, fiecare toamna aramie si zgomotoasa cu castane cazute pe alei, fiecare primavara cu ghiocei si martisoare si iernile cu miros de cozonaci si atmosfera de sarbatoare cum numai acasa poate fi ... Mi-a placut Montrealul atunci cind am ajuns in plina vara indiana (fenomen unic in Am de nord) invaluit intr-o lumina aurie (poate din cauza frunzelor ingalbenite de artar mi se parea asa) c-un cer albastru clar si-un soare stralucitor ce te orbea. As mai putea scrie vrute si nevrute dar cred ca e mai bine sa ma opresc si sa mai las pe altii sa povesteasca depre emigrarea sufletului ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 169
  • Creat
  • Ultimul răspuns
De ce te-ai oprit din povestit? eu una astept cu nerabdare sa ne mai scrii, sa ne spui daca acolo ti-ai gasit alinare pentru dorul ce te durea si cum s-a adaptat sufletul tau la aceasta emigrare. Numai bine, de-aici din Bucuresti, unde acum, la mijloc de aprilie, e foarte frig si se mai zburleste cite-un fulg pe ici - colo... Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place subiectul. Haideti sa va povestesc si eu despre sentimentele pe care le-am incercat in momentul plecarii din tara. Totul a fost bine si frumos pina cind m-am vazut in avion. O avalansa de sentimente imi rascolea sufletul: tristete si bucurie , frica si speranta, duiosie si dragoste imensa pentru cei pe care ii lasam acasa. In momentul decolarii am simtit ca-mi fuge pamintul de sub piciore, iar clipa cind avionul s-a desprins de pamintul iubit care se numeste RO am simtit ca s-a rupt ceva in mine ca o parte din inima mea a ramas linga cei dragi pe care-i paraseam. Atunci m-a cuprins o duiosie imensa fata de tara asta mica si frumoasa hulita de toti , in care m-am nascut si in care am trait cele mai frumoase clipe din viata mea . Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca voi mai povesti. Asta ar insemna sa intru prea mult in amanunte, as incepe sa retraiesc toate nelinistile mele de atunci si credeti-ma ca nu-mi fac deloc bine. Am invatat intre timp sa-mi protejez cit pot de bine sufletul de privirile indiscrete ale celor care nu stiu decit sa loveasca cu vorbe. Am inceput demult sa nu mai am regrete, sa nu-mi mai rascolesc amintirile. Atit imi mai permit citeodata, sa visez si sa sper... va [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am recitit cu drag cele doua descrieri si m-a cuprins un moment de filosofie, de nu va vine sa credeti.......... Adica ma intreb si eu de ce pot vorbi si povesti atat de frumos despre Romania doar persoanele care sunt departe de EA...., care atunci cand inca erau in tara, doreau cu ardoare sa o paraseasca?!?! O sa radeti poate dar acesta este mult banalizatul "patriotism". N-ai cum sa-l simti decat atunci cand esti departe de Romania, atunci cand fiecare clipa masoara dorul de tara, de cei dragi.........de radacinile din care te tragi. Va intrebati poate de ce fac atata pe desteapta cand se vede clar ca scriu din Romania. E adevarat ca sunt ACASA si pot scrie despre asta ptr. ca mi-au fost suficiente doar 6 saptamani in alta parte ca sa-mi pot da seama despre cele ce v-am spus. Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...