Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sani durerosi inaintea menstruatiei


Recommended Posts

Stiti daca exista vreun remediu impotriva sanilor durerosi inainte de ciclu? Aceasta durere o simt cu vreo saptamana inainte si mai ales la sanul drept. Nu ma doare decat la atingere dar este o durere cam enervanta? Oare o fi vorba de mastoza? Mirela, mamica lui Andrei (5 anisori)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Mirela,si eu am astfel de dureri cu multe zile inainte de ciclu- sau mai bine zis aveam,ca acum mai simt ceva doar dimineata, si asta de cand am inceput sa beau ceai de coada-soricelului,care e foarte bun pt probleme feminine,ca si cretisoara,sau salvia. Eu beau ceaiul asta de vreo saptamana, zilnic,si cica sa aiba efect in simptome de pre-menstruatie trebuie baut vreo 2-3 luni- dar eu deja simt ca-mi face bine,si sincer am sa-l beau de acum incolo,ca rau n-are ce sa-mi faca. Iar daca mai ai si vreo alta indoiala legat de durerile de sani,eu zic sa-ti dai cu alifie de galbenele,ca tare bine mai face. Toate bune, Piatra lunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, de vreo trei luni am si eu aceiasi problema. Inainte de ciclu, cam cu o saptamana, ma doare sanul stang in partea de sus dar o data cu venirea ciclului durerea dispare. Nu e o durere puternica dar vorba ta, e enervanta. Am aproape 35 de ani si pana acum n-am avut nici o problema de genul asta dar se pare ca inaintand in varsta apar si astfel de probleme. Ma gandesc sa merg la medic, oricum n-am fost la un control de 2 ani, dar cred ca e o problema hormonala si chiar am citit undeva ca ar fi ceva unguente care amelioreaza astfel de dureri;ar trebui sa intrebam la farmacie. S-ar putea ca si niste anticonceptionale sa ajute - regland hormonii- dar bineinteles in primul rand ar trebui sa mergem la medic. Asa ca, uite, mai astept si eu alte sfaturi. Cu prietenie, Mirela.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu aveam dureri cu tot cu anticonceptionale, si la cati ani am luat din astea,parerea mea e ca orice probleme ai avea,daca le trateaza,le trateaza pe moment,cand le stopezi problemele tot acolo is. Si stiu ce spun ca eu aveam dureri de sani cu vreo 2 saptamani inainte,acu am cu doar cateva zile inainte si cum am zis,nu mai sunt asa de intense. Plus restul simptomelor.Eu zic sa incercati un ceai pe zi,ca nu are ce rau sa faca. [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu precizarea ca mie, durerile mi-au aparut EXACT dupa ce am renuntat la anticonceptionale. Am luat Marvelon timp de 2 ani si jumatate. M-am simtit foarte bine cat timp le-am luat, nu aveam dureri nici de sani inainte de ciclu, nici de ovare. Din pacate a trebuit sa renunt la ele pentru ca intre timp mi-a crescut colesterolul. Mirela, mamica lui Andrei (5 anisori)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot Marvelon.E adevarat ca inainte durerile erau mai putin intense si da cand nu mai iau devenisera mai intense,ba in prima luna dupa ce le stopasem am avut niste dureri de ovar de nu mai puteam,doctorul a zis ca n-am nimic,si la fiecare control a iesit ca n-am nimic la ovar, doar ca era mai sensibil cred, insa acum nu mai am probleme nici cu una nici cu alta,adica in sfarsit nu mai am suferinte la pms. [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, asta este problema hormonii! De fapt,CRED, pt.ca nu sunt medic! Eu nu iau anticonceptionale de 2 ani si adevarul e ca n-am avut nici o problema din asta si ma simteam bine, dar ginecologul a zis ca mai bine renunt la ele si sa pun sterilet . Asa am facut si apoi mi-a parut rau pt. ca de-atunci am tot felul de mici probleme, inclusiv asta cu sanii. In revista Avantaje din aprilie este un mic articol despre mastodinie. Tot, MIRELA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu cateva zile am postat o reteta cu aloe care merge f bine la reglari hormonale si te ajuta sa scapi si de durerile de san; asta in cazul in care gasesti aloe batrana sau poti incerca sa te ungi cu Crema de galbenele si propolis produsa de Hofigal sau cu Fenilbutazona unguent care isi face efectul imediat. Amandoua mi-au fost recomandate de doctor asa ca poti incerca si tu. Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceasta problema de vreo cateva luni, am avut-o si inainte de sarcina, dar dupa nastere, chiar ma bucuram ca nu mai am simptome premenstruale. Si cand colo, iata-le....nelipsite, mi-au dat doar un ragaz. Asa ca intreb si eu: ce efect au unguentele alea, oricum ar fi ele, daca problema este de natura hormonala. (ma intreb cum sa influenteze ele numai prin aplicare locala sistemul endocrin...) O sa ma mai interesez si eu. Vilma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...