Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Neliniste


Recommended Posts

Buna ziua! Sunt tare nelinistita. Am ramas insarcinata, dar din motive medicale nu pot pastra aceasta sarcina. Am abia 3 saptamani de sarcina, dupa Paste am sa fac avort. Imi spuneti va rog, cele ca ati trecut prin asa ceva, cum este? Doare? Dureaza mult? Sangerezi mult? Etc. Va multumesc mult de tot. Sanatate multa. Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Imi pare rau ca nu poti pastra sarcina, dar nu te descuraja, va veni o zi... In ceea ce priveste avortul, eu pot sa-ti spun cum a fost la mine. Eram in saptamina a 8 si am avut un avort spontan, deoarece sarcina s-a oprit din evolutie. Am fost la ecograf unde mi s-a dat veste rea si medicul mi-a spus sa merg a doua zi sa-mi faca chiuretaj. Seara, am inceput sa am dureri mari in abdomenul inferior si am inceput sa singerez. Am plecat urgent la spital. Mi s-a facut o injectie care m-a cam ametit si apoi am fost chiuretata. Am simtit ceva neplacere, nu a fost foarte dureros, dar nu-mi placea senzatia. Poate tie ti se va face anestezie si nu vei simti nimic. Dupa aceea mi s-a spus sa nu incercam sa avem un copil timp de 6 luni ca sa se refaca uterul. In ceea ce priveste singerarea, dupa ce m-au curatat in interior am avut singerare ca la ciclu, poate nu chiar asa de abundenta. Oricum ti se vor prescrie niste medicamente. In cazul in care esti anemica ar fi bine sa iei si pastile cu fier ( una pe zi) o anumita perioada. Sanatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stai linistita . si eu am facut o intrerupere de sarcina in urma cu cativa ani, mi-a fost foarte frica, insa vreau sa iti spun ca nu am simtit absolut nici un fel de durere. a durat aproximativ 7 minute si nu am sangerat decat atat cat singerezi in timpul menstruatiei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi acum imi permit sa "dau sfaturi" si sa imi para rau dupa o sarcina intrerupta cind aveam 21 de ani, trebuie sa te incurajez si sa iti spun ca nu e atit de traumatizant pe cum iti inchipui tu. Eu la 21 de ani eram asa de terifiata ca "ar putea sa afle parintii" incit nimic nu mai conta. Asadar am facut anestezie generala si nu am simtit absolut nimic, nimicut, ci doar o senzatie de greata de la anestezie. Atentie: nu minca in dimineata in care mergi la avort pentru ca anestezicul itit provoaca stari de voma, ia-ti la tine o sticla cu apa plata. Nu uita tampoanele extra si cere si medicamente pentru prevenirea infectiei (iti spun asta deoarece stiu pe cineva careia nu i s-a prescris nimic, nici macar indometacin). Ia pe cineva cu tine sa te sprijine, eventual "faptasul", dar daca nu se poate, oricine. Nu te zgirci, intoarce-te cu taxi-ul, e mai putin stresant decit RATB-ul, si stai linistita, pe burta, incearca sa te odihnesti. Desi e usor de spus "mai gindeste-te" incearca sa o faci si daca totusi, trebuie, bafta si sa ne spui cum a fost!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut chiuretaj si cu anestezie locala si cu generala. La anestezia locala, ce sa zic, te doare, nu pot spune ca nu simti nimic. In schimb la cel cu anestezie generala a fost super ok. Vezi ca depinde de medic, ce fel de anestezic foloseste (ma refer la cel ptr. anestezie generala. Acum se folosesc unele mai bune si te trezesti imediat dupa interventie. Eu n-am avut nici o problema dupa asta, n-am simtit absolut nimic si m-am simtit perfect si dupa. De sangerat, ar trebui cateva zile, nu mai mult. Dar depinde si de organism.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum spuneau si fetele durerea nu este fiindca esti anesteziata si sunt sangerari ca la ciclu, dar in schimb este durerea sufleteasca.Eu si acum dupa 8 ani de la prima si ultima intrerupere sufar mai ales ca de atunci nu am mai reusit sa ramana insarcinata si asta imi da mustrari de constiinta. Dar in cazul tau, daca sanatatea nu-ti permite este mai bine sa faci acest pas. Bafta Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost chiuretata din cauza unei sarcini oprite in evolutie. Pot spune ca a fost cea mai groaznica zi din viata mea. Pe langa faptul ca imi parea foarte rau fiindca imi doream mult acest copil, durerea a fost forte puternica cu toata anestezia lor. Eu nu as recomanda nimanui sa treaca prin asa ceva. Chiar e neaparata nevoie? Nu se poate face nimic altceva? Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu te superi ca te intreb:Daca nu ai avea probleme ti-ai mai dori un copil?Daca da,te sfatuiesc sa nu renunti!Eu am trecut prin asta si am acum,cu ajutorul lui Dumnezeu si al unui OM deosebit ce mi-a fost duhovnic,2 copii minunati pe care nu speram sa-i am vreodata!Ce zici?Scrie-mi daca vrei detalii. Ana gana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mariana. Eu am facut un avort acum 2 ani jumatate. Nu stiu cum a fost la alte femei, dar eu am trecut usor peste acest moment, contrar asteptarilor. Eu una nu am simtit decat o durere (suportabila) de vreo 30 de secunde, ceva mai intensa decat cea de ovare din timpul menstruatiei. Apoi durerea a inceput sa scada in intensitate si dupa vreo 10 minute am plecat, pe picioare, acasa, impreuna cu sotul meu. Probabil ca sunt si femei care suporta mai greu acest moment sau care, doamne fereste, fac complicatii. Dar, in general, daca totul decurge bine, nu este ceva foarte dureros. Ca sa fac o comparatie, eu personal am trecut de multe ori prin dureri de dinti sau masele mult mai intense. DAR, cu toate astea nu mi-as mai dori sa trec prin asa ceva. Cred ca motivul nu are rost sa-l mai spun. Cat despre locul unde urmeaza sa-l faci, eu te sfatuiesc sa nu cauti locul cel mai bun, ci MEDICUL CEL MAI BUN , IN CARE SA AI INCREDERE SI SA SE POARTE FRUMOS CU TINE. Eu am fost la Bucur. Desi aveam o parere urata despre Bucur faptul ca am avut o doctorita minunata cu care de altfel am si nascut acum 5 ani, pana la urma m-am decis sa merg acolo. Vreau sa-ti spun ca in afara de conditiile de "cazare" care cam lasau de dorit restul a fost foarte bine. Faptul ca am avut parte de un medic in care aveam deplina incredere, restul chiar ca nu a mai contat. Cat despre perioada de dupa, sangerarea este cam de 2 saptamani, in unele zile mai intensa. Eu iti doresc sa treci usor peste asta si multa, multa sanatate. Mirela, mamica lui Andrei (5 anisori)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...