Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Echografii


Recommended Posts

Fetelor va rog sa imi explicati si mie care este diferenta , daca exista , intre echograf Doppler, echo. morfologic si 3D. Cu 3D e clar dar nu prea stiu nimic despre restul. Si daca sunteti din Constanta poate imi puteti spune daca sunt si la noi in oras. De Doppler am auzit ca ar fi unul singur in Spitalul Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu pot spune ca sunt foarte avizata dar cred ca te pot ajuta. Echo Doppler sau morfologica este una si aceeasi. Practic principiu dupa care au fost construite aparatele este principiu Doppler, si este folosit in medicina si in alte ramuri (arterita, etc.). Echo 3D cred (dar nu sunt sigura) este tot acelasi lucru, doar ca prezentarea (rezolutie, culori, etc.) este mult mai buna, soft-ul aparatului permite compunerea imaginilor si creeaza senzatia de 3D. Echografe Doppler sunt multe in Buc., Atat la spitale cat si la cabinete particulare. Diferenta consta in general in pret, calitatea imaginii si mai ales capacitatea medicului de a masura si interpreta imaginile. Eu am facut echo morfologica la Filantropia, aparatul este (dupa cum am citit pe net la producator) printre cele mai performante, iar pretul echo a fost de 250000lei (adica foarte mic). Spre sa te fi ajutat putin, Iona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...