Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

E bine pentru 2ani si jumatate?


micaela

Recommended Posts

Stiu foarte bine ca nu toti copii sunt la fel, dar sunt curioasa sa stiu ce fac copilasii vostri, sau ce au facut cand aveau 2 anisori si jumatate. Eu va povestesc ce stie puiutul meu: sa incepem cu faptul ca recunoateste o mare parte din animale (le cunoaste si stie cum fac ele) deja toate culorile si chiar nuantele roz, bleu, gri, bej.Cunoaste cateva marci de masini: Opel (ca a noastra), Tico (care lui ii este tare draga), Matiz si Dacie, nu mai spun de : papuc, bus, tir, jeep,tractor. A invatat o parte din litere, cele care le asociaza cu lucruri sau persoane dragi lui, de ex: A- Alina, B-Bacalu (numele nostru de familie), C- Copii, D- Denis, J- jucarii, I-Ionut, M- mama, N- nana, T- tata, S- Sebi (numele lui). Cu cifrele stam prost stim cand e unu, doi, patru si tor ce e peste patru pentru el sunt "multe". Iubeste (si de asta ma bucur cel mai mult) desenele animate ale copilariei noatre: Alba ca Zapada, 101 Dalmatieni, "Pisicile Tocate" cum spune el (Pisicile Aristocrate), Cartea Junglei, Dumbo, Peter Pan iar de pe Cartoon nu alege decat Tom si Jerry, Bugs Banny si Dexter. Va pup si asteptam sa ne spuneti despre voi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E bineee, mamico, si noi cam tot ca Sebi al tau (poate stam ceva mai bine cu cifrele, si am invatat citeva cuvinte in lb. engleza, dar asta nu are importanta, sa ne fie copiii sanatosi!). Vreau sa-ti pun o intrebare : desenele animate de care pomeneai, le ai pe caseta video ? Eu ma chinui de citeva luni sa fac rost de ele si n-am gasit pe caseta video nicaieri in Bucuresti filmuletele lui Disney. Multumesc, Amalia si Vladi (2 ani si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt casete video ci fime pe CD-uri si le vede la calculator. Motiv de suparare pentru noi, pentru ca el nu intelege de ce eu butonez acolo cine stie ce si nu-l las pe el sa vada ce vrea la calculator. Filemuletele sunt mai mult decat frumoase asa ca il inteleg.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, mi-era teama ca o sa-mi dai raspunsul asta.Din pacate, eu nu am calculator acasa, nu stiu cum sa fac sa-i aduc filmuletele astea acasa.De pe Cartoon nu alege decit Tom si Jerry si poate inca vreo 2-3.Restul nu-i plac si nici mie nu-mi plac, ptr ca sint groaznice... Mersi mult. Pupici de la Amalia si Vladi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Cind sunt nascuti copii vostri? Noi am implinit luni 2 ani si jumatate si stam cam la fel cu copilasii vostri, adica; cu cifrele mai slabut (le stie pe toate, dar cind vine vremea numaratului sare peste unele),alfabetul aproape in intregime, cunoastem si animalutele si citeva marci de masini (desi doar tico stie care e!), avem memorie vizuala, cu personajele din desene animate mai slabut ca de curind am prins gustul lor si... cam asta este, in mare. [hippi] Carmen si Ionut[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by micaela
Draga ENYA Sunt foarte de acord cu ceea ce spui, si Sebi exact la fel face La cartoon mai mult se enerveaza ca nu dau aia mai mult cu iepurasul Bugs, si cu Tom si Jerry. Ii mai place cu ursul ... (nu mai stiu cum il chiama). Mihaela si Sebi.
YOGY ?! Nu cred ca am scris corect... Amalia si Vladi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...