Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

despre epidurala


Mihi

Recommended Posts

Super epidurala(aici se chiama peridural)!!!!!!!!!!!!!!si noi ne-am distrat de minune la nastere ,in prima parte a ris sotul caci eu aveam contractii(mi-a pus anestezia cind am ajuns la dilatatie 4)in a doua parte dupa epidurala m-am distrat eu caci pe sotul il cam luase caldurile vazind atitea aparate si ustensile in sala de nastere!!!!!!!!![pk][pk][pk][pk][pk][pk][pk][pk][pk][pk][pk][pk] AureliaGalerne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu stiu ca se poate face si la cezariana ( totul depinde de medici, daca vor si stiu ce sa faca); eu am fost la un pas de cezariana, deja imi facusera epidurala si medicul a spus ca se poate, bebe nu are nimic, la rahianestezie trebuie sa actioneze mai rapid. Petruta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

care anestezie te lasa cu dureri de cap? eu am facut generala si nu am avut nimic decat o trezire mai grea, nici o durere de cap. Cum e cezariana cu rahianestezie? Ce simti? De ce nu vrea doctora mea sa faca? Ce dezavantaje sunt? Va multumesc. Dana[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu cezariana numai cu epidurala nu se face pentru ca e greu de dozat anestezicul in mod corect si nu risca medicul sa iti dai prea putin sau prea mult. Medicul meu imi recomanda cezariana cu rahianestezie combinata cu epidurala... din cate am inteles rahianestezia se face prima iar pentru epidurala iti lasa un tub prin care mai dozeaza anestezic in timpul operatiei dupa cum este nevoie. Desigur fiecare medic are parerile lui. Cred ca unii prefera anestezia generala pentru ca rahi+epi presupun exista unui anestezist bun (numai cand ma gandesc ca se fac in maduva eu ma cam sperii...) si poate nu toti medicii au deplina incredere intr-al lor. Despre epidurala se spune ca te lasa cu dureri de cap. Eu care sunt la prima nastere nu as putea sa iti spun... aici pe forum am citit si pareri pro si contra, cazuri in care ramai cu dureri de cap si cazuri in care nu ramai. Depinde de cat de bun e anestezistul. Din cate stiu eu (numai din citite) acum nu se mai practica anestezia generala decat in cazuri de urgenta... deoarece risti ceva pe nume pneumonie de aspiratie, plus ca nu se pot face decat vreo trei anestezii generale in toata viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi! Trebuie sa vorbesc cu doctorul sa vad ce experienta are cu epidurala! Ma cam inspaimanta durerille de cap de dupa dar sper sa n-am ghinion! Din Timisoara nimeni, nimic!? Sanatate ca-i mai buna decat toate! Mihi mami lui Lori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Kehleyr, Am fost f. atenta la ce ai spus tu legat de anestezia rahi+epi ptr. cezariana ptr. ca oarecum sunt in aceeasi situatie ca si tine. Voi naste tot la municipal si tot cu acelasi medic, dar in august. Cu dr. nu am discutat pana acum despre nastere ptr. ca am considerat ca mai e destul timp pana atunci. Eu aveam impresia ca la noi se practica pe scara f.larga anestezia generala, dar ma bucur ca mai sunt si exceptii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga tigresa, Nici eu am discutat in detaliu cu medicul inca, dar am aruncat cum s-ar zice o intrebare... vroiam sa stiu daca ar fi sanse sa nasc natural cu miopia mea. Insa el mi-a spus ca mai bine sa nu risc. Oricum eu am foarte mare incredere in el si daca spune cezariana cu rahi+peri, asta ma asteapta... O sa iti mai dau detalii dupa ce nasc [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut cezariana cu rahi si nu am avut dureri de cap pt ca m-a sfatuit o prietena care are la activ o groaza de operatii sa nu misc capul dupa operatie. Daca se intampla totusi sa ai dureri de cap si sa fii molesita tr sa ti se dea sa bei sifon cu lingurita o zi intreaga. Pupici si sa va traiasca bebelusii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...