Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum decurge operatia cezariana?


Kehleyr

Recommended Posts

Eu am facut cezariana cu anestezie generala, sonda nu stiu cand mi-au pus-o dar stiu cand au scos-o, si nu am simtit nimic, iar dupa ce mi-a trecut anestezia, m-am si dat jos din pat...burta m-a durut dar suportabil cam trei zile de la operatie...dupa aceea pot sa zic ca doar ma mai jena locul.,..deci in concluzie ...totul a fost ok... ps. nici nu am ramas cu burta... te pup si nastere usoara [biz][biz][biz] Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, fetelor! Si eu o sa fac cezariana( am miopie) si, drept sa spun, am un pic de emotii. O sa nasc la inceputul lui mai, mai am putin. Am inteles ca o cezariana decurge in general fara complicatii, iar durerile de dupa sunt suportabile. Cu cate tipe am vorbit, nici una nu s-a plans ca ar fi fost ceva insuportabil. Asa ca... sa fim curajoase![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun din experienta proprie sa nu-ti fie teama absolut de loc, nu are de ce ai facut cea mai buna alegere. Totul va fi OK.
quote:
Originally posted by pisi_ella
Buna, fetelor! Si eu o sa fac cezariana( am miopie) si, drept sa spun, am un pic de emotii. O sa nasc la inceputul lui mai, mai am putin. Am inteles ca o cezariana decurge in general fara complicatii, iar durerile de dupa sunt suportabile. Cu cate tipe am vorbit, nici una nu s-a plans ca ar fi fost ceva insuportabil. Asa ca... sa fim curajoase![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ai aici un articol foarte interesant, cu poze:
http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=345
Si eu am avut cezariana si totul a decurs perfect! Anestezia nu doare, am avut o rachianestezie, nu ai voie sa maninci nimic si nici sa bei cu 12 ore inainte (eu am fost luata prin surprindere si bausem, iar dupa anestezie era sa [vom]...) Da, se pun catere pentru urina, dar nu e mare lucru, nu doare, e doar putin cam neplacut cind sunt puse si cind sunt scoase. Ai voie si este chiar recomandat sa te ridici din pat cit mai repede dupa operatie. Asa te refaci mai repede si se prinde operatia mai bine. Eu m-am ridicat, cu ajutor, cam la 10 ore dupa operatie. Pe mine nu m-a durut operatia dupa, caci luam calmante. Ma durea doar cind faceam anumite miscari care solicitau muschii abdomenului, cind tuseam sau rideam... [:D] Nu prea poti sa te misti bine in primele zile, operatia "trage", dar totul reintra in normal foarte repede. Poti sa citesti povestiri despre nasteri prin cezariana si la "Nasterea pe glob". Daca vrei sa o citesti pe a mea, este aici:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=451
Nastere usoara si un [bb] sanatos!!! [flo] [pup] @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe], 9 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisi, cit de mare e miopia?? Eu am -6,5 si am nascut normal fara nici o problema. Corinna
quote:
Originally posted by pisi_ella
Buna, fetelor! Si eu o sa fac cezariana( am miopie) si, drept sa spun, am un pic de emotii. O sa nasc la inceputul lui mai, mai am putin. Am inteles ca o cezariana decurge in general fara complicatii, iar durerile de dupa sunt suportabile. Cu cate tipe am vorbit, nici una nu s-a plans ca ar fi fost ceva insuportabil. Asa ca... sa fim curajoase![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai te instaleaza cu bagajul la reanimare, apoi te invita la o discutie cu anestezistul care iti pune niste intrebari despre sanatatea ta si isi face o impresie despre firea ta si starea de spirit. Apoi te invita sau conduce in sala de operatie unde e o masa(pat) in mijlocul camerei, sub o lampa puternica (cam cum ai vazut in filme). Patul e tare, inalt si ingust. Te ajuta sa te urci pe el, mainile le asezi in lateral pe niste suporturi (parca esti rastignita) si te inteapa cu ace in vene dupa ce ti-au legat mainile cu niste cureluse. Cineva iti indeasa un furtunel subtire in ... pe acolo pe unde faci pipi si e cam neplacut. Unora le pune sonda dupa ce la anesteziaza. Poti sa ceri inainte, daca vrei asa. Eu nici nu stiam ca-mi pune asa ceva si nu vroiam sa desfac picioarele. Apoi apare doctora, eu eram deja ametita, nu stiu daca de la perfuzii sau de la frica. Anestezista sta la capul tau si-ti spune: "Acum ai sa adormi si ai sa te trezesti la ultima cusatura." Exact asa mi-a spus mie si mi-a pus pe nas si gura o masca de respirat cu un gaz fara miros dar care m-a dus in lumea viselor...Visezi ceva si te trezesti pe jumatate chiar la ultima cusatura dar nu te doare, doar o simti. Ti se spune:"ai o fetita de 4,350 kg" Pardon asta mi-au spus mie[:D] Iar eu nu am crezut, credeam ca persoana respectiva e cea ametita nu eu. Esti la granita dintre constienta si inconstienta, te chinui sa-ti pastrezi luciditatea dar nu poti. Mai atipesi. Intimpul asta esti mutata pe patul de la reanimare adus in sala de op. pe roti si deplasata la locul tau la reanimare.Vezi pe langa tine pa cei dragi ca prin ceata, incerci sa vorbesti dar nu reusesti decat soapte. Cred ca eram penibila. Ai grija sa nu te vada prea multi din familie in starea asta. Nu m-a durut operatia decat daca ma miscam, nu am luat nici calmanta. Aveam pe burta o punga cu gheata care tinea operatia amortita. A doua zi m-am sculat ca greutate din pat ajutata de asistente. La reanimare asistentele sunt foarte dragute si atente, vin mereu sa te intrebe cum te simti. Cand te muta in salon e cu totul altfel ,nu prea te mai baga nimeni in seama. Asta e poveste a mea de spitalul Giulesti in 1994. Nu cred ca difera prea mult de altele mai recente. Bafta, nu ai de ce te teme. Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, iti multumesc... intre timp am citit si povestea ta mai detaliata dintr-un forum mai vechi... Oricum la cum ma simt eu acum parca povestesti un film de groaza, cel putin faza cu legatul de masa si cateterul urinar mi se pare cumplite :) Dar ma gandesc ca daca au supravietuit si altele o sa supravietuiesc si eu. Oricum parca tot suna mai bine cezariana decat nasterea naturala... sau poate sunt eu mai fricoasa. Dar oricum alegerea nu e a mea ci a doctorului... Yasmine, eu am cam ca tine miopie si mi-a spus doctorul ca e mai bine sa fac cezariana... Zicea si el ca e posibil sa nasc si natural fara probleme, chiar si cu miopie, dar ca nu are rost sa risc... Tu ai nascut in Germania? Am si eu o prietena acolo care imi spunea ca nici daca vrei nu iti fac cezariana... ea era foarte mica de statura si cu solduri inguste si a cerut expres cezariana, si tot nu au vrut sa ii faca... In fine, probabil ca depinde foarte mult de doctor oriunde te-ai afla...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Mneata! Si eu am nascut prin cezariana si din ce am citit pe forum sunt singura care eram disperata ca o sa-mi scoata cateterul pentru urina,care nu m-a deranjat de loc si ma scutea de incomodele(inguste si joase)scaune de toaleta de la Bucur ,unde am nascut.Probabil cateterul mi l-a pus dupa ce am fost anesteziata (general)pentru ca nu am simtit nimic sau cine stie nu am simtit datorita contractiilor ingrozitoare pe care le aveam.Dupa operatie m-am simtit foarte bine,nu m-au lasat sa ma ridic decat dupa 24 de ore desi eu doream mai devreme.Singura neplacere in primele 2 zile a fost legata de ceva ce simteam in gat(mi s-a spus ca ar fi legat de anestezie) si care ma imi dadea senzatia de tuse(ca o expectoratie)si imi era teama sa nu se rupa operatia...In iulie o sa nasc din nou (la interval de 2 ani si 7 luni)probabil tot prin cezariana la spitalul Titan.O prietena a nascut de curand acolo si mi-a spus ca anestezista i-a recomandat rahianestezia ,pe care a si facut-o,dar dupa nastere se cam plangea de dureri de cap.Si eu stau sa ma gandesc ce anestezie ar fi mai potrivita... Sanatate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...