Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tot despre bona...salariu!!!


Recommended Posts

Fetelor, am gasit si eu o doamna care, din septembrie, va sta cu Andrei si Andreea. Femeia este tare draguta, iubeste copiii, are recomandari bune, numai ca eu nu stiu cat sa-i dau. Poate aveti voi idei. Ea mai face si menajul in casa, adica mai pune aspiratorul cand e necesar, mai spala, mai gateste. Insa, repet, doar daca este cazul! Vrea sa-i platim asigurarile de sanatate si contributia pentru pensie. Dar asta din salariul minim pe economie. Intrebarea mea este: cat sa-i mai dau in plus? Mai ales ca eu am doi copii!!! Iar programul ei va fi in functie de programul meu. Deci, poate varia: de la 5 ore la 8-9 ore pe zi. Va multumesc anticipat pentru idei, sfaturi, pareri. Angi si gemenii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
actualei bone (care sta cu 2 copii aproape tot timpul si face cam tot prin casa mai putin mancare) ii dau 3,5 milioane. mult, putin?! nu stiu. mi se pare rezonabil fata de cat se implica. ai putea, zic eu, sa-i dai aceste 3-3,5 milioane din care ii platesti si acele dari catre stat. iar programul... parerea mea (pe tonul din Divertis): solicita cat mai mult de la ea. termini mai repede si esti acasa mai devreme, nu-i nimic. iesi cu copiii la plimbare si ea calca. sau mergi la cumparaturi. oricum, stabileste de la inceput un program fix pentru care platesti o suma fixa. cred ca e cel mai bine asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de angi_gemeni
Fetelor, am gasit si eu o doamna care, din septembrie, va sta cu Andrei si Andreea. Femeia este tare draguta, iubeste copiii, are recomandari bune, numai ca eu nu stiu cat sa-i dau. Poate aveti voi idei. Ea mai face si menajul in casa, adica mai pune aspiratorul cand e necesar, mai spala, mai gateste. Insa, repet, doar daca este cazul! Vrea sa-i platim asigurarile de sanatate si contributia pentru pensie. Dar asta din salariul minim pe economie. Intrebarea mea este: cat sa-i mai dau in plus? Mai ales ca eu am doi copii!!! Iar programul ei va fi in functie de programul meu. Deci, poate varia: de la 5 ore la 8-9 ore pe zi. Draga Angi, depinde de posibilitatile pe care le ai... si de ceea ce iti cere si bona. Cel mai bine ar fi s-o lasi pe ea sa spuna cit vrea si apoi sa negociezi. Oricum, pt. 2 copii, sub 100 USD nu cred ca se poate discuta. Eu atit am platit si mi se pare rezonabil, dar totul poate varia de la caz la caz. Va pup, Teodora [olala][olala] Va multumesc anticipat pentru idei, sfaturi, pareri. Angi si gemenii
Draga Angi, depinde de posibilitatile pe care le ai... si de ceea ce iti cere si bona. Cel mai bine ar fi s-o lasi pe ea sa spuna cit vrea si apoi sa negociezi. Oricum, pt. 2 copii, sub 100 USD nu cred ca se poate discuta. Eu atit am platit si mi se pare rezonabil, dar totul poate varia de la caz la caz. Va pup, Teodora [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

3.000.000/luna fara sambata si duminica-10 ore/zi+mancare se ocupa exclusiv de catalina (6 luni si 3sapt), dar mai face cateodata o ciorba sau un fel de mancare pt noi ( ea ar vrea sa faca in fiecare zi, dar eu nu sunt de acord). De sarbatori mi-a facut cozonaci, iar daca am nevoie sa plec sambata sau duminica o pot lasa la ea ( i-am instalat un patut acolo). bona mea este o superdraguta si bebitza o place tare mult. in curand va trebui sa plec din tara in interes de serviciu si a fost de acord sa stea tot timpul cu ea. Ma ajuta tare mult, e ca o mama pt mine! VA DORESC TUTUROR SA AVETI NOROCUL DE A GASI O BONA CA A MEA. CATALINA SI O MAMICA FERICITA "Don't look back in anger!" "Don't look back in anger!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Angi, depinde de posibilitatile pe care le ai... si de ceea ce iti cere si bona. Cel mai bine ar fi s-o lasi pe ea sa spuna cit vrea si apoi sa negociezi. Oricum, pt. 2 copii, sub 100 USD nu cred ca se poate discuta. Eu atit am platit si mi se pare rezonabil, dar totul poate varia de la caz la caz. Va pup, Teodora [olala][olala] Teodora, multumesc pentru raspuns si idee. Tot la 100$ ma gandeam si eu... Ea nu a avut nici o pretentie. Atat doar: sa ma ocup de cartea ei de munca! Ramane sa mai discut si cu sotul meu! Multumesc si celorlalte fete pentru idei!!! Mai astept si alte raspunsuri Angi si gemenii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by angi_gemeni
quote:
Originally posted by Anny
La cat se ridica taxele pentru salariul minim pe economie?
In jur de 1 milion(1.100.000). Cat in plus? Multumesc, inca o data... Angi si gemenii
Angie, incearca totusi sa nu-i spui tu o suma. Mai bine da-i mai putin de 100 USD (daca accepta) si mai mareste-i salariul dup-aia, din cind in cind. Ori, si mai bine, da-i-l in USD/Euro, ca sa scapi de discutiile legate de eventualele mariri de salariu [bang]. Totusi e o munca necalificata! In concluzie, plateste-i cu totul 100 USD (taxe si salariu). Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca in Bucuresti preturile sunt mai mari. Pentru doi copii si mie mi s-ar parea un pret corect 3000000 de lei mai ales daca mai face si prin casa cate ceva. Eu sunt din provincie si 1500000 pentru un copil si ce poate face prin casa. Sunt foarte multumita. Si eu spun sa o lasi pe ea sa-ti spuna un pret. Poate iti cere mai putin. Oricat ai dispune de bani... nu strica ceva in plus. Apoi stai sa vezi cum se impaca si cu copilasii... In ce priveste programul... este greu sa stabilesti ceva sigur... cel putin asa este la mine. Sunt zile in care pleaca la 12, altele in care a stat si pana la 18. Insa foarte important este sa stea vreo 10 zile inainte cu gemenii si cu tine. Sanatate multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...