Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copil supradotat. E bine sa-l duc la gradinita?!


Recommended Posts

[purple]David implineste 3 ani pe 10 mai.Nu stiu de fapt daca se poate numi supradotat,e posibil ca noi sa fim subiectivi,dar oricum e clar ca-si depaseste un pic virsta.A inceput sa silabiseasca la 10 luni,la 1 an si 5 luni facea fraze scurte,stia culorile;la 1 an si zece luni vorbea cursiv,stia toate literele si cateva poezioare scurte. Acum, placerile lui,pe langa toate mijloacele de transport si alte jocuri specifice varstei sunt puzzle-urile(40-50piese),scrisul si cititul(se descurca numai cu cuvinte mai usoare)si invatarea limbii engleze.Am inceput sa-i vorbesc acum o luna cate 5-10 min.pe zi si deja putem conversa un pic in engleza.Acum vine el cu ideea:"De-acum vorbim engleza,nu mai vorbim romana" Nu amesteca deloc intre ele cele 3 limbi pe care le invata:romana-materna,chineza-paterna si engleza. Ei,v-ati facut o idee.Acum dati-mi un sfat:la ce i-ar folosi gradinita?!La grupa mica tot ce se invata este vechi pentru el.Sociabil este.Este chiar prea prietenos si cu necunoscutii.Desi e cam rasfatat nu e egoist si e milos.Pe de alta parte mi-e teama sa nu devina prea mandru,prea plin de el.Deci,i-ar folosi gradinita?Ma chinuie intrebarea de luni de zile,voi ce parere aveti?[/purple
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca e intr-adevar deosebit sa ai un asemenea copilas dotat.Desi nu am inca unul ,parerea mea este ca ar fi bine sa fregventeze o gradinita.Are nevoie de copii in jurul lui si de atmosfera de acolo si atat timp cat educatia lui de acasa e orientata spre echilibru,nu ai de ce sa te ingrijorezi ca va fi arogant sau mandru observand calitatile lui si poate capacitatile mai scazute a altor copii din jur. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Vistiana, si Alex al meu facea propozitii la 10 luni, fraze la 1 an si 3 luni, iar la 1 an si 6 luni deja avea un vucabular bogat in limba engleza, cunostea formele geometrice, culorile si literele. De calculator, nu mai vorbesc! Bine ca nu avem internet acasa! Dar nu m-am gandit niciodata ca la gradinita se va plictisi, din contra. Invata si limba germana si se obisnuieste cu colectivitatea. Are 4 ani si 3 luni si este la grupa pregatitoare. Educatoarea spunea ca-i place mult engleza si matematica (???? ce-or face la matematica la varsta lor???). O alta educatoare ne-a spus ca are intelectul unui copil de 10 ani si este depasita! Totusi sunt copii, au nevoie si de joaca. Iar la gradinita au foarte multe jocuri colective, stiu sa-i atraga si nu se plictisesc. Stiu sa lucreze cu ei. Deci, daca-mi permiti sa-ti dau un sfat, du-l la gradinita. O sa-i placa si o sa evolueze in continuare. Claudia si Alex(4ani si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am doi copii, nici unul supradotat, zic eu cu mana pe inima. dar, imi permit sa-ti dau un sfat, acelasi pe care l-ai mai primit: da-l la gradinita. dincolo de jocuri si colectivitate, va fi sub supravegherea unor pedagogi care nu numai ca-l vor evalua, ci il vor ajuta sa evolueze. si spun asta pentru ca vorbeam de exemplu cu educatoarele de la gradinita lui Alexandru. imi spunea educatoarea de grupa mica:"cutare pare sa aiba un excelent talent la desen,ar trebui urmarita cum evolueaza pentru ca ar fi pacat sa nu fie cultivat acest talent"; educatoarea de la grupa mare:"X este un pedagog innascut". nu cred ca se va plictisi, ci cred ca ii vor fi canalizate mintea si energia in folosul lui si ceea ce este foarte important, cu obiectivitate. fara suparare, dar este posibil ca tu, parinte, magulit in sinea ta ca vorbeste engleza, ca scrie si citeste, sa-l incurajezi spre asta fara sa remarci sa zicem ca are o ureche muzicala fantastica poate si pentru simplul fapt ca ti se pare mai importanta engleza decat muzica. nu stiu daca reusesc sa ma fac pe deplin inteleasa. dar mai ales daca este supradotat, este foarte important ajutorul unor persoane cu experienta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia,poate se va infiinta o scoala pentru copii mai avansati si ne intilnim acolo,ce zici? Carmina,ai pus punctul pe i cu exemplul tau,intr-adevar,in ultimul timp i-am neglijat talentul la muzica incurajandu-l mai mult cu engleza. Va multumesc la toate pentru sfaturi,cred ca aveti dreptate dar...ar mai fi o problema:pe cat e de dezvoltat intelectual pe atat e de subdezvoltat fizic:are numai 10 kg,e micut si de statura si nu stie deloc sa faca fata micilor atacuri fizice din partea altor copii.As sta tot timpul cu frica sa nu vina acasa cu capul spart.Poate exagerez?...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Vistiana, nu-ti mai face probleme. Daca o sa-i vada pe ceilalti copii mancand, poate o sa manance si el si o sa mai puna ceva kg pe el. De primit palme de la altii se poate, dar in curand va invata sa se apere si singur, iar tu asta vrei, nu? Cat despre faptul ca va face cucuie sau se va lovi, asta se poate intampla si acasa. Asa ca nu mai ezita si du-l la gradinita. O sa vezi ca totul o sa fie foarte bine. Claudia si Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu subscriu la indemnul fetelor de a-ti inscrie copilul la gradinita si am sa-ti spun si de ce. In general, toate educatoarele, invatatoarele si profesorii isi doresc copii supradotati cu care sa poata lucra mai mult, sa ceara mai mult si, in consecinta, sa se laude mai mult. Toata lumea o sa-l incurajeze in a-si dezvolta capacitatile naturale, o sa-l inscrie la diverse concursuri pentru virsta lui si poate si mai mult, si toate astea ii fac bine, plus ca vorba fetelor, o sa mai vrea si sa se joace, iar gradinita e locul perfect pentru ca va fi ocrotit tot timpul fiind Einstein-ul gradinitei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca e bine sa il dai la gradinita. Pentru un copil, mai mic sau mai mare, activitatea fizica este importanta si il ajuta sa se dezvolte. Si parerea mea este ca intr-o colectivitate un copil invata multe, chiar daca ceilalti copii nu sunt la nivelul lui intelectual. Si nu cred ca trebuie sa iti faci griji ca e mai mic decat ceilalti copii. Mie asta mi se pare un motiv in plus sa il lasi sa traiasca printre alti copii. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, M-ati convins,o sa-l duc sigur la gradinita dar...acum,la 3 ani sau e totuna si la 4 ani? Inca ceva:noi ne permitem si o gradinita mai scumpa si eu imi doresc sa-l duc la cea mai buna,mai dotata,mai moderna,etc.Sotul meu e insa de parere ca o astfel de gradinita ar produce "fumuri"(stiti ce se spune de "copiii de bani gata") si ca una mai obisnuita l-ar forma mai modest si mai bun.El crede ca ar trebui sa-l crestem ca si cum am avea posibilitati materiale mai reduse tocmai pentru a nu-l face "copil de bani gata".E posibil totusi ca o familie cu bani sa reuseasca sa educe copilul cu respect fata de munca,fata de oamenii mai saraci si fata de valorile morale si culturale? E nevoie pentru asta sa se ascunda posibilitatile materiale sau nu? Deci,pentru o educatie cit mai buna,voi ce credeti,o gradinita scumpa sau una mai ieftina?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Vistiana
Buna fetelor, M-ati convins,o sa-l duc sigur la gradinita dar...acum,la 3 ani sau e totuna si la 4 ani? Inca ceva:noi ne permitem si o gradinita mai scumpa si eu imi doresc sa-l duc la cea mai buna,mai dotata,mai moderna,etc.Sotul meu e insa de parere ca o astfel de gradinita ar produce "fumuri"(stiti ce se spune de "copiii de bani gata") si ca una mai obisnuita l-ar forma mai modest si mai bun.El crede ca ar trebui sa-l crestem ca si cum am avea posibilitati materiale mai reduse tocmai pentru a nu-l face "copil de bani gata".E posibil totusi ca o familie cu bani sa reuseasca sa educe copilul cu respect fata de munca,fata de oamenii mai saraci si fata de valorile morale si culturale? E nevoie pentru asta sa se ascunda posibilitatile materiale sau nu? Deci,pentru o educatie cit mai buna,voi ce credeti,o gradinita scumpa sau una mai ieftina?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...