Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Imbatranirea placentei


dani_da

Recommended Posts

Buna tuturor, Stie cineva care sunt cauzele imbatranirii placentei inainte de vreme? Sunt in saptamana 29 si placenta e de 31. S-ar putea sa nasc mai devreme... As vrea sa evit sa se mai intample asta pana la nastere, dar tb sa stiu de ce sa ma feresc...doctorul meu a spus ca nu e nici o problema, dar pe mine ma framanta ca nu e cum ar trebui sa fie. va multumesc si astept raspunsurile voastre da
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu sunt stresata din cauza asta. Eu sunt in 27 de saptamani si mi s-a spus la ECO ca gradul de maturizare al placentei este II-III si ca nu ar fi prea bine pt varsta asta a sarcinii. In schimb nimeni n-a vrut sa-mi spuna ce se poate intampla. La mine se adauga si "multiple calcificari punctiforme" la placenta. Doar dr Pop, la care am facut Eco acum 10 zile, mi-a spus sa-mi urmaresc greutatea si ca trebuie sa fiu mai atent supravegheata-adica echografii mai dese. Dar mi-a spus asta dupa ce l-am intrebat eu ce e in neregula, pt ca altfel nu mi-ar fi zis nimic... Multa sanatate! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu toata sarcina am avut placenta imbatranita. Sau cel putin asa imi spunea dr. Urmarea a fost ca am facut luna de luna echografii. Atata timp cat fatul se dezvolta normal, nu trebuie sa va faceti probleme. Puiul meu a avut 3,8kg si 53cm si a fost sanatos tun. Singura care a avut probleme, eu am fost. Placenta fiind mai groasa am avut sangerari puternice si hemoglobina, dupa nastere, 7! Am fost nauca 10 zile, nu puteam sa ma misc deloc, totul se invartea cu mine. Am luat fier si totul s-a rezolvat. Mergeti la controale regulat si totul o sa fie in regula. Sanatate si nastere usoara. Claudia si Alex(4ani si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna Eu am un [copil] de 1an 9luni. in timpul sarcinii la ecografia facuta de Pop la Olimp mi s-a spus aceeasi chestie "placenta in gradul III de imbatranire". mai departe dragutul doctor m-a "asigurat" de faptul ca bb va fi ok insa nu va lua prea bine in greutate pentru ca nu se poate hranii. dr cu care am nascut a fost putin circumspecta in privinta acestui diagnostis (Pop este "peisagist" si nu diagnostician!). Urmarea a fost ca bb a fost super OK, a avut 3.850kg si 56 cm si nu a avut nici o legatura cu placenta imbatranita. cred ca cel mai bine ar fi sa mai mergi la un eco. aparatele de la Centrul Medical Unirea/Medicover sint identice cu cel de la Olimp si medicii la fel de buni. multa bafta mada si [copil] mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, m-am mai linistit...sper sa fie bine, era ca un ghimpe in sufletul meu. Am fost la doctor Iosup si mi-a spus ca nu e nici o problema, doar ca trebuie urmarita ecografic... Sa dea Domnul sa fie bine pentru toti Toate cele bune! Daniela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu va multumesc pt raspunsuri. Eram foarte ingrijorata in legatura cu asta, credeam ca voi naste prematur si ma bucuram cu fiecare zi care trecea cu bine si asteptam fiecare miscare a lui bebe...Este un stres ingrozitor!!! Acum, insa, parca m-am mai linistit putin. Dar,cred ca stiti si voi, pana nu-ti vezi copilasul sanatos in brate tot stai cu grija. Oricat de optimist ai incerca sa vezi lucrurile. Deci voi spuneti ca o ecografie pe luna e suficienta? Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu nu vreau sa va sperii, insa va rog sa aveti mare atentie la miscarile bebeului. Orice vi se pare suspect nu ezitati sa mergeti de urgenzta la medic. Daca cumva vi se pare ca bebe nu mai misca asa de des, de asemenea fuga la doctor. In ultima luna de sarcina examenele medicale sunt obligatorii la maxim o saptamana. Daca cumva medicii nu va cheama mergeti voi pretextand vreo urgenta. Eu tocmai am o colega care a pierdut bebicul din cauza acestei placente imbatranite. De aceea va spun toate acestea. Sarcina usoara in continuare si copii sanatosi si frumosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu sunt in saptamana 21 si la ultima ecografie mi s-a spus ceva asemanator, placenta prematura (gradul II de maturizare) si cateva calcifieri punctiforme. L-am intrebat pe loc pe dr. Iosup ce inseamna treaba asta, si el mi-a spus ca nu inseamna nimic, placenta e un pic mai groasa, dar bebe nu este afectat. Luni am programare la medicul meu ginecolog si am sa cer mai multe detalii, oricum nu am de gand sa ma panichez, mai ales ca dr. Iosup a fost cat se poate de calm si de linistit, mie mi-a inspirat multa incredere. Am cautat cate ceva pe net despre imbatranirea placentei, concluzia este ca nu exista motiv de sperietura atata vreme cat calcifierea nu este foarte avansata. De exemplu, daca ai o placenta de gradul 3 in trimestrul 2, poate sa fie o problema. Uitati aici o explicatie: http://www.babyzone.com/features/expertsqa/default.asp?QAID=174&ExpertID=1 Salina, tu la 27 de saptamani esti deja in trimestrul 3, nu cred ca trebuie sa-ti faci nici cea mai mica grija. Incearca sa vorbesti cu medicul tau cat de curand, numai el te poate linisti si-ti poate explica exact cum stau lucrurile. Sumisa, sunt convinsa ca intentiile tale au fost cat se poate de bune, dar cred ca stii si singura cate griji isi face o viitoare mamica, mai ales atunci cand trece prin experienta sarcinii pentru prima oara. Va rog din suflet, nu mai trimiteti mesaje de genul "stiu pe cineva care a patit nu stiu ce", sau, daca le trimiteti, aveti grija sa dati cat mai multe detalii, in sarcina orice amanunt conteaza. In sfarsit, apropo de miscarile lui bebe, daca il simtiti macar o data la 24 de ore, e foarte bine. Se poate intampla sa doarma mai mult sau sa fiti voi mai agitate si sa nu-i bagati de seama activitatea pentru mai multe ore, dar, pentru numele lui Dumnezeu, nu va panicati! Sarcina usoara si fiti linistite, bebeii nostri se vor naste la timp si sanatosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Auziti nu va mai luati dupa celebrul doctor Pop ca spune numai prostii. O prietena de-a mea a fost aseara la el cu o sarcina de circa 19 sapt, i-a masurat colul desi avea vezica urinara goala (eu stiu ca nu se poate decat cu ea plina, daca cineva are cunostiinte de specialitate si stie altceva va rog sa ma corectati), si desi ea nu a avut nici o clipa nici o problema in timpul sarcinii i-a zis ca are col de 1.5 cm!!! ceea ce mie mi se pare infiorator de putin si complet neverosimil. Va dati seama saraca ce noapte a petrecut si cum a alergat azi la prima ora la control, unde medicul ginecolog i-a spus ca totul e OK... Eu una am vorbit tot timpul cu dr. Iosup care imi place foarte mult si si explica mult mai multe lucruri. Cred ca lui dr. Pop ii place sa sperie lumea degeaba. Acum eu nu zic sa nu fiti atente, dar nici nu va panicati... mai cereti si parerea medicului ginecolog care trebuie sa fie principalul sfatuitor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Alina: din cate stiu eu o ecografie pe luna e chiar prea mult. Mie mi-a recomandat doctorul asa: - 8 sapt - 16 sapt - 20 sapt - 26 sapt - 33 sapt si chiar si asa mi se par multe. Vorbeste cu medicul tau si nu ezita sa ii ceri detalii oricat de multe, nu te teme sa il plictisesti, e vorba de ceva mult prea important ca sa ai indoieli.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...