Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Imbatranirea placentei


dani_da

Recommended Posts

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
nu stiu ce sa va zic de cum sint acasa ecografiile.. prea mult sau prea putin! Sint in sapt 39 si am facut eco.. la fiecare 4 sapt si din sapt 37 la fiecare 2 sapt! pina acum la mine pare totul normal! am mai intrebat si alte fete de pe aici.. si la fel de des au fost si la ele eco... la cele la care parea ca ceva.. poate nu e tocmai cum se astepta..se faceau si teste mai amnuntite..(ecograf DOPPLER-sper ca se scrie asa... dar sigur asa se aude-este eco prin care se poate calcula.. cantitatea de O2 care merge prin cordon spre fat..si modul cum ii bate inimioara.. si cit O2 ii trece prin ea) deci.. trage-ti singura concluziile! Nu vreau sa spun ca nemtii sint a tot stiutori... doamne fereste.. (merg la un dr roman .. care e stabilit aici.. dar am cunostinte care au mers la nemti...) va doresc succes si o sarcina usoara! la noi vine bb in 22.04! Am programat cezariana.. ca din sapt 37 s-a intors cu caputul in sus! sanatate! Pupici! ps am uitat sa va spun ca la fiecare acest interval se fac si analiza de singe si urina.. fier zahar... si de astea.. (trebuia sa fac pipi in borcanas si ma intepau in deget.. ) multe nu siu sa va mai spun ca nu-s de domeniu.. asa numai din experienta proprie si.. intrebind si pe altele!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre placenta imbatranita si calcifieri ale acesteia pot sa va spun ce am discutat cu dr. meu: sunt 3 cauze principale care pot determina asta : hipertensiunea arteriala, diabetul sau insuficienta renala. Singurul risc legat de acestea este ca ele pot determina o functionare mai putin buna a placentei. De aceea tb. facute mai multe ecografii, ptr. a depista la timp cand placenta nu mai functioneaza corespunzator si copilul incepe sa aiba de suferit. Dar nr. mai des de ecografii se recomanda cam dupa sapt. 30-32, ptr. ca incepand de atunci copilul are sanse sa supravietuiasca daca e scos afara. Pana atunci, chiar daca sunt pb., degeaba se intervine. In orice caz, nu va speriati, atata timp cat copilul creste bine, si toti parametrii obtinuti la ecografie sunt buni, nu e nici un motiv de ingrijorare. Iar daca ati ajuns la sapt. 20 si copilul e bine, sansele sunt f. mari ca se fie totul OK pana la sfarsit. Multa sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Tigresa pt raspunsul la obiect... Eu sunt in saptamana 30 deja si sper ca totul va decurge bine, sunt o persoana optimista si am un doctor super... Va doresc dragi mamici sa treceti usor peste perioada sarcinii si sa faceti in cat mai mici dureri copii sanatosi si frumosi. Toate cele bune, Daniela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...