Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

epilare


Recommended Posts

Asta-i o intrebare pt brunete ca mine : cand esti gravida te mai poti epila? Ca citeam ca orice substanta pe piele intra si in sange,si ca gravidele ar trebui sa fie atente la orice fac. Si ma refer la epilare inclusiv pe abdomen. Vreau sa aud din experienta proprie a mamicilor brunete, va rog! [cheers] Piatra lunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sunt bruneta si am avut si eu probleme cu epilatul cand eram gravida - asa ca ma calific pt. raspuns. [:D] Deci, pana prin luna a 6-a eu m-am epilat cu ceara - am intrebat medicul si a zis ca e ok, insa nu pe burtica - aveam cateva fire de par pe care le-am luat cu penseta si nu au mai crescut, iar pe urma - pt. ca nu prea mai aveam loc de burtica - am folosit creme de epilat - la fel, verificat cu medicul inainte! Insa de prin luna a 8-a lama a fost sfanta! Ce a fost interesant insa - din cauza hormonilor, nu mai crestea asa repede! Sper ca te-am lamurit - spor la treaba!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am epilat cu ceara la cosmetica pana in ultimul moment pe picioare si inghinal. Inainte de nastere m-am epilat inghinal total si a fost super. Cat am fost in spital a inceput sa creasca dar nu este ca dupa lama care te ia cu mancarimi (nu era momentul de asa ceva). Pe burtica nu este indicat sa te epilezi deoarece poti provoca contractii iar durerea este mai mare si ii transmiti si micutului neplaceri. Nastere usoara! Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu ca problema nu sunt substantele chimice, ci durerea care poate provoca contractii. L-am intrebat si pe doctor si la fel mi-a spus. Eu sunt in luna a 7-a si ma epilez ca intotdeauna cu aparatul electric. Si, dupa cum spunea si Ela, din cauza hormonilor creste mult mai greu. Oricum, stii regula de aur, daca ai indoieli vorbeste cu doctorul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by carmenutza
Eu am intrat in luna a 7-a si inca ma epilez cu ceara...pe picioare si inghinal, la cosmetica. De ce in lunile mari nu v-ati mai epilat cu ceara? Eu nu am auzit de contraindicatii, doar ca pielea este mai sensibila si depinde de noi cum suportam. carmen
La mine raspunsul e simplu - un epilat pe tot piciorul plus inghinal - sare de 100 euro p-aici!Daca eram acasa m-as fi dus si io ca o lady la cosmeticiana mea - de care mi-e un dooor! Asa, de banii aia am preferat sa iau ceva la bebe! In ce priveste posibilitatea declansarii contractiilor - eu am toleranta destul de mare la durere si ma epilez de la 14 ani - deci nu cred ca as fi avut vreo problema![;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una am o adevarata manie cu epilatul... Am si eu un aparat electric acasa, dar am auzit ca nu ar fi prea bine sa fie folosit in timpul sarcinii( nu e o sursa oficiala, de la un doctor, am auzit, doar asa....), si in plus nu mi se pare asa de eficient ca ceara. Asa ca am optat ptr. epilatul cu ceara de unica folosinta la cosmetica, in timpul sarcinii..Insa (ptr. 'Piatra lunii', de unde stii ca ceara ar fi toxica)??? Eu stiu ca e bine sa eviti anumite creme, sau lotiuni, dar acestea se absorb in piele,...ceara nu cred ca intra in piele. Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...