Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

anemie mare, ajutor.....


Recommended Posts

Daca ma poate ajuta cineva. Am lipsa mare de fier, anemia este foarte mare. Iau tartiferon fol, fier cu eligoelemente.Corpul nu asimileaza, imi este foarte rau. Daca stie cineva exista perfuzie ce contine fier. Ma gandeam ca daca imi introduce perfuzii sa mi se stabileasca fierul si anemia, deoarece doctorul mi-a spus ca fa fi o problema cu anemia pe care o am pentru cezariana. Va rog sa ma ajutati. Va multumesc. AMary
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In primul rind,nu te speria.Colegei mele de salon i s-a facut cezariana cu hemoglobina 7.Si apoi i s-a administrat fier.Cel mai bine este sa-ti recomande medicul tratamentul adecvat,iar suplimentar poti minca salata de sfecla rosie,vaza rosie,ficat,oua care contin fe.Cu prea mare lucru nu te-am ajutat,dar iti doresc multa,multa sanatate si sper ca fetele mai au ceva solutii!!!Cristina si Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu parac am citit ca pentru a se asimila fierul e bine sa ieie si vitamina C. Oricum discuta si cu medicul ce te urmareste, poate iti schimba tratamentul. Eu am avut hemoglobina 8,43 si mi-a prescris ferro-gradumet si acid folic. Am facut de asemenea si o analiza pentru a se stabili daca sint sau nu talasemica - analiza s-a numit electroforeza hemoglobinei. Miine ma duc din nou la analize sa vad cum e cu anemia mea. Sanatate Romana [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sabina
Si eu stiu ca trebuie vitamina C.Si nua lua fier odata cu lactate, ca nu se asimileaza. Sabina & Sofia Galagia
Sofia are dreptate: calciul impreuna cu fierul formeaza un precipitat ce este inabsorbabil. Multa sanatate! Delia si [copil]Codrin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt anemica desi am luat Tartiferon. Doctora m-a pus sa iau si vitamina C, ajuta la asimilarea Fe. Fara ea Fe se elimina prin fecale. Sunt in ultima saptamana inainte de cezariana, acum iau numai vit C. Anemia se rezolva dupa nastere. Si eu m-am simtit foarte slabita, am avut ameteli, stari de lesin.. Asta e... nu se poate face nimic, o sa-ti treaca dupa nastere. Pana atunci doar vit C te mai pune putin pe picioare. Sanatate, Dana[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sabina
Si eu stiu ca trebuie vitamina C.Si nua lua fier odata cu lactate, ca nu se asimileaza. De faci cezariana, e obligatoriu? Sabina & Sofia Galagia
NU AM INTELES BINE. DACA FAC TATAMENT CU FIER NU ESTE INDICAT SA IAU CALCIU? DE FAPT EU NU IAU CALCIU, CONSUM LACTATE DAR NU IMEDIAT DUPA CE IAU FIERUL. NU TREBUIE SA MAI CONSUM LACTATE PE DURATA TRATAMENTULUI CU FIER? DA ESTE OBLIGATORIU SA FAC CEZARIANA. VA FI A DOUA CEZARIANA. VA MULTUMESC TUTUROR PENTRU SFATURI. IMI SUNTETI DE MARE AJUTOR. AMary
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...