Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand apare un bb si nu vrei asta...


Recommended Posts

quote:
Initial creeata de annablue
Reactia ei la aflarea rezultatului a fost ca ea NU vrea copilul si ca nu are conditiile necesare (sta cu chirie, incearca sa-si construiasca o cariera, ii este frica ca va deveni "sclava" lui si a copilului). ea zice ca si-a programat operatia pt joi.
Pai mie mi se pare destul de hotarata prietena ta. Are macar cea mai mica urma de indoiala, de dorinta de a pastra copilul? Pt ca daca ea nu il vrea sub nici o forma, acel copil nedorit va fi foarte nefericit. Eu nu sunt de acord cu avorturile, nu as face vreodata unul, dar cred ca fiecare are dreptul sa decida pt sine. Desi e tare trist ca mai sunt si femei care gandesc astfel... http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 404
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Chiar daca ai un partener care pare foarte implicat si chiar daca dragostea este mare, nimic pe lumea asta nu iti poate garanta ca dupa ce copilul vine pe lume partenerul iti va ramane alaturi. Spune una patita. Pe de alta parte un barbat care pare neimplicat si neinteresat inainte de aparitia copilului, se poate transforma in cel mai dulce si saritor tata din lume odata cu aparitia minunii. Eu sunt o mamica singura si nu imi simt nici viata nici cariera distruse din cauza lipsei unui barbat. Insa cand ma uit in ochii copilului meu stiu ca el este cel mai frumos, minunat, de ne-egalat lucru pe care l-am facut in viata mea. Desi trebuie sa fac lucrurile cat pentru doi. Si inca ceva. Nici eu nu eram pregatita pentru un copil. Insa el a aparut, iar din acel moment viata mea este cu mult mai completa si simt ca are sens. Slava Domnului ca nicio secunda nu mi-a trecut prin cap sa fac un avort. Nu as mai fi putut dupa aceea dormi probabil multe nopti. Si nu stiu daca as mai fi avut sansa sa am un copil. Pur si simplu avortul nu a fost niciodata o optiune. Eliza si Alex (15 nov. 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Eliza5
Si inca ceva. Nici eu nu eram pregatita pentru un copil. Insa el a aparut, iar din acel moment viata mea este cu mult mai completa si simt ca are sens. Slava Domnului ca nicio secunda nu mi-a trecut prin cap sa fac un avort. Nu as mai fi putut dupa aceea dormi probabil multe nopti. Si nu stiu daca as mai fi avut sansa sa am un copil. Pur si simplu avortul nu a fost niciodata o optiune.
Eliza5[flo] Din pacate, intre tine si aceasta femeie sunt mari diferente de gandire. http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i oferim suport in ce sens? Pentru ca mie mi-ar fi imposibil sa spun "vai, in ce situatie nefericita te afli, saracuta de tine!" Din simplul motiv ca am privit intotdeauna si privesc in continuare un copil ca pe o bucurie imensa, ca pe un dar, si nu realizez "drama". Nu am mentalitatea cf. careia un copil e inlocuibil: n-a venit la timpul potrivit, las' ca faci altul mai tirziu... nu pe asta, pe asta il omori, da' vine altul, ce conteaza ca asta era o fiintza umana unica, ca el nu mai are niciodata sansa se se nasca, ce conteaza ca avea VIATA... avea o viata in fatza.... pe care tu o omori din fasha. Nu stiu cum poti sa faci un avort fara sa te gindesti cum ar fi fost omuletul acela. Cum ar fi avut ochii, cum ar fi zimbit, ce fel de om ar fi putut fi... i-ar fi placut aceleasi lucruri ca si tie? Cum ar fi sunat vocea lui? Cum ar fi fost... daca? Deci, pentru mine n-ar exista o a doua varianta. Nu as considera ca e ceva de ales. Iar cariera si suportul unui barbat care inca nici nu s-a dezmeticit, saracul, ca sa poti vezi ce fel de tata va fi, astea sint lucruri care se rezolva oricum in timp, cu un pic de bunavointza. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offfff, m-am tot gandit la saracul bb. Spune-i prietenei tale ca are si posibilitatea de a da copilui spre adoptie. Atatea femei ar vrea sa aiba un bb mic mic si scump. Sunt sigura ca si aici pe forum ar gasi fete interesate sa adopte bb-ul. Spui ca prietena ta n-o duce prea bine material - poate persoana care ar vrea sa-l adopte pe bb i-ar putea oferi si un pic de sprijin material pe perioada sarcinii, ca sa se asigure ca bb se dezvolta normal. Tine-ne la curent cu ce a hotarat pana la urma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ana,ce a facut prietena ta? Spune-ne ca s-a razgindit..... si nu mai face avort. Te rog Doamne lumineaza acel suflet de viitoare mamica,sa nu faca cea mai mare greseala din viata ei.Sa nu-si omoare copilul. Eu nu stiu, cum poti asa cu usurinta sa zici ca asta nu va trai,ca a venit la un timp nepotrivit.Si daca mai ai cindva un copil,oare cum te vei simti,stiind ca fratele sau surioara lui a venit cu ceva timp mai devreme de timpul "potrivit",si acuma este mort. Chiar ca mii greu sa ma gindesc la asa ceva. Fetelor,nu aruncati vorbele de "incurajare" la omor,asa usor.Stiind ca voi nu ati face-o. E un sufletel viu si nevinovat.Si are si 2 parinti maturi.Chiar daca vor fi separati.Am vazut aici pe DC,multe mamici curajoase,si fercite cu copilasii lor. [pup] la toata lumea,si sa ne auzim de bine. Alina,nascuta in Chisinau Sami,Evi,Lori,si taticul nostru drag [url="http://community.webshots.com/user/alinanicolae01"]album[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de annablue
Dragele mele, Va scriu in numele unei prietene care are nevoie de un pic de incurajare. M-am gandit ca voi puteti sa ii oferiti un suport (numai vocea mea nu pare sa o convinga ca totul va fi in regula). Pe scurt, a descoperit ca e insarcinata atunci cand nu se astepta la asta si nu se simte in stare sa faca fata situatiei. ....(desi ea zice ca si-a programat operatia pt joi).
escuzemoa? incurajare si suport pentru ce anume? pentru "operatia" de joi? btw, da' ce delicati am devenit, nu mai folosim "chiuretaj", folosim "operatie", adevaru e ca suna mai impersonal si mai steril ashea. dintr-odata ne-a lovit delicatetea, e prea dur sa spunem chiuretaj - de la chiureta. chiuretajul in sine e ok, denumirea e naspa, nu? am trait s-o aud si pe-asta, sa incurajam o gravida care vrea sa avorteze. plus nelipsitele voci cu "nu judecati" blah blah. pai cum sa nu judecam, oameni buni?! joi, daca se hotaraste doamna prietena, un copil va muri macelarit, taiat in bucatele, sfartecat (care-i problema, e imageria prea socanta? n-are cum, ca descrie realitatea doar) cu acordul propriei mame. si noi sa facem pe tolerantele pe zona in conditiile astea?! e plin umanitarele de mame care si-ar da viata ca sa o salveze pe cea a pruncilor lor si iote ce topice nesabuite apar in acelasi timp in care ni se cere sa INCURAJAM avortul. [xx(] ba io nu incurajez nimic, uite ca judec si sper ca prietenei tale sa-i vina mintea la cap si sa duca sarcina pana la capat. iar daca nu vrea copilul, sa-l dea spre adoptie, nu sa-l omoare! ca a facut deja alegerea sa aiba un copil atunci cand a facut sex cu musiu amicul de 8 ani - toata lumea stie ca sexul naste pui vii in procent de 0,001 -nici o metoda contraceptiva nu e safe 100%. Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos... ********* Rugati-va pentru [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Diana[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102542"]Sonia[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104972"]Darius[/url] * [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102368"]Alaptatul Help-Line[/url] * [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=99466"]Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil[/url] ********* mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise Nu stiu cum poti sa faci un avort fara sa te gindesti cum ar fi fost omuletul acela. Cum ar fi avut ochii, cum ar fi zimbit, ce fel de om ar fi putut fi... i-ar fi placut aceleasi lucruri ca si tie? Cum ar fi sunat vocea lui? Cum ar fi fost... daca? Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Da, nici eu nu inteleg cum as mai putea trai "dupa aceea" cu mine insami. Oricit as rasuci problema si oricite motive ar parea ca exista impotriva venirii pe lume a unui suflet, mie conceptia unui copil mi se pare un dar minunat, o speranta si o bucurie ce nu poate fi depasita de nimic altceva. In conditiile astea, e clar ca vad "operatia" de suprimare a unei vieti ce sta sa vina, ca pe cea mai mare cruzime si o mare posibilitate de a-mi pierde sufletul ( eu cred ca bebelusii vin exact atunci cind trebuie sa vina si ca exista un rost in toate!) Desi nume are dreptate cind spune ca nu e ok sa ii influentezi deciziile ca prietena, eu cred ca as cam "scutura-o" putin pe prietena mea pina ii vine mintea la cap. Poate cariera mult asteptata n-o sa mai vina niciodata, poate si peste 10 ani va sta tot cu chirie asa ca "motivele serioase" pentru care nu l-a pastrat pe bebe pot ramine bine mersi tot acolo dar copilul care trebuia sa se joace si sa aduca zimbetul celor din jur sa fi disparut fiindca "n-a fost pregatita". Sper ca prietenei tale, annablue, sa-i vina mintea la cap, macar in al 12-lea ceas, inaintea "operatiei", operatie ce o poate lasa chiar fara posibilitatea de-a deveni mama mai tirziu, cind isi va fi pus "sacii in caruta". Of![V] www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am sfaturi pt. prietena ta, nu o cunosc, dar opinia mea este ca fiecare om e liber sa-si decida soarta si in general sa ia decizii majore, care il privesc, bazate pe propria experienta de viata, neinfluentat. In situatia asta singura persoana care ar avea dreptul la un sfat/indemn e tatal. Nu ca opinia lui ar garanta ceva dar echivaleaza cu asumarea/declinarea unei responsabilitati care priveste direct cresterea copilului. Si in particular, am cateva intrebari; in ce proportie estimati ca veti fi implicate in viata ei de acum incolo? O sa va deziceti de ea daca intrerupe sarcina? Credeti ca o s-o afecteze ``dezicerea``sau aprobarea voastra in aceeasi masura in care ii schimba viata hotararea ei(oricare ar fi ea)? Annablue, daca ii esti prietena cu adevarat, nu trebuie sa o judeci. Daca are nevoie de sprijin nu inseamna ca are nevoie de indrumare. Daca ti-a cerut indrumarea ...e altceva....cred ca fost o greseala de exprimare... Prietenie inseamna sa o iei in seama; sa te duci cu ea, daca iti cere, la clinica (pt. avort) si sa nu vada dezacord pe fata ta chiar daca tu nu esti de acord si intreaga ta experienta de viata iti spune ca a gresit. Pt. ca nu detine nimeni adevarul altcuiva. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...