Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand apare un bb si nu vrei asta...


Recommended Posts

fdonia, pun intransigenta ta pe seama tineretii impetuase. Inainte de revolutie, pana in 89, au murit mii de femei din cauza acestei interdictii. Din toate paturile sociale... Consecintele au fost dezastruase, au lasat multi copii fara mame...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 404
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by filofteia Eu nu prea am inteles faza asta! Ai ramas atunci, cu acel EL casatorit? -------------------------------------------------------------------------------- ce are una cu alta?! Vorbeam de faptul ca n-am intrerupt sarcina, are vreo importantza in rest cu cine, cit am ramas si de ce?! Elise & BBLisa
Nu bineinteles... si [flo] pentru ca ai pastrat copilul pustoaica fiind... asta inseamna ca ai avut niste parinti super...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
fdonia, pun intransigenta ta pe seama tineretii impetuase. Inainte de revolutie, pana in 89, au murit mii de femei din cauza acestei interdictii. Din toate paturile sociale... Consecintele au fost dezastruase, au lasat multi copii fara mame...
sa nu comparam merele cu perele, nume...inainte de '89 au murit femei pentru ca si banalul prezervativ era o marfa care se dadea pe sub mana...exista destule state in care avortul este ilegal astazi si singura consecinta e ca se salveaza vieti...mamele nu mor, sunt doar olecuta mai educate si mai responsabile ps. nu mai sunt chiar asa de tanara, am un baiat in prag de adolescenta[il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fdonia, intreaba-ti mama; se vindeau prezervative chinezesti la toate tutungeriile. Eu, copil fiind, am descoperit in sifonierul parintilor mei o geanta de voiaj plina cu prezervative. Cantitatea cred ca se datora unei nevoi de ``a stoca``, nevoie caracteristica perioadei... In toate tarile in care avortul e ilegal dar exista o libertate de miscare femeile se duc in alte state sau tari pt. procedura. Dintre femeile care nu pot sau nu au resurse sa calatoreasca multe mor... Restrictiile de genul asta genereaza drame si practic creaza alte asocieri in mintile oamenilor, le canalizeaza energia spre infrangerea restrictiei nu spre rezolvarea conflictului interior. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nume, mama mi-a zis ca nu era o treaba chiar asa de la-ndemana sa eviti o sarcina , chiar tu spui ca aveai nevoie de stocuri de prezervative... oricum nu asta era ideea, educatia femeilor e si acum destul de precara, ce sa mai zic, in perioada aia in nu era interzis sa faci un avort, ci era musai sa-ti faci "norma" de copii...cred ca stii ca dupa ce faceai 4 copii, aveai dreptul sa faci cate avorturi pofteai...asa ca interdictia respectiva nu avea ca suport respectul fata de om evident ca interdictiile de genul asta creeaza drame, dar dupa mine nici uciderea atator copii nu e mai putin dramatica, de ce ar fi mai dramatica situatia unei femei mature, care se va descurca intr-un fel sau altul, decat cea a unui fetus aflat in imposibilitatea de a se apara? evident ca se vor gasi totdeauna portite sa scapi de o sarcina nedorita, la ce ai spus tu acolo eu as adauga ca exista chiar portite medicale, erau si pe vremea veche femei care faceau doua cezariene stiut fiind ca riscurile unei a treia sarcini constituiau ulterior o recomandare medicala pentru avort totusi, da-mi voie sa cred ca o tara in care se poate practica avortul ca o metoda de contraceptie e o tara care nu da doi bani pe om si in care nu e de mirare ca abuzurile asupra copiilor trec aproape neobservate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe...n-am spus ca era nevoie de stocuri de prezervative. Chiar n-am ajuns niciodata s-o intreb pe mama de ce aveau asa de multe. O s-o intreb azi la telefon si probabil o s-o distreze sa-mi explice. Mama are simtul umorului. O sa-i spun ca discut chestia asta pe un forum :)si ca si acum, dupa 30 de ani, ma bantuie imaginea geamantanului de voiaj cu prezervative :)) Nu stiam de norma de 4 copii. Da` oricum nu cred ca e relevanta in discutia asta. Nu cred nici ca avortul e calea de contraceptie aleasa de o femeie care e activa sexual de 5-10-20 de ani. Oricum cred ca e mai fair sa nu accepti nici contraceptia daca nu accepti avortul... linia de demarcatie e foarte fina... Glumesc... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume Nu stiam de norma de 4 copii. Da` oricum nu cred ca e relevanta in discutia asta.
eu m-am gandit ca e relevanta tocmai pentru ca ai comparat regimul vechi cu statele care interzic avortul, ori motivatiile sunt cu totul altele ala era un sistem in care viata nu conta, contau doar interesele de partid si de stat:) femeile nu erau educate sa evite o sarcina, dar nici sa respecte viata, erau doar obligate sa nasca un numar de copii...nici ele nu erau respectate mai mult ca un animal acum traim (sau pretindem ca traim) in alta lume, daca respectam femeia, trebuie sa respectam si copilul, eu asa zic...avem acces la educatie, la contraceptie, un copil nedorit de o familie poate fi o binecuvantare pentru alta familie, iar femeile merg la chiuretaj cum zicea Elise, ca la cosmetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

voi vorbiti aici numai de extreme: femei care se bat cu pumnu in pipet ca avortul ar trebui scos in ilegaliate (sau nu ar trebui scos, dar femeile ar trebui oprite daca vor sa il faca) si cele care se duc la avort ca la cosmetica... nu contest ca exista aceste categorii, dar ce faceti cu cele de mijloc... in medie o femeie adulta are cam 35-40 de ani de viata sexuala activa... face 2 copii; in atatia ani statistic vorbind daca faci parte din categoria celor care raman usor (si nu numai) este imposibil ca metodele de protectie pe care le adopti sa nu dea si erori. Ok, il lasi si pe al treilea... o sa il mai lasi si pe al patrulea? al cincilea? nu ma luati cu faze din alea ca unde cresc trei creste si al patrulea.. cele care sunteti mamici - nu va e complet indiferent ce mananca copilul, cu ce se imbraca, daca aveti bani sa il duceti la inot si grdinita etc... ma indoiesc ca multe dintre voi aspira spre apartamente de 2 -3 camere la bloc cu doi adulti si vreo 4-5-6 copii ... si daca tot m-am intins atat... da, trebuie facute campanii mai ample si mai puternice pt a promova metodele de protectie, sa afle si nenea gheorghe ca nu moare daca isi pune prezervativ si tanti floarea ca e mai sanatos pt ea sa puna sterilet dupa 2-3 nasteri decat sa faca avort... dar, nu puteti ingradi dreptul femei de a alege.. pana la urma e viata si corpul ei (din pct meu de vedere femeiea are apritpritate in fata fetusului, desi probabail ca afirmatia asta va naste noi plemici cand il numim copil si cand e inca embrion etc) si nu voi purtati sarcina noua luni, nu voi cresteti copilul dupa, nu voi asistati la trauma psihica pe care o poate provoca un avort, etc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Porumbita, fireste ca nu mi-e indiferent cum cresc copiii mei si ce pot sa le ofer...dar prefer sa traiesc cu frustrarea ca nu le pot oferi cursuri de inot si de pian decat cu gandul ca am omorat pe unul dintre ei eu as face campanii pentru ca nenea Gheorghe si tanti Floarea sa stie bine ce este un avort, sa stie ca acolo se ucide un om, sa stie care sunt de obicei urmarile unui astfel de gest
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...