Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Annablue - imi pare rau pt prietena ta :-( Cred insa ca daca si-ar fii dorit din tot sufletul acest bb - ar fii gasit medici priceputzi si CU SUFLET care sa-i sprijine decizia si s-o ajute sa duca sarcina la bun sfarsit cu bine... Dumnezeu sa-i ajute! Ca o idee de incheiere - sa zic asa - concluzie, dupa ce am citit postarile acestui subiect - sugerez ca ar fii benefic pt membrii DC-ului sa incerce sa gaseasca cat mai multe surse de info despre ADOPTZIE (A DA spre adoptzie si a infia) si sa puna la dispozitzia membrilor care inca NU realizeaza ce gest FANTASTIC este acesta... si-l confunda inca cu "a da un pisoi nedorit"... Adevarul ca m-am tot minunat si intristat in acelasi timp la cata ingustime de minte si lipsa de suflet poate fii gasita la oameni... cand afirma ca mai bine faci o crima (AVORT) decat sa dai pruncul unei fam care l-ar creste cu dragoste :-( Pacat! NU sutem educatzi sa gandim generos, sa gadim cu deschidere, sa vedem perspectivele ce pot fii oferite unui copil prin adoptzie... Iar in legatura cu dreptul (si cu stangul) fiecaruia de a decide pt propriul corp, pt propria-i viatza... eu nu am nimic impotriva... Da' atunci eu nu inteleg de ce ne straduim sa-i aducem pe drogatzi, pe alcolici, pe sinucigasi... pe "calea cea buna"... ca doar e "dreptul" lor sa se autodistruga, nu? Ehhh... discutzii sterile si fara noima... Ceva de genul vorbim sa ne aflam in treaba... AVORTUL este o CRIMA indiferent ca este "dreptul" femeii de a decide daca sa-l faca sau nu... Sa le ierte bunul Dumnezeu pe cele care il fac :-( Lorelai [url="http://outdoors.webshots.com/album/559973801WZvvhb"]Haga Parken-Fluturi[/url], [url="http://home-and-garden.webshots.com/album/559993497RAaQiK"]Haga Parken-Flori de pai[/url] [url="http://family.webshots.com/album/559773339fLMqit"]Gabisor face "salata"[/url], [url="http://family.webshots.com/album/559640434CfyfWq"]Gabisor in parc[/url], [url="http://home-and-garden.webshots.com/album/559625888qmXXHK"]A inflorit iasomia[/url], [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Alte albume foto[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 404
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
p.s.: Subiectul se numeste "Cand apare un bb si nu vrei asta...", dar cred ca, mai degraba, ar trebui sa fie "Cand apare o sarcina si nu vrei asta...", pt ca atunci cind apare bebe ti-l doresti din tot sufletul si te-ntrebi de ce nu l-ai facut pina acum :)
sarcina este de fapt un bb... e un bb mic acolo in burtika, fie ca il vezi inca, fie ca nu. Pacat ca nu toata lumea realizeaza asocierea asta (e si greu...) Cind scapi de o sarcina omori un copil. Un copil exact ca aceia carora le privim pozele si ne topim toate: vai , ce grasunei, ce scumpi, ce draguti..... Si pe de lata parte n-avem nimic impotriva, daca mama-sa vrea sa omoare grasunelul ala scump, sa o faca...e corpul ei, viata ei, ce treaba avem noi... Si mai e ceva ce nu inteleg - nu inteleg cit timp vine de la o mama - daca maine vi s-ar spune ca a fost o incurcatura in maternitate, si de fapt copilul vostru nu e cel nascut de voi, ati nascut altul, brusc nu l-ati mai iubi la fel de mult? Ar schimba legatura dintre voi? Asta ca sa inteleg "oroarea" fata de adoptie - nu ca as putea fi vreodata de acord, dar macar teoretic sa inteleg punctul asta de vedere. Chiar as vrea sa pricep ce e in spatele acestei mentalitati. Sa mi-o explic cumva. Macar teoretic. Fara resentimente. [:)] Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite - acum vreo 2 zile am primit un e-mail de la o prietena si mi-a placut: "Discutie intre doi embrioni: - Tu crezi in viata de dupa nastere? - Desigur! Dupa nastere trebuie sa urmeze ceva… Probabil ca ne aflam aici tocmai pentru a ne pregati pentru ceea ce urmeaza. - Ce prostie! Dupa nastere nu urmeaza nimic. Si, de altfel, cum ar putea sa arate? - Nu stiu exact, dar desigur ca va fi mai multa lumina decat aici. Poate ca vom umbla pe propriile picioare si vom manca cu propria gura… - Ce ciudat! Nu se poate sa umbli. Iar ca sa mananci cu gura, chiar ca ar fi de ras,pentru ca noi mancam prin cordonul ombilical… Insa ia sa iti spun eu ceva: putem exclude viata de dupa nastere, pentru ca deja acum e prea scurt cordonul ombilical. - Ba da, ba da, cu siguranta va fi ceva. Insa, probabil, ceva mai altfel decat ne-am obisnuit noi aici. - Pai de acolo nu s-a intors nimeni. Odata cu nasterea, viata se termina, pur si simplu; de altfel, viata nu este altceva decat o permanenta inghesuiala, intr-un intuneric profund. - Eu nu stiu exact cum va fi daca ne vom naste, dar desigur ca o vom gasi pe MAMA, iar ea va avea grija de noi. - Pe mama? Tu crezi in mama? Si, dupa tine, unde ar putea ea sa fie? - Pai oriunde, in jurul nostru. Doar traim in ea si prin ea. Fara ea, nu am fi deloc. - Eu nu cred asta! Eu nu am vazut nicicand, nici un fel de mama, asa ca e evident ca nu exista! - Dar, uneori, cand suntem in liniste, o auzim cum canta, simtim cum mangaie lumea din jurul nostru. Stii, eu cred ca viata adevarata ne asteapta abia de acum incolo! " Lorelai [url="http://outdoors.webshots.com/album/559973801WZvvhb"]Haga Parken-Fluturi[/url], [url="http://home-and-garden.webshots.com/album/559993497RAaQiK"]Haga Parken-Flori de pai[/url] [url="http://family.webshots.com/album/559773339fLMqit"]Gabisor face "salata"[/url], [url="http://family.webshots.com/album/559640434CfyfWq"]Gabisor in parc[/url], [url="http://home-and-garden.webshots.com/album/559625888qmXXHK"]A inflorit iasomia[/url], [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Alte albume foto[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io nu cred ca majoritatea care aleg avortul fac asta pentru ca sunt impotriva adoptiei. ci pentru ca unele dintre ele considera ca nu este momentul potrivit pentru o sarcina. motive au fost enumerate: cariera, economie precara, sa. in cazul celor care pun cariera pe primul plan, cel putin la momentul respectiv, o sarcina e probabil perceputa tot ca o "incurcatura". daca ar alege sa duca sarcina la bun sfarsit ca apoi sa adopte copilul, se gandesc ca le-ar periclita oricum cariera. poate chiar mai rau decat daca ar alege sa pastreze copilul dupa nastere. si mai cred ca multe se gandesc la gura lumii. si unele, putine ce-i drept la transformarile corporale. si altele la procesele de constiinta. pentru unele e mai usor sa faca avort (daca tot is hotarate ca nu vor copii la momentul respectiv) la cateva saptamani decat sa se gandeasca si sa se framante o viatza: ce s-a ales de copilul meu? voi vorbiti despre cazuri fericite cand copilul are o familie. fericita. se cunosc insa si cazuri cand raman in casele de copii pana la majorat iar dupa majorat nu au incotro s-o ia. stiu, pentru multe dintre voi toate astea sunt doar scuze gasite pentru a-si linisti constiinta. aaa, tocmai mi-am amintit de subiecte de pe forum unde multe au sarit ca arse ca perechi cu economie precara aleg sa aiba copii ca apoi sa nu le poata oferi o viatza buna. se vorbea chiar si despre inconstientza si sterilizare. nicidecum despre adoptie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca pana la urma s-a ajuns tot aici![q] oricum,hotararea ei era deja luata.....acum asa o fi ,nu se mai poate din pricina de vertebre! era o sansa,cine stie daca va mai avea alta vreodata.... eu ii doresc sa aiba parte de un BB odata cand va avea tot ce-si doreste.... Elise,daca cineva ar veni si mi-ar spune ca s-a facut o greseala in maternitate(desi nu e posibil ca l-am vazut cand l-a scos din burtica [olala])...l-as iubi la fel de mult ...asa cum il iubesc si acum...ba , daca ma gandesc mai bine cred ca l-as iubi mult mai mult decat as iubi alt copil,prin absurd "altul" acela fiind copilul meu natural!! pt ca e atat de adevarata vorba aceea ca mama nu e cea care-ti da viata,ci e cea care te creste...la fel si reciproca,copil e cel pe care-l cresti,nu neaparat cel pe care-l nasti... si voi stiti destul de bine ce inseamna sa cresti un copil...cata dragoste,cata rabdare,cate nopti nedormite,cate griji etc.... cine are oroare fata de adoptie?! eu daca as putea as adopta toti copii din lume [:D] dar nu pot[:D].....ce sa fac?![bang] Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by qsar Nu cred in drepturile superioare ale embrionului pana la stadiul de fat dar sustin suprematia sa incepand cu acest stadiu.
eu nu sunt sigura ca inteleg , poate stie cineva sa ma lamureasca...cand,in care zi anume se schimba statutul embrionului? limita de demarcatie exista? eu pot sa zic: azi ma duc sa fac un avort, e doar un embrion, da maine chiar nu mai pot s-o fac, maine e vorba de un fetus? si care e atat de marea diferenta, cand embrionul acela are si el o inima care bate, unii spun chiar ca are sentimente si ca se sperie cand se simte atacat Adela, cred ca toata lumea a inteles de ce unele femei recurg la avort. Altele recurg doar pentru ca e mult prea simplu. ce bine ar fi daca s-ar intelege si faptul ca acolo e vorba de o viata de om, si nimeni nu ar trebui sa aiba libertatea sa decida suprimarea unei vieti ah, si despre copiii care nu au sansa sa fie adoptati, a explicat cineva foarte clar, ca vina apartine tot mamelor nehotarate, care nici nu-i vor, nici nu-i pot creste, dar nici nu se hotarasc sa-i dea spre adoptie...si cum copilul e un bun personal, de care dispui cum iti convine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, decizia ei este definitva, cred ca in momentul asta este ACOLO (nu a vrut sa vorbeasca cu mine, are o reactie de "autopedepsire" cred si nu vrea sa ii aud vocea). Am incercat s-o sun acum si are telefonul inchis iar cand l-am sunat pe prietenul ei, ea a inchis teelfonul fara sa spuna o litera. Voi incerca sa fiu macar cu gandul alaturi de ea (eu am trecut prin aceasta trauma ingrozitoare de a fi nevoita sa renunt la un suflet pe care mi l-as fi dorit cu disperare, si stiu cat de pustiit si de speriat te simti cand constientizezi ce faci) Operatia este ireversibila in cazul ei pentru ca doctorul (si implicit ea) nu vrea sa riste ca ea sa paralizeze sau copilul sa aiba malformatii (in conditiile in care ea a ramas insarcinata pe anticonceptionale si ia doze de 2-3 grame de antiinflamatoare pe zi). Este decizia ei, desi eu nu o aprob. Dar, voi fi alaturi de ea atat cat ma va lasa, pentru ca stiu cat de greu e. Cat despre EL, s-a dovedit ca nu e atat de ingrozitor cum credea ea (acum am vorbit cu el si e la spital cu ea)... Asa cum banuiam, se pare ca el doar e ingrozit iar ea nu simtea ca el ar putea sa fie alaturi dea cu adevarat, in conditiile in care acest copil reprezenta (ce trist suna la timpul trecut...) o responsabilitate si o provocare prea mare pentru ea. Acum, in timp ce scriam acest mesaj, am primit de la ea un sms in care imi spune: "scuze, nu ma simt bine.m-a amanat pt ora 11.te sun eu luni.pup" Ana Annablue si Adita(1.11.2002) "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
eu nu sunt sigura ca inteleg , poate stie cineva sa ma lamureasca...cand,in care zi anume se schimba statutul embrionului? limita de demarcatie exista? eu pot sa zic: azi ma duc sa fac un avort, e doar un embrion, da maine chiar nu mai pot s-o fac, maine e vorba de un fetus?
Daca e s-o luam "practic" si legal, diferenta dintre embrion si fetus o face legea. In cazul in care o mama asteapta un copil si sotul ei moare pana la nasterea lui, se considera ca sotul mamei poate lasa mostenire viitorului copil (care este considerat apt de a primi mostenire) daca asta se face inainte cu maxim 169 sau 180 de zile (nu mai sunt sigura de nr exact). Oricum suna oribil sa faci diferenta intre cele doua, eu consider ca din primul moment cand stii ca e acolo in tine, este COPILUL TAU si ai dreptul de a te bucura de acest lucru si obligatia de a-i asigura toate conditiile de sanatate, drept la nastere si la o viata fericita. In cazul meu am suferit si voi suferi cumplit toata viata, deoarece am fost OBLIGATA de boala mea sa nu risc si sa impovarez un copil cu malformatii la creier sau la inima si cu retard mintal, numai din dorinta de a-l avea. Am fost disperata, am fugit chiar din spital (dupa ce fusesem convinsa de dr. ca este cel mai bine sa nu risc, deoarece sansele erau de aprox 75% sa fie asa de grav) dar m-am intors pentru ca mi-am dat seama ca RESPONSABILITATEA unei MAME inseamna sa si protejeze acea fiinta nevinovata si sa nu o aduca pe lume in ORICE conditii. Asta consider eu ca este singura data cand poti alege sa ai sau sa nu ai un copil. Si reprezinta singurul motiv din lume pentru care ai dreptul si obligatia sa ai grija de copilul tau si sa-i dai dreptul sa se nasca SANATOS. Ana Ana Annablue si Adita(1.11.2002) "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca asta a fost ultima decizie si anume sa se renunte la sarcina. fiecare stie mai bine ce e mai bine pt el, dar argumentele aduse mie personal mi s-au parut puerile si lipsite de sens! ce am desprins eu este faptul ca nu era pregatita sa isi asume o responsabilitate pt toata viata, pt asa ceva iti trebuie maturitate si intelepciune! EU mai stiu ca bb e cel care isi alege parinti indiferent de cum consideram noi momentul, potrivit sau nu, ca toate au un scop si daca a bb a vrut ca ei sa ii fie parinti sunt convinsa ca a stiut el de ce! in situatia ei fiind eu am optat pt a il pastra pe bb, acum e un baitoi reusit de aproape 4 ani! Acum suntem 3 si ne este bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Adaugă...