Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand apare un bb si nu vrei asta...


Recommended Posts

Eu sunt una dintre candidatele la adoptie. Imi mai dau 6 luni inainte de a face demersurile. Asta ca sa intelegeti din ce punct de vedere vorbesc. Dar nu inteleg, parte din voi nu pot sa ofere sustinere si suport unei prietene odata ce a luat decizia de a face un avort? Nu vorbesc de prietenia lui Annablue, vorbesc de prietenele voastre, in general... Sunteti cele care ar fi raportat o intrerupere de sarcina pe vremea lui Ceausescu? Pt. mai multa claritate opuneti imaginilor cu foetusi insangerati alte imagini cu femei(sau fete abea iesite din adolescenta)macelarite in locuri insalubre de oameni necalificati... Adica la primul telefon de dupa avort, dat de prietena voastra, ati tacea mustrator sau i-ati aduce aminte ce greseala a facut? Chiar asa? nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 404
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Situatia ei medicala este foarte complicata. Nu o spun ca s-o apar... dar in acest moment am inteles si eu ca ii este imposibil sa il aiba, deoarece problemele ei de coloana nu sunt minore. Mai exact, tot ce tine de coloana ei plus sternul si zona lombara sunt facute praf si nimeni nu o opereaza acum pentru ca nu este inca atat de grav ca sa se riste sa o opereze si sa ramana paralizata. De aceea se mai amana operatia pana va fi atat de grav incat sa nu mai conteze (nu stiu cat de ok suna). In aceste conditii, ea va fi operata probabil peste un an (si da, i se vor pune vertebre de caine, e singura varianta) Din ce spune doctorul ei neurolog, sunt sanse f mari sa nu aiba voie niciodata sa aiba copii... Va tin la curent cand am vesti. Ana Annablue si Adita(1.11.2002) "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si uite cum dintr-o data incepe sa ne fie asa de mila de biata femeie cu coloana praf incat bebe nici nu mai conteaza. Il omoram pentru ca acum ne e mila de mama. Pana mai acum doua pagini era criminala cu fitze de carierista incurcata cu un nenorocit iresponsabil. ..... Sanatate sincera prietenei tale annablue! Sa aiba grija de ea mai intai pentru ca exista alternativa adoptiei mai tarziu daca problemele de sanatate o vor impiedica sa aiba propriul copil. La urma urmei o fiinta asa de mica are nevoie de parinti sanatosi ca sa creasca frumos... cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb daca nu cumva respectiva ar plange de i s-ar face rau citind "sustinerile" de aici. Se pare ca nici cel mai grav caz nu va multumeste. Ce conteaza ca doctorul i-a spus nu? Ce conteaza ca medical isi pune viata in pericol si ca oricum mobilitatea ei atarna de un fir de ata? Trebuia sa lupte, trebuia sa insiste, trebuia sa se omoare pe sine incercand sa aduca un copil pe lume. Nimeni nu mi-a explicat diferenta intre valoarea unei vieti umane si a unui cobai si cate din sustinatoarele pro-viata sunteti lacto-vegetariene. Astept cu nerabdare iluminarea inainte ca acest topic sa fie inchis. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici o forta externa nu e normal sa aiba prerogative asupra corpului unei persoane. Daca viata, sanatatea sau fericirea (asa cum e perceputa ea) nu-i permit unei femei sa aiba un copil, nimeni nu poate decide in locul ei iar ea are dreptul sa refuze. E un fapt. Nu da loc la discutii. Daca un foetus ar fi considerat cetatean si drepturile lui ar fi mai presus sau egale cu ale mamei(ipoteza sustinuta de unele din voi aici pe larg) atunci ar trebui sa izolati si condamnati femeile care fumeaza, nu se hranesc bine sau nu iau vitamine pe perioada sarcinii. De fapt in situatia asta (prezentata de unele din voi ca ideala) mama ar putea sa ceara sa fie scos foetusul si crescut pana la stadiul de nounascut de stat sau alte persoane. Daca abordarea voastra e religioasa, atunci trebuie sa recunoasteti ca Dumnezeu le-a dat posibilitatea sa aibe copii si femeilor necredincioase sau care fac parte din alte religii... si nu cred ca a facut-o doar pt. a le da dreptul sa pacatuiasca. De altfel, daca alunecam pe panta asta ar trebui invinovatite si femeile care fac risipa de ovule, in sensul in care din orice ovul poate sa rezulte un copil. Daca recunoasteti dreptul la legitima aparare atunci recunoasteti ca in anumite circumstante unele vieti sunt subordonate altora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
Eu sunt una dintre candidatele la adoptie. Imi mai dau 6 luni inainte de a face demersurile. Asta ca sa intelegeti din ce punct de vedere vorbesc. Dar nu inteleg, parte din voi nu pot sa ofere sustinere si suport unei prietene odata ce a luat decizia de a face un avort? Nu vorbesc de prietenia lui Annablue, vorbesc de prietenele voastre, in general... Sunteti cele care ar fi raportat o intrerupere de sarcina pe vremea lui Ceausescu? Pt. mai multa claritate opuneti imaginilor cu foetusi insangerati alte imagini cu femei(sau fete abea iesite din adolescenta)macelarite in locuri insalubre de oameni necalificati... Adica la primul telefon de dupa avort, dat de prietena voastra, ati tacea mustrator sau i-ati aduce aminte ce greseala a facut? Chiar asa? nume
nume, ai mai zis odata ca daca suntem impotriva avortului n-are rost sa intervenim, ca nu putem avea intelegere...ceva de genul asta, nu retin formularea uite cum vad eu lucrurile: daca prietena mea, sau copilul meu, sau chiar o cunostinta ar fi omorat pe cineva, chiar daca as fi fost martot ocular nu m-as duce sa "raportez"...cred ca as compatimi-o mai mult decat pe cel ucis dar asta nu inseamna ca daca mi-ar fi spus ce are de gand sa faca, i-as fi spus "ei, te inteleg, ai si tu motivele tale, oricum sa stii ca sunt alaturi de tine orice ai hotari" cred ca deja am luat-o pe aratura, da asta asa, pentru ca ai zis ca intri pe forum doar ca sa ai discutii[hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...Si inca ceva...voi ca mame...ati impune fetei voastre de 17 ani, ramasa insarcinata intamplator, sa aibe un copil? Puteti voi sa hotarati in locul ei pt. ca e minora? Sau daca fiica de 18 ani face un avort pe ascuns, o sa taceti mustrator tot restul vietii? O sa-i explicati cum e blestemata de Dumnezeu si nu puteti accepta in veci ce a facut? Pana acolo merge aroganta(ca nu ma pot abtine)?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fdonia, discutiile astea pentru care intru eu pe forum, nu inseamna o lipsa de respect sau o bagatelizare a opiniilor pe care le citesc, nu vin din faptul ca n-am ce face ci din dorinta de a socializa. Pt. mine in spatele fiecarei postari exista un om.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...