Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand apare un bb si nu vrei asta...


Recommended Posts

nume.. e vb aia.. dupa razboi multi viteji se arata! Dupa ce ai scapat de ignoranta sau lipsa de informatie sau educatie de la 18-20 de ani, cand n-ai fost niciodata in situatia de a face un avort din orice motiv, sau cand chiar ca adult, partenerul pe care il iubesti ( si inimii nu poti sa-i spui nu) nu e implicat/hotarat/pregatit sa devina tata. Venim aici si tzinem predici, fluturam crima pe sub nasul femeii, fara ca vreodata sa fi fost si de partea cealalta a barierei. Stii ce simplu e sa spui "eu n-as face niciodata asta". Pai si eu am zis-o de nenumarate ori, in diverse situatii. Si am facut si compromisuri, si mi-am calcat si niste principii. O lectie pe care am invatat-o de la viata a fost sa spun "niciodata sa nu spui niciodata". De departe e usor sa judeci si sa spui cuiva sa-si asume responsabilitatea faptelor. Ma intreb cati dintre noi n-am fost lasi chiar si in cele mai banale situatii... S-au pomenit desigur "exceptiile" pentru cazurile de avort, exceptiile asa cum le percepe fiecare. Dar nimeni nu s-a gandit daca, pentru femeia aia, situatia in care era nu constituia o exceptie. Unele au spus ca n-ar face avort in nici o situatie, altele ca ar face avort in caz de malformatii, altele ca ar face avort in caz de viol sau de probleme de sanatate ale mamei. Dar de ce doar problemele de sanatate fizica sa fie o scuza pentru avort si nu si cele psihologice? Contraceptia nu ofera garantie 100% si nu ma poate face nimeni responsabila de o sarcina de care eu m-am ferit sau am intentionat sa ma feresc. Si sa nu-mi spuna cineva sa practic abstinenta caci nu vreau sa ma asociez cu regnul animal desi, si dintre animale, exista delfinii care fac sex de placere!! cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 404
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Venim aici si tzinem predici, fluturam crima pe sub nasul femeii, fara ca vreodata sa fi fost si de partea cealalta a barierei.
...vezi ca exista doua parti ale barierei. Nici tu nu cred ca ai fost de cealalta. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by fdoina
eu nu sunt sigura ca inteleg , poate stie cineva sa ma lamureasca...cand,in care zi anume se schimba statutul embrionului? limita de demarcatie exista? eu pot sa zic: azi ma duc sa fac un avort, e doar un embrion, da maine chiar nu mai pot s-o fac, maine e vorba de un fetus? si care e atat de marea diferenta, cand embrionul acela are si el o inima care bate, unii spun chiar ca are sentimente si ca se sperie cand se simte atacat
Da. Asa vad eu lucrurile. Cu precizarea ca embrionul este doar o formatiune de celule nediferentiate (deci nu "are si el o inima care bate"). Nu este in mod stric o chestiune legala ci de bioetica. Pentru ca, daca embrionul este 100% superior in orice circumstanta, atunci reproducerea umana asistata medical devine imorala/ilegala si profund inumana. Pe de-alta parte, ce simte o femeie in legatura cu asta este cu toootul si cu totul alta poveste. Poate sa-l iubeasca infinit si sa-i spuna din prima secunda bebe-din-burtica chit ca e vorba de-o morula, blastula... sau de un vis. Sentimentele nu pot fi nici monitorizate, nici reglementate in vreun fel. Q
Honi soit qui mal y pense...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, vorbesti de bariera care nu lasa un om sa respecte dreptul altui om de a decide asupra propriei vieti? Ca bariera aia se cheama aroganta... Sau de bariera care desparte pacatoasele de de virtuase? Cine da nume acestei bariere? Te rog defineste ``bariera`` ca nu cred ca te referi la bara de metal care semnalizeaza vehicule de mare tonaj. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul si-a atins scopul (ba chiar l-a depasit cu mare "gratie"). Si, cum spunea unul dintre moderatori care abia astepta sa-l inchida, eu ca si initiatoarea acestui subiect, rog moderatorii sa-l inchida ca altfel ajunge la ZZ... Si e pacat... Ana Annablue si Adita(1.11.2002) "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...